Preşedintele FR Rugby, Alin Petrache, a spus că noul stadion nu va putea găzdui meciuri de fotbal, pentru că nu ar îndeplini criteriile impuse de UEFA. Şeful FRF, Răzvan Burleanu, l-a contrazis, iar acum şi ministrul Tineretului şi Sportului, Ionuţ Stroe, a venit cu lămuriri suplimentare.
"Vreau să mă țin departe de individualizarea sau personalizarea anumitor conflicte. Nu există niciun fel de restricții când vorbim de lucruri publice, nu vorbim de exclusivități când e vorba de banii publici. Am spus, am repetat de multe ori că aceste arene sunt deschise tuturor suporterilor", a declarat Stroe pentru Prosport.
Stadioanele, construite pentru Euro
Ionuţ Stroe a vorbit şi despre posibilitatea ca FCSB să evolueze în Ghencea. Le-a reamintit şi reprezentanţilor Armatei că noua arenă a fost construită în vederea organizării Campionatului European.
"În ceea ce privește arena din Ghencea, decizia stă la Ministerul Apărării. În ceea ce privește arena de la Arcul de Triumf, da. Haideți să ne aducem aminte de investiția de zeci de milioane de euro. Aceste investiții au fost făcute pentru EURO 2020. Mai mult, aceste arene vor găzdui mari competiții interne și internaționale. Nu sunt făcute pentru un sport anume", a mai spus ministrul Ionuț Stroe pentru sursa citată.
- FCSB poate evolua pe stadionul Arcul de Triumf
- Anunţul îi aparţine ministrului Ionuţ Stroe
- Inter Club d'Escaldes - FCSB e în direct pe Antena 1 şi live în AntenaPLAY (15 iulie, 21:30)
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Reacţia lui Dan Petrescu după ce a intrat pe noul stadion din Ghencea: “Am fost şocat”
- Darius Olaru, despre meciurile FCSB-ului din Ghencea: “E cumva ciudat. Parcă mă simt mai mult acasă pe Arenă”
- Revenire importantă la FCSB, înainte de Supercupa României. Anunțul lui Mihai Stoica: “Poate juca”
- Gigi Becali a plătit o sumă importantă pentru a-l aduce la FCSB, iar acum e aproape să semneze în Liga a 3-a
- Adrian Mititelu „a tunat și fulgerat” după ce FCU Craiova a fost depunctată: “Abuz în serviciu! Fac plângere”