Scandal de rasism în Liga 1! Romario Pires îl acuză pe Andrei Piţian: "E prea mult să fiu făcut maimuțoi!"

Dragoș Vasile Publicat: 17 aprilie 2021, 18:12

Comentarii
Scandal de rasism în Liga 1! Romario Pires îl acuză pe Andrei Piţian: "E prea mult să fiu făcut maimuțoi!"

Scandal de rasism în Liga 1

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Fotbalistul sibienilor a răbufnit la finalul meciului cu Chindia. Pires îl acuză pe Piţian că l-a făcut "maimuţoi". Ba mai mult, fotbalistul dâmboviţenilor l-ar fi numit "Tarzan" pe acesta şi s-a bătut cu pumnii în piept, imitând gesturile unei gorile, se arată în raportul de joc, după cum scrie DigiSport.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

"Sunt de atâția ani în România, poate am mai auzit cuvântul <<negru>>, dar pe acesta eu nu-l consider rasist. Însă să se ajungă să mă facă cineva <<maimuțoi>> este deja prea mult. Pentru ce!? M-am săturat să fiu arătat cu degetul", a spus Romario Pires pentru sursa citată.

Cum se apără Andrei Piţian după ce a fost acuzat de rasism

La scurt timp după ce a fost acuzat de rasism, Piţian a reacţionat. Fotbalistul Chindiei susţine că Romario Pires ar fi fost cel care a pornit scandalul, încă din meciul tur. 

"Mi se pare normal să am dreptul la replică. La finalul meciului i-am spus un singur lucru lui Romario, când am coborât pe gazon să-mi felicit colegii: <<Nu te mai bați cu pumnii în piept? Nu ne mai provoci?>>.

Reclamă
Reclamă

În tur, când ne-au bătut, ne-a provocat cu foarte multe gesturi. N-am pronunțat acele cuvinte care se vehiculează. Nu am făcut niciun gest pe timpul meciului. Știu că subiectul rasismului este unul sensibil, am prieteni de culoare și cine mă cunoaște știe că nu accept astfel de lucruri. În momentul în care am trecut pe lângă Romario i-am spus: <<Nu te mai bați cu pumnii în piept?>>. Atât! Nu am făcut niciun gest, nu m-am bătut cu pumnii în piept. Nu am intrat în conflict cu el pe teren.

Andrei Piţian: "El ne-a provocat!"

Incidentul nu ne face bine, dar nu i-am zis <<maimuțoiule>> în niciun moment, este exclus. Am fost pe stadion pentru că antrenorul m-a inclus în lotul lărgit, făcusem deja deplasarea la Buzău și n-am putut să joc. În tur au fost niște discuții contradictorii, el ne-a provocat, iar astăzi începuse cu aceleași gesturi. El, în meciul tur, ne provoca cu diverse gesturi. Știu că subiectul rasismului este unul sensibil, dar e cale lungă între ce s-a scris și ce s-a întâmplat. El a început să mă înjure, n-am ripostat și mi-am continuat drumul spre vestiare. După el a luat cartonaș roșu. Nu cred că a fost niciun scandal de rasism", a spus Andrei Pițian pentru DigiSport.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va trece FCSB de Auda după 2-3 în tur?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:20

Dawa ia peste picior FK Auda înainte de meciul decisiv: „Nu cred că este la nivelul nostru”

21:57

VIDEOMomente de coșmar pentru colegul lui Darius Olaru! Jefuit în plină zi de cinci indivizi. Ce obiecte i-au furat

21:44

„Asta vrea Gigi” Mihai Stoica a dat detalii despre atacantul dorit de Becali la FCSB!

21:33

LPF a anunţat programul etapei a 4-a. Când se joacă CFR Cluj – Universitatea Cluj

21:04

OFICIAL | Rareş Ilie, prezentat la noua echipă: „Bine ai venit în alb-roşu”

20:59

Filipe Coelho nu s-a ferit de cuvinte înaintea returului cu Levski Sofia: „Cel mai important meci”. Ce titular a anunțat

1 FotoPrezentatorea TV a arătat mai mult decât și-ar fi dorit, chiar în direct! „O mică problemă cu rochia” 2 Universitatea Craiova pregătește două transferuri: „I-am ales din 1.500 de jucători” 3 Decizia luată de Al-Hamlawi înainte de Levski Sofia. Cu ofertă pe masă, atacantul surprinde fanii Craiovei 4 Dinamo, aproape de un nou transfer! Anunţul preşedintelui Andrei Nicolescu 5 Fotbalistul aflat de 10 ani la club refuză rezilierea contractului! Situaţie dificilă pentru echipa din Liga 1 6 A semnat contractul carierei la 40 de ani! Vozinha a plâns ca un copil la prezentarea oficială
Citește și