Sepsi – Gaz Metan 1-1. Două goluri din penalty. Oaspeţii au egalat în inferioritate numerică. Scandal legat de arbitraj

Alexandru Ivan Publicat: 21 martie 2021, 12:32 / Actualizat: 12 mai 2021, 8:13

SportPictures / Valentin Macrea/SPORT PICTURES via Hepta

Sepsi - Gaz Metan

Calificată deja matematic în play-off, Sepsi a încheiat la egalitate partida cu Gaz Metan Mediaş. Ambele goluri au fost marcate din lovituri de la 11 metri. În prima repriză, Vaşvari a deschis scorul.

Leo Grozavu, atac la adresa arbitrului Cătălin Popa

În inferioritate numerică din minutul 60, Gaz Metan a egalat prin Ronaldo Deaconu, în minutul 65, care a transformat fără probleme penalty-ul dictat uşor de Cătălin Popa. Antrenorul gazdelor a răbufnit la final: "Suntem obișnuiți cu domnul Popa. La câteva minute după ce am rămas cu un om în plus s-a dat acel penalty, așa că nu ne-a avantajat. Vom încerca să scoatem maximul de la fiecare partidă în play-off. Este foarte bine pentru club că am ajuns acolo, dar următorul obiectiv este să ne batem pentru cupele europene. Nu este o realizare dacă doar vom face act de prezență", a spus Leo Grozavu, la Digi Sport.

În urma acestui rezultat, Sespi ocupă locul 4 în Liga 1, cu 44 de puncte, în timp ce Gaz Metan se află pe locul 13, cu 29 de puncte. În următoarea etapă, covăsnenii vor juca cu UTA Arad, în deplasare, în timp ce ardelenii primesc vizita Astrei Giurgiu.

Sepsi – Gaz Metan 1-1

Min. 90: Fluier final. Duelul dintre Sepsi şi Gaz Metan s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Min. 65: GOOOL Gaz Metan! Ronaldo Deaconu egalează, după o lovitură de la 11 metri.

Min. 60: Cartonaş roşu Gaz Metan! Francisco Junior este eliminat direct după o intervențție asupra lui Safranko.

Min. 18: Gol anulat pentru Sepsi. Fulop i-a pasat lui Petrila, însă reuşita este anulată pe motiv de offside. Decizia luată de Cătălin Popa este la limită.

Min. 9: GOOOLLL Sepsi! Gabriel Vaşvari a transformat o lovitură de la 11 metri.

Min. 1: A început meciul.

LIVE SCORE Sepsi – Gaz Metan, ora 16:00 | Echipele de start

Sepsi: Niczuly – Csiszer, Bouhenna, Ninaj, Fl. Ștefan – Vașvari, Foana, L.Fulop – Petrila, Safranko, Golofca
Antrenor: Leo Grozavu

Gaz Metan: Pleșca – Butean, Yuri, Baco, Velisar – Alceus, Francisco, Deaconu – Ze Manuel, Sarr, Horșia
Antrenor: Mihai Teja

Sepsi este pe locul patru înaintea acestei partide. Covăsnenii sunt primii în urma granzilor FCSB, CFR Cluj și Universitatea Craiova.

Echipa lui Leo Grozavu este calificată matematic în play-off. Sepsi se pregătește pentru duelurile pentru cuepele europene cu primele clasate.

De cealaltă parte, Gaz Metan are parte de un sezon dezamăgior. Medieșenii au prins play-off-ul în stagiunea precedentă, dar actualul sezon este unul dezmăgitor.
Echipa din Mediaș este doar pe locul 13 în Liga 1 și vine după cinci înfrângeri consecutive. Gaz Metan a fost eliminată și din Cupa României după 0-1 cu divizionara secundă Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

„O ruşine!” Radu Drăguşin, distrus de englezi după eliminarea din Tottenham – Qarabag 3-0: „Era momentul lui!”

10:18

„Nu suntem de acord cu locul 2!” Mihai Stoica, reacţie euforică după ce FCSB a dat recital cu RFS! Detaliul remarcat

10:11

VIDEOIoana Sîngeorzan – Park Gahyeon 1-3, în AntenaPLAY! Andreea Dragoman, victorie dramatică la China Smash 2024

9:29

Ce a putut face Vlad Chiricheş pe Arena Naţională, la 30 de minute după FCSB – RFS 4-1, când toată lumea plecase acasă

8:50

Ilie Dumitrescu a remarcat în FCSB – RFS 4-1 un jucător pe care Gigi Becali l-a făcut praf în trecut: „Dă consistenţă jocului”

8:41

La mulţi ani, Simona Halep! Marea noastră campioană împlineşte 33 de ani şi e aproape de revenirea în circuit

1 FotoMihaela Cambei, uimită de gestul uriaş al lui Ion Ţiriac! Răsturnare de situaţie: „Era vorba de David Popovici” 2 FotoAdelina Chivu, anunţ despre revenirea lui Cristi Chivu în fotbalul românesc: „Crezi că mai înţelege ceva de aici?” 3 FCSB – RFS 4-1. FCSB a dat recital la debutul în grupa principală din Europa League. Darius Olaru, „dublă” spectaculoasă! 4 Tottenham, victorie clară cu Qarabag, după ce Drăguşin a fost eliminat! Ajax a făcut spectacol cu Beşiktaş! Rezultatele serii 5 FotoDavid Popovici a refuzat un cadou de o valoare uriaşă, în România! „Îl scot la licitaţie” 6 FotoLewis Hamilton şi-a ales favoritul dintre Lionel Messi şi Cristiano Ronaldo: „La finalul zilei sunt fanul lui”