Închide meniul

Super-lovitură pentru Gică Hagi! Alexandru Măţan a semnat cu Columbus Crew. Câţi bani încasează "Regele"

Antena Sport Publicat: 8 martie 2021, 13:04 / Actualizat: 12 mai 2021, 8:14

Reclamă
Super-lovitură pentru Gică Hagi! Alexandru Măţan a semnat cu Columbus Crew. Câţi bani încasează "Regele"

Alexandru Măţan a semnat cu Columbus Crew

"FC Viitorul Constanța și Columbus Crew au ajuns la un acord pentru transferul internaționalului Under 21 Alexandru Mățan la formația din Major League Soccer, campioana S.U.A în 2008 și 2020 !

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În vârstă de 21 de ani, Mățan a fost evoluat în 24 de partide din acest sezon pentru echipa noastră (23 în Liga 1 și 1 în Cupa României). Produs al Academiei Gheorghe Hagi, unde a ajuns în 2009, Alex Mățan a îmbrăcat, în toate competițiile, de 66 de ori tricoul echipei FC Viitorul Constanța și a contribuit la câștigarea, în 2019, a Cupei și Supercupei României.

Alex este un component de bază al Naționalei U21 a României, alături de care s-a calificat la C.E U21 din acest an. Mulțumim, Alex, pentru evoluțiile în tricoul negru-albastru și îți dorim mult succes la noua formație!", se arată pe site-ul oficial al Viitorului. 

Alexandru Măţan a plecat de la Viitorul

Viitorul va obţine 1,5 milioane de euro în urma transferului. Şi salariul jucătorului va fi uriaş: 500.000 de euro pe sezon. 

Alex Măţan are 21 de ani şi a fost crescut la Academia Gheorghe Hagi. El a evoluat pentru Viitorul din 2016, cu o întrerupere de un sezon, 2019-2020, în care a fost împrumutat la Voluntari. În actualul sezon, Măţan a jucat 22 de meciuri de campionat, în care a reuşit 1 gol şi 6 pase decisive. El a devenit un jucător de bază şi în naţionala de tineret. Pentru micii tricolori, a adunat 7 meciuri şi un gol.

Reclamă
Reclamă

În ultimele două perioade de transferuri, în vara anului trecut şi în această iarnă, cei mai scumpi jucători care au plecat de la Viitorul au fost: Louis Munteanu (Fiorentina / 2 mil. euro), Gabriel Iancu (Akhmat Grozny / 500.000 euro), Kevin Luckassen (Kayserispor / 400.000 de euro) şi pe Rivaldinho (Cracovia / 300.000 de euro).

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
19:18

Liverpool a învins-o pe West Ham şi e tot mai aproape să cucerească titlul în Premier League!

19:15

Universitatea Craiova – FCSB LIVE TEXT (21:00). Echipele de start. Revenire importantă la campioană

18:59

Panathinaikos – PAOK Salonic se joacă ACUM. Duel crucial pentru Răzvan Lucescu în Grecia

18:45

LIVE VIDEOCursa din Marele Premiu al Bahrainului e ACUM, în direct pe Antena 3 CNN şi live în AntenaPLAY. Norris, penalizat

18:34

„Nu cred!” Dan Petrescu a dat verdictul înainte de Universitatea Craiova – FCSB

18:25

„Dezgustător” Kylian Mbappe, făcut praf după ce a văzut primul cartonaş roşu la Real Madrid!

1 „M-a deranjat!” Dorinel Munteanu a văzut gestul făcut de jucătorii lui Sepsi după 1-4 cu Farul și a reacționat 2 Răzvan Lucescu semnează cu noua echipă! Anunţul momentului despre antrenorul român 3 VIDEOOscar Piastri, pole-position în MP al Bahrainului. Tur perfect pentru pilotul McLaren. Verstappen, pe şapte 4 U Cluj – Dinamo 2-4! „Câinii”, la prima victorie din play-off după un meci „nebun”. Cum arată clasamentul 5 Motivul pentru care Mihaela Cambei ţine nemişcată în parcare maşina primită cadou de la Ion Ţiriac: „O văd în fiecare dimineaţă” 6 Ianis Stoica și Adrian Mititelu, schimb de mesaje pe rețelele de socializare: „Poate voi fi jucătorul dumneavoastră!”
Citește și