Închide meniul
EXCLUSIV AS.ro LIVE

Sorin Paraschiv, copleşit de emoţii la debutul ca titular la Steaua: “Victor Piţurcă m-a anunţat în vestiar că joc cu Dinamo!” Cum s-a descurcat împotriva lui Hîldan, Lupescu şi Niculae

Dragoș Vasile Publicat: 22 iunie 2021, 11:09

Comentarii
Sorin Paraschiv, copleşit de emoţii la debutul ca titular la Steaua: Victor Piţurcă m-a anunţat în vestiar că joc cu Dinamo! Cum s-a descurcat împotriva lui Hîldan, Lupescu şi Niculae

Sorin Paraschiv, invitat la AS.ro LIVE

Sorin Paraschiv, copleşit de emoţii la debutul ca titular la Steaua. “Tigrul” a povestit la AS.ro LIVE cum Victor Piţurcă l-a anunţat că va fi titular cu câteva ore înaintea unui derby cu Dinamo.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sorin Paraschiv, copleşit de emoţii la debutul ca titular la Steaua

Paraschiv a debutat la 19 ani într-un derby Steaua – Dinamo. Roş-albaştrii au câştigat cu 4-1, iar “Piţi” l-a lăudat pentru prestaţia pe care a avut-o împotriva lui Cătălin Hîldan, Ionuţ Lupescu, Marius Niculae&co.

“Primul meu meci ca titular, cel mai important, a fost cu Dinamo. Domnul Piţurcă nu anunţa echipa. Nu mă aşteptam să fiu titular. Am intrat în vestiar relaxat şi am văzut pe tablă că o să joc. Am avut emoţii. Am jucat mijlocaş dreapta, mi-a fost puţin greu.

Am reuşit să câştigăm, contrar aşteptărilor, cu 4-1. Dinamo avea o echipă foarte bună. Ionuţ Lupescu, regretatul Hîldan, Florentin Petre, Marius Niculae. Victor Piţurcă m-a felicitat şi mi-a spus că am făcut un meci bun pentru primul meu meci ca titular”, a dezvăluit Sorin Paraschiv la AS.ro LIVE.

Sorin Paraschiv, triplu campion cu Steaua

Sorin Paraschiv şi-a început cariera la Steaua Bucureşti, club alături de care a cucerit trei titluri de campion, în 2001, 2005, 2006, şi o Supercupă, în 2006.

Reclamă
Reclamă

De asemenea, fostul mijlocaş a făcut parte din echipa „UEFAntastică” care a ajuns până în semifinalele Cupei UEFA în sezonul 2005-2006. Pentru performanţa reuşită în cupele europene, acesta a primit pe 29 martie 2006 Medalia „Meritul Sportiv” clasa a II-a.

În România, „Tigrul” a mai jucat pentru Unirea Urziceni, Farul şi Concordia Chiajna. Cu gruparea din Urziceni a evoluat în UEFA Champions League, unde a bifat 7 meciuri.

Sorin Paraschiv
MMA / Mihai Moflea
  • AS.ro LIVE, emisiunea moderată de Cătălin Oprişan, este LIVE de luni până vineri, de la ora 10:30, pe pagina www.as.ro/live, dar și pe Facebook/AntenaSport și Youtube/Antenasport. Edițiile integrale pot fi urmărite pe antenaplay.ro.
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Poate lua Dinamo titlul în Liga 1 în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:24
Gigi Becali l-a “luat la ţintă” pe Daniel Bîrligea, apoi a anunţat o decizie surprinzătoare în privinţa lui!
22:13
FotoDan Şucu nu a mers la derby-ul FCSB – Rapid! Cum a fost surprins în tribune la meciul Genoa – Atalanta
22:09
Răzvan Lucescu l-a răpus pe marele Rafa Benitez. PAOK a câștigat derby-ul cu Panathinaikos
22:01
FCSB – Rapid 2-1. Roș-albaștrii se impun și se apropie la 2 puncte de play-off. Giuleștenii pot fi “detronați”
21:47
FotoBîrligea, extrem de nemulţumit că a fost schimbat! A protestat vehement şi i-a cerut explicaţii lui Pintilii
21:30
LIVE VIDEOWashington Capitals – Detroit Red Wings se joacă ACUM. Spectacol total în NHL
1 FCSB a renunţat la el, acum Rapid îl transferă! Fundaşul de naţională, gata să-şi dea acordul 2 Pensia pe care Gigi Becali o primeşte de la statul român. “Ce-mi dați, bă, atâția bani?” 3 Transfer de la Universitatea Craiova la AEK Atena? Cu ce jucător a discutat patronul grecilor 4 Răspunsul lui Denis Drăguş la oferta FCSB. Anunţ surpriză din Turcia 5 Jucătorul lui Dinamo, „distrus” după eșecul cu UTA: „Chiar nu știu ce joacă, sincer vă spun” 6 EXCLUSIVIoan Andone a dat verdictul în privinţa derby-ului FCSB – Rapid: “Eu aşa cred că se va termina”
Citește și