Transfer salvator pentru Edi Iordănescu! CFR Cluj își aduce mijlocaș din Eredivisie. Cine este înlocuitorul lui Damjan Djokovic

Alexandru Ivan Publicat: 2 februarie 2021, 20:12

Comentarii
Transfer salvator pentru Edi Iordănescu! CFR Cluj își aduce mijlocaș din Eredivisie. Cine este înlocuitorul lui Damjan Djokovic

Edi Iordănescu vrea transferuri la CFR Cluj

Tahiri va avea un salariu de 20.000 de euro pe lună la CFR Cluj, anunță Pro Sport. Acesta ar urma să ajungă în Gruia în vară, când îi expiră contractul cu Waalwijk. Ca să-l aducă încă din această iarnă, clujenii trebuie să achite 500.000 de euro în schimbul său. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

CFR Cluj își aduce mijlocaș din Eredivisie 

Anas Tahiri a fost titular la Waalwijk în ultimele doua sezoane de Eredivisie. Acesta poate evolua în rolul de număr opt și face excelent ambele faze de joc, ofensivă cât și defensivă. El ar reprezenta înlocuitorul ideal pentru Damjan Djokovic, plecat la Rizespor.  

Tahiri a jucat la Lierse, în ligile inferioare din Belgia, înainte să ajungă în Olanda. El a strâns 73 de meciuri pentru Waalwijk și a înscris șase goluri. 25 de ani are Tahiri și valorează 550.000 acesta, conform Transfermarkt.  

Edi Iordănescu și-a exprimat în multe rânduri dorința de a aduce jucatori noi la mijlocul terenului. Dacă Dan Petrescu practica un joc care sacrifica impresia estetică pentru rezultat, noul tehnician din Gruia vrea să implementeze o filosofie ofensivă.

Edi Iordănescu: "Încercăm un joc combinativ"

CFR Cluj a câştigat partida cu Chindia din ultima etapă din Liga 1 cu scorul preferat al fostului antrenor al campioanei, Dan Petrescu. Lui Edi Iordănescu nu i-a plăcut jocul şi a anunţat că pregăteşte o adevărată revoluţie.

Reclamă
Reclamă

"Echipa a fost formată după un anumit tipar, cu jucători cu experienţă, dar încercăm un joc mai combinativ. Ne-am văzut în dificultate să facem progresie şi să aducem mingea la finalizare. Nu mai vreau să comentez regula U21. Cred că e mai mult decât forţată. Nu am debutat eu tineri? Am făcut-o natural, uitaţi-vă la istoricul meu. Ar trebui să ajutăm tinerii natural.

De la joc la joc avem multe schimbări, trebuie să stabilizez lucrurile, e un lot cu o vârstă echilibrată. Când joci la trei zile cu media de vârstă pe care o avem, trebuie să aducem ceva în plus",a spus Iordănescu după Chindia – CFR Cluj 0-1.

Edi Iordănescu a fost instalat pe banca tehnică a clujenilor în luna decembrie. El are șapte victorii în primele nouă meciuri de campionat la cârma lui CFR Cluj. 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Trebuia anulat golul marcat de Claudiu Petrila, în Rapid - Dinamo 3-2?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:43

VideoAntena Sport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 17 martie

17:33

Programul etapei a treia din play-off și play-out. FCSB deschide “balul”. Când se joacă Univ. Craiova – CFR

17:27

Acuzaţii teribile la adresa lui Istvan Kovacs: “A fraudat multe meciuri. Mi-a furat un titlu!”

17:25

Christian Horner poate reveni în Formula 1. Proiectul Aston Martin, în pericol după doar 2 curse

17:12

Manchester City – Real Madrid (LIVE SCORE, 22:00). Retururi “de foc” în optimile Champions League. Programul serii

17:04

Edi Iordănescu a dat verdictul despre varianta Gică Hagi selecţioner al naţionalei României!

1 Decizia luată de UEFA în privinţa lui Istvan Kovacs, după gafa uriaşă din Rapid – Dinamo 3-2 2 Au fost contestate alegerile FRF și a venit decizia TAS. Ce lovitură pentru Răzvan Burleanu 3 Ce surpriză! El este noul antrenor al Oţelului Galaţi! Va semna azi 4 Andrei Nicolescu: “Mi-am depus candidatura!” Decizie surpriză înainte de la alegerile FRF 5 Ce au făcut Daniel Pancu şi Cristiano Bergodi când s-au văzut. Imaginile care nu au fost surprinse la tv 6 Vestea bună primită de Dinamo, după scandalul din derby-ul cu Rapid. Anunţul lui Andrei Nicolescu
Citește și