“Steaua ar fi de neoprit”. Florin Gardoș a dat verdictul în privința unei posibile asocieri între FCSB și CSA

Andrei Nicolae Publicat: 3 aprilie 2026, 9:16

Comentarii
Steaua ar fi de neoprit. Florin Gardoș a dat verdictul în privința unei posibile asocieri între FCSB și CSA

Florin Gardoş. în timpul unui interviu/ AntenaSport

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Florin Gardoș, fostul fundaș al celor de la FCSB, a vorbit în cadrul unei emisiuni despre declarațiile ministrului Apărării, Radu Miruță, care a discutat despre cum își dorește să ajute Steaua să ajungă în Liga 1. Fostul stoper a discutat inclusiv pe scenariul prin care Clubul Sportiv al Armatei ar ajunge să se asocieze cu FCSB, clubul patronat de Gigi Becali.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Steaua este blocată în Liga a 2-a de câțiva ani din cauza formei sale juridice, însă ministrul Apărării, Radu Miruță, vrea să schimbe acest lucru. Pentru ca asta să se întâmple, “militarii” ar trebui fie să se asocieze cu un privat, fie să se schimbe Legea Sportului, o variantă care în momentul de față pare a fi mai degrabă soluția de rezervă.

Ce crede Gardoș despre posibila asociere între FCSB și CSA Steaua

Recent, Gigi Becali a fost întrebat dacă nu chiar el s-ar oferi privatul care să se “lipească” de Steaua, iar patronul de la FCSB a transmis că vrea să se găsească o soluție pentru suporteri, deși nu vede realizabil un astfel de scenariu.

Pe baza declarațiilor oferite de Miruță și Becali a discutat recent și Florin Gardoș, fostul jucător care a evoluat pentru FCSB din 2010 până în 2014. În prezent manager la Chindia Târgoviște, echipă învinsă de CSA joi, acesta crede că brand-ul Steaua ar deveni o adevărată forță dacă scenariul asocierii cu FCSB ar deveni realitate, cu o condiție însă.

Domnul Radu Miruță a spus niște lucruri care pentru mulți erau evidente în fotbalul românesc, nu doar aici, la echipe care sunt conduse de primării. Nu pot să zic că mă miră. E păcat de oamenii ăștia, de Oprița, de Peluza Sud. Eram în tribună, galeria s-au auzit foarte bine.

Reclamă
Reclamă

E o echipă care are sigla, are o bună parte din marca Steaua, e păcat de oamenii care sunt aici. Nu mă pricep la lucrurile astea, la asocieri (n.r. despre o asociere între Steaua și FCSB).

Steaua să fie, în momentul ăsta, Steaua, cu tot ce înseamnă, cu stadionul ăsta, am jucat aici cu Liverpool acum 15 ani. Cred că ar fi de neoprit, condusă bine, fără intervențiile patronului. Ar fi foarte benefic“, a spus fostul fundaș, potrivit digisport.ro.

De-a lungul carierei sale, Gardoș a adunat 122 de partide pentru FCSB, a înscris patru goluri și a oferit două pase decisive.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine câștigă finala barajului pentru Conference League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:52 25 mai

Vasile Mogoş, în lacrimi după ultimul meci la Universitatea Craiova: “Am făcut o promisiune”

23:41 25 mai

James Rodriguez, la a treia Cupă Mondială din carieră! Columbia a anunţat lotul pentru turneul final

23:40 25 mai

VIDEOSUA – Ungaria 7-3. Americanii încă speră la sferturile Campionatului Mondial. Italia a retrogradat, Slovenia se menţine

23:34 25 mai

Costel Gâlcă, tăios la adresa conducerii după ultimul meci la Rapid: „Deciziile cred că erau altele dacă le luam numai eu”

23:20 25 mai

Răsturnare de situație! Ștefan Baiaram e gata să rămână la Universitatea Craiova: „Pentru grupa de Champions League”

23:03 25 mai

Gestul făcut de galeria Rapidului, la ultimul meci al lui Costel Gâlcă! Ce s-a întâmplat în Giuleşti

1 Răzvan Lucescu își negociază plecarea de la PAOK. Cu ce club din Turcia a bătut palma 2 Patronul din Liga 1 și-a dat antrenorul afară și i-a plătit 800.000 de euro! 3 Andrei Nicolescu a anunțat două transferuri la Dinamo 4 Pierdere mare pentru FCSB: e OUT cu Dinamo! Gigi Becali: “Echipa se știe în mare” 5 Dezastru pentru o echipă din Liga 1: e aproape de faliment: „Ar fi o minune să joace și la anul” 6 CCA a ales arbitrul barajului Conference League, Dinamo – FCSB
Citește și