Turcia – Olanda 4-2 | Surpriză uriașă în calificările pentru CM 2022! Burak Yilmaz a distrus "Portocala Mecanică"

Alexandru Ivan Publicat: 24 martie 2021, 18:07 / Actualizat: 12 mai 2021, 8:13

profimedia

Turcia - Olanda 4-2

• Turcia - Olanda 4-2
  • Hat-trick pentru Burak Yilmaz

Turcii au început fulminant duelul cu Olanda. Burak Yilmaz a semnat "dubla" până la pauză. În minutul 46 a marcat și Hakan Calhanoglu pentru 3-0. Din 1961 n-a mai încasat Olanda trei goluri într-un interval atât de scurt.

Turcia – Olanda 4-2 | Hat-trick pentru Burak Yilmaz

Olanda a încins finalul partidei. Davy Klaassen și Luuk De Jong au marcat într-un interval de două minute. Meciul intrase în ultimul sfert de oră, iar "Portocala Mecanică" începea să spere din nou.

Toate visurile olandezilor au fost spulberate de același Burak Yilmaz. Veteranul de 35 de ani a făcut hat-trick-ul în minutul 81. Atacantul turcilor a înscris superb din lovitură liberă.

Burak Yilmaz este primul jucător care a semnat un hat-trick împotriva Olandei din 1980 până în prezent. Ultimul care reușea această performanță era Klaus Allofs (Germania).

Memphis Depay a ratat un penalty pentru Olanda în minutul 90+5. S-a terminat 4-2 pentru Turcia, care a început perfect calificările pentru CM 2022. Turcii n-au mai fost la Mondial din 2010. Olanda a absentat la ediția din 2018.

Burak Yilmaz are 65 de selecții și 29 de goluri la naționala Turciei. El joacă în prezent în Ligue 1, pentru Lille.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

11:20 VIDEO„E un imbecil!” Cea mai dură reacție despre Fernando Alonso, după incidentul cu George Russell din Australia 11:15 Florin Prunea a anunţat care e jucătorul de la FCSB care „este imposibil să facă parte din lotul României la EURO 2024” 11:05 Ucrainenii au tras concluziile, înaintea duelului cu România de la EURO 2024! Mesajul categoric transmis: „Nu au mari vedete!” 10:10 „Ai antrena FCSB?” Marius Șumudică a oferit imediat răspunsul! Ce a spus despre lupta la titlu 10:00 Tudor Giurgiu, invitatul lui Dan Pavel la AS.ro LIVE. Povești de senzație din lumea filmului 9:54 Proprietarul Formulei 1, gata de o afacere uriașă! Vrea să cumpere MotoGP cu patru miliarde de euro 9:40 „O decizie proastă!” Ionuț Lupescu, reacție categorică după pedeapsa uriașă primită de Dinamo 9:18 Eliza Samara – Wang Yidi (vineri, 07:30) şi Bernadette Szocs – Adriana Diaz (vineri, 08:40), la WTT Champions Incheon 2024 9:10 Mihai Stoica l-a sfătuit pe Denis Alibec să revină în țară! Mesaj clar despre atacul naționalei: „Sunt trei pe două posturi!” 8:39 Tabloul semifinalelor de la Miami: Ekaterina Alexandrova a eliminat-o şi pe Jessica Pegula Vezi toate știrile
Fenerbahce vrea să se retragă din campionatul Turciei
Fotbal extern • 18 mart., 21:19
Fenerbahce vrea să se retragă din campionatul Turciei! Anunţul echipei după ce jucătorii au fost atacaţi de fanii lui Trabzonspor
Marius Şumudică ştie cum o va salva pe Gaziantep de la retrogradare
Fotbal extern • 16 feb., 10:19
Marius Şumudică ştie cum o va salva pe Gaziantep de la retrogradare! Calculele făcute de antrenorul român
Spania - Olanda 7-8, în AntenaPLAY
Alte sporturi • 13 ian., 22:20
Spania – Olanda 7-8, în AntenaPLAY! Olanda a câştigat Campionatul European de polo feminin. A răpus campioana en-titre!
România - Turcia LIVE VIDEO
Alte sporturi • 9 ian., 11:55
România – Turcia 3-7, în AntenaPLAY. Tricolorele au încheiat Campionatul European de polo feminin pe locul 14
Marius Șumudică, anunț despre lovitura pe care o pregătește Mircea Lucescu
Fotbal extern • 24 dec., 10:14
Marius Șumudică, anunț despre lovitura pe care o pregătește Mircea Lucescu: „Eu vorbesc cu nea Mircea”