Închide meniul

Surpriză uriașă! FRF vrea să mute Supercupa României în altă țară! Când e programat CFR Cluj – Universitatea Craiova și când începe noul sezon al Ligii 1

Alexandru Ivan Publicat: 24 mai 2021, 17:33

Comentarii
Surpriză uriașă! FRF vrea să mute Supercupa României în altă țară! Când e programat CFR Cluj – Universitatea Craiova și când începe noul sezon al Ligii 1

FRF vrea să mute Supercupa

FRF vrea să mute Supercupa în altă țară. Forul lui Răzvan Burleanu vrea să adopte modelul practicat în acest moment de Spania, care și-a disputat Supercupa din 2020 în Arabia Saudită.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

FRF vrea să mute Supercupa în altă țară

Cu toate acestea, Burleanu a anunțat că acest lucru poate fi implementat abia anul următor. FRF nu va muta Supercupa chiar în Arabia Saudită, dar vrea să ducă meciul acolo unde sunt comunități mari de români.

“În 2022 ne propunem să organizăm Supercupa României într-una din ţările cu comunităţi mari de români: Italia, Spania, Germania, Marea Britanie, Statele Unite sau Moldova. Oricare dintre aceste ţări poate să reprezinte o opţiune începând cu 2022. Planul iniţial era chiar anul acesta, în schimb pandemia ne-a dat peste cap”, a declarat Răzvan Burleanu, într-o conferință de presă.

Supercupa României nu s-a disputat niciodată în afara țării. Anul acesta, meciul s-a jucat la Ploiești, pe Ilie Oană. CFR a câștigat la penalty-uri împotriva lui FCSB.

Răzvan Burleanu a anunțat noul calendar competițional

Răzvan Burleanu a anunțat că Supercupa României 2021 se va juca cu o săptămână înainte de startul Ligii 1. S-au stabilit datele și pentru debutul Cupei României, Ligii 2 și Ligii 3

Reclamă
Reclamă

“Cupa României va debuta în data de 28 iulie, faza întâi, iar finala va fi organizată pe 19 mai 2022. Liga 3 va debuta în 28 august, iar Liga 2 va începe pe 31 iulie. Supercupa României, care va fi găzduită aşa cum ne-am obişnuit, până înainte de pandemie, înaintea debutului sezonului competiţional de Liga 1, va fi organizată pe data de 10 iulie, cu o săptămână înainte de reluarea Ligii 1“, a mai spus șeful FRF.

Sezonul care stă să se încheie a început mai târziu din cauza pandemiei de coronavirus. Stagiunea 2020-2021 de Liga 1 a debutat pe 22 august 2020. Supercupa s-a jucat în plin sezon, chiar înainte de prima etapă din play-off.

 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga titlul la piloţi în Formula 1, în 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:12 1 mart.
VideoJurnal Antena Sport | Leclerc a pornit în aventura vieții. Starul lui Ferrari s-a căsătorit la Monaco
0:05 1 mart.
Nota primită de Cristi Chivu după victoria Interului cu Genoa lui Dan Șucu: “Nu era sigur după rușinea din UCL”
23:48
Neluțu Varga exultă după calificarea CFR-ului în play-off: „Leul de Pancu! O să mă țin de cuvânt cu tot ce le-am promis”
23:47
Excludere și retrogradare din Liga 1! Asta riscă FCSB dacă amenințările lui Gigi Becali devin realitate
23:40
Inter – Genoa 2-0. Victorie fără emoții pentru echipa lui Cristi Chivu. “Nerazzurrii” își consolidează locul 1
23:33
Andrei Cordea rămâne cu picioarele pe pământ, după calificarea CFR-ului în play-off: „Nu sunt în extaz”
1 Filipe Coelho a făcut anunțul, după Craiova – Metaloglobus 2-1: „Este prima dată pentru acest club” 2 Surpriza lui Mircea Lucescu pentru barajul cu Turcia! Jucătorul pe care l-ar convoca în premieră la naţională 3 “Caz penal” Ministrul Apărării s-a revoltat contra CSA, după ce a anunţat că vrea să schimbe legea pentru Steaua 4 Lovitură teribilă pentru FCSB din partea jucătorului pe care Gigi Becali l-a dorit, dar Mihai Stoica nu l-a vrut 5 “Nebunie” după ce Ronaldo a devenit patronul unui club de fotbal spaniol! Ce s-a întâmplat la o zi de la anunţ 6 FotoDan Şucu l-a cooptat pe un fost premier al României într-o afacere de 400 de milioane de euro!
Citește și