NEWS ALERT

Se pregătește redeschiderea stadioanelor în România! Ce măsuri vor fi aplicate și care sunt primele meciuri care s-ar juca cu fani în tribune

Alexandru Ivan Publicat: 19 noiembrie 2021, 12:50 / Actualizat: 19 noiembrie 2021, 20:36

Comentarii
Se pregătește redeschiderea stadioanelor în România! Ce măsuri vor fi aplicate și care sunt primele meciuri care s-ar juca cu fani în tribune

Profimedia

Comitetul Național pentru Situații de Urgență pregătește relaxarea măsurilor anti-covid impuse pe 25 octombrie. Și competițiile sportive ar putea beneficia în urma deciziei finale. Raed Arafat a venit cu detalii suplimentare.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Se propune ca organizarea și desfășurarea competițiilor sportive, pe teritoriul României, în spațiile închise sau deschise, să poată fi realizată doar în intervalul orar 05:00 – 21:00, cu participarea spectatorilor în capacitate de până la 30 la sută din capacitatea maximă, asigurarea distanței de minimum un metru între persoane și purtarea măștii de protecție. 

Participarea va fi permisă doar pentru persoanele vaccinate împotriva SARS-COV-2 și pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de la vaccinare, respectiv persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi și a 180-a zi ulterioară confirmării infectării, deci cei trecuți prin boală. 

Toate trebuie să fie translatate printr-o hotărâre de guven, care urmează să fie emisă cel mai probabil în cursul săptămânii viitoare”, a declarat Raed Arafat.

Se pregătește redeschiderea stadioanelor în România

Stadioanele ar urma să fie deschise la 30% din capacitate. Fanii trebuie să păstreze o distanță minimă de un metru față de persoanele din jur și să poarte, obligatoriu, masca de protecție.

Reclamă
Reclamă

Noile măsuri ar urma să intre în vigoare de la 1 decembrie. Astfel, primele meciuri cu fanii în tribune vor avea loc în etapa a 18-a. Primul duel al rundei respective este Academica Clinceni – Dinamo. În aceeași etapă se joacă și Farul – Rapid sau FCSB – UTA.

Accesul pe stadion ar urma să fie permis doar persoanelor vaccinate cu schemă completă sau care s-au vindecat de Covid-19 în ultimele șase luni.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine ar trebui să fie titular în poarta României la barajul cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
11:36

Francois Letexier va conduce Turcia – România! Arbitrul de top care ne-a purtat noroc

11:18

Veste uriașă pentru Mircea Lucescu. Anunțul Celtei Vigo despre Ionuț Radu înainte de Tucia – România

11:08

Situaţie explozivă la CFR. Clubul riscă excluderea din Liga 1 şi Europa pentru datorii de 3 milioane de euro

11:05

“Cea mai mare bucată de rahat pe care am pilotat-o”. Mesajul radio scos la iveală înainte de MP al Japoniei

10:50

Se adânceşte conflictul Claudiu Vaișcovici – Andrei Nicolescu: “Nonvalori care iau bani”

10:32

VIDEO & FOTOAccidentare horror în NBA. Un jucător a fost scos pe targă după ce genunchiul său a cedat

1 Transfer la Dinamo. Cine vine în locul lui Boateng? Nicolescu prelungește și cu Raul Opruț 2 Mircea Lucescu l-a scos din lot înainte de Turcia – România. Ce explicaţii i-a dat: “O decizie comună” 3 Transferul cerut de Gigi Becali care l-a făcut pe Mihai Stoica să ameninţe cu demisia la FCSB: “Râde lumea de noi” 4 Bogdan Stelea, reacţie dură după ce a văzut cine l-a înlocuit pe Ionuţ Radu la naţională: “El merita!” 5 „Oh, Doamne…” Reacția lui Florin Niță când a văzut cine apără poarta României cu Turcia 6 Scandal înainte de meciul de baraj pentru Mondial: „A fost sabotaj, a făcut-o intenționat”
Citește și