Oltenii, euforici după ce au spart “blestemul” cu CFR Cluj. În urmă cu două sezoane, au pierdut “finala” pentru titlu cu gruparea din Bănie. Şi-au luat revanşa.
Oltenii, euforici după ce au spart “blestemul” cu CFR Cluj
“A fost aşa o încrâncenare şi se exploatează şi situaţia asta de penalty. Poţi să îţi adjudeci trofeul şi la lovituri de departajare. Mirko a intuit, nu e prima dată când apără penalty-uri.
Ar fi fost prea mult şi pentru ei, a doua Supercupă pe care o luau la penalty-uri. Nu ştiu dacă e un blestem, mi-aş fi dorit să ia ei Supercupa şi să luăm campionatul. Am făcut cadou un campionat, acum iar? Bravo lor, e echipă puternică şi echipă grea de jucat cu ei. Au oferit cât mai puţine şanse“, a declarat Sorin Cârţu după meciul din Supercupa României.
În ultima ediţie de campionat, Universitatea Craiova a încheiat play-off-ul la 13 puncte în spatele lui CFR Cluj. Ardelenii au cucerit al patrulea titlu la rând în Liga 1.
Universitatea Craiova 0-0 (2-4 d.l.d.)
CS Universitatea Craiova, deţinătoarea Cupei României, a câştigat în premieră Supercupa României, după ce a învins, sâmbătă, pe Arena Naţională, cu scorul de 4-2, după loviturile de departajare pe CFR Cluj, campioana Ligii I. La finalul celor 90 de minute, când scorul a fost 0-0, nu s-au mai disputat prelungiri, trecându-se direct la loviturile de departajare.
Mirko Pigliacelli a fost eroul oltenilor. Portarul alb-albaştrilor a apărat execuţiile lui Alexandru Păun şi Billel Omrani. Introduşi pe teren în minutul 90+2, Găman, Gustavo şi Markovic au marcat de la 11 metri. Decizia luată de Marinos Ouzounidis s-a dovedit a fi câştigătoare.
- CFR Cluj – Universitatea Craiova 0-0 (2-4 d.l.d.)
- Oltenii au cucerit în premieră Supercupa României
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- Prăbuşire totală pentru fostul jucător al lui Dinamo, ce a marcat împotriva lui FCSB! Cu cine a ajuns să semneze
- Cum a luat naștere rețeaua de blaturi de la Păulești? Detalii din anchetă: “Gabi Matei, de acord de la început”
- Gabi Matei, aşteptat la antrenamente, în ciuda scandalului pariurilor: “Sunt curios dacă o să vină”
- Daniel Pancu cere măsuri aspre în scandalul pariurilor de la Păulești: „Privare de libertate”
- Fostul atacant de la FCSB, adus în fața Comisiei de Integritate a FRF, după scandalul pariurilor de la Păulești


































