Închide meniul

Tratamentul teribil la care a fost supus Octavian Popescu la Universitatea Craiova! "Îi veneau convocările de la echipa națională și nu îl lăsau. Îi dădeau 600 de lei salariu"

Antena Sport Publicat: 11 februarie 2021, 10:58 / Actualizat: 12 mai 2021, 8:16

Comentarii
Tratamentul teribil la care a fost supus Octavian Popescu la Universitatea Craiova! "Îi veneau convocările de la echipa națională și nu îl lăsau. Îi dădeau 600 de lei salariu"

Octavian Popescu a plecat de la Craiova la FCSB

"Când îi oferi lui Octavian Popescu, un jucător foarte bun, cel mai în vogă jucător tânăr în acest moment, 600 de lei, normal că copilul poate voia puțin mai mult. Eu cred că aici a fost un prim pas în care s-a greșit. După aceea, cred că s-a greșit… Eu dacă eram, cred că îl convingeam pe patron să nu greșească adică să plece cu echipa mare în cantonament. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pentru că, dacă pleca cu echipa mare în cantonament, erau la dispoziție două săptămâni de a discuta cu jucătorul, de a-i explica, de a înțelege jucătorul ce înseamnă fotbalul profesionist și greșeala a fost că nu l-a mai luat la echipa mare, după aceea nu l-a mai lăsat nici la echipa a doua. Încă o greșeală: au venit convocări de la loturile naționale, nu l-au lăsat nici acolo. A fost o greșeală din punct de vedere managerial, pentru că trebuie să găsești soluții. Un copil foarte talentat nu îl pedepsești!

Cum l-a pedepsit Craiova pe Octavian Popescu

Îi veneau convocările de la echipa națională și nu îl lăsau… (n.r. De ce îl pedepseau?) Nu știu, eu cred că pentru că nu a vrut să accepte semnarea contractului. Cred că de aici au început toate nemulțumirile clubului. Și apoi ultima greșeală a fost să îl trimită la U19. Acolo se duc jucătorii care nu au o mare perspectivă. 

L-au pedepsit așa, nici la echipa mare, nici la echipa a doua, nici la echipa națională. El nu venise pentru U19 la Craiova! Iencsi a avut un merit, el chiar a avut grijă de el la echipa a doua, se simțea bine copilul. Când îl pedepsești așa, nu e bine. Ăsta trebuie să fie un exemplu și pentru celelalte cluburi din România", a spus Silviu Bogdan, citat de gsp.ro. 

Mihai Rotaru i-a pedepsit pe angajaţii Craiovei

Mihai Rotaru nu i-a iertat pe angajaţii de la Universitatea Craiova din cauza cărora Octavian Popescu nu a semnat cu oltenii. Jucătorul de 18 ani face acum spectacol în tricoul rivalei FCSB, iar Gigi Becali plănuieşte să ia zeci de milioane de euro de pe urma lui.

Reclamă
Reclamă

"A fost vorba despre o greşeală a colegilor mei de la administrativ. Bineînţeles că m-am supărat. Le-am şi interzis să mai discutăm despre asta. Au plătit, au avut penalizare la salariu colegii mei, pe timp de un an au plătit 25%", a spus Rotaru.

Jucătorul care e cotat acum la 350.000 de euro nu a semnat în vara anului trecut un nou contract cu Universitatea. Asta după ce oltenii l-au forţat să semneze noua înţelegere. Altfel, el nu mai prindea echipa.

Astfel, Popescu a ajuns la FCSB liber de contract, astfel că Gigi Becali nu a plătit nimic pentru cel care e comparat acum cu Nicolae Dobrin sau Gică Hagi. Finanţatorul roş-albaştrilor i-a îndeplinit acestuia toate condiţiile financiare.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Câte etape de suspendare crezi că va primi Florin Tănase, în cupele europene?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
17:47
Costel Gâlcă nu vrea scandaluri xenofobe la Csikszereda – Rapid: “Rivalitatea să rămână doar în teren”
17:46
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 23 iulie
17:27
Matteo Duţu a marcat pentru AC Milan, în amicalul cu Arsenal! Fundaşul român a înscris din penalty
17:17
Jose Mourinho, atac dur la rivalul Pep Guardiola: “Dacă mori cu ideea ta, eşti prost”
16:44
Daniel Bîrligea strigă adunarea după eşecul FCSB-ului cu Shkendija: “Un meci greu nu sperie o echipă adevărată”
16:33
VIDEOArsenal – AC Milan 1-0. Bukayo Saka a decis amicalul din Singapore. Matteo Duţu a debutat pentru Rossonerii
1 Ce a putut spune Gigi Becali după ce Florin Tănase a văzut roşu direct pentru faultul horror din Shkendija – FCSB 2 Gigi Becali a “distrus” doi jucători, după ce FCSB a fost învinsă de Shkendija: “Nu vor mai fi la echipă” 3 Andrei Ivan, prezentat oficial la noua echipă. Va fi adversarul altor doi români 4 “M-a întrebat Hagi de el” Gigi Becali trimite un jucător la Farul, după Shkendija – FCSB: “Să-l ia Gică” 5 Tragedie! Caius Lungu, fost fotbalist în Liga 1, a murit la 36 de ani 6 Jucătorii pe picior de plecare de la Universitatea Craiova! Mihai Rotaru a spus clar: “E transferabil”
Citește și