Închide meniul
NEWS ALERT

Oltenii au dat lovitura! Marian Copilu va fi noul manager al clubului Universitatea Craiova. Când va fi prezentat

Antena Sport Publicat: 17 ianuarie 2022, 11:26 / Actualizat: 29 martie 2023, 23:40

Comentarii
Oltenii au dat lovitura! Marian Copilu va fi noul manager al clubului Universitatea Craiova. Când va fi prezentat

Hepta

Marian Copilu va fi noul manager al clubului Universitatea Craiova. Cele două părți s-au înțeles, iar, din informațiile AS.ro, fostul președinte al campioanei CFR va ajunge azi în Bănie, pentru a semna contractul.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cel mai probabil, cel care a condus-o pe CFR spre cele patru titluri consecutive în Liga 1 va fi prezentat marți sau miercuri. Acesta nu va putea ocupa funcția de președinte, una care îi aparține lui Sorin Cârțu.

Oltenii au nevoie de o mână forte la club, dacă ţinem cont cât de rău le merge oltenilor în acest sezon. Craiova e la 25 de puncte distanţă de fosta echipă a lui Copilu, liderul CFR Cluj.

Marian Copilu va fi noul manager al clubului Universitatea Craiova

Mihai Rotaru a dezvăluit, cu o zi în urmă, cum se vor desfășura alegerile în urma cărora va fi ales noul președinte al oltenilor, la finalul lunii martie.

”Lucrăm la procedurile de desfășurare a alegerilor. Sperăm ca la jumătatea lui februarie să ieșim cu brief-ul, să spunem care sunt condițiile candidaturii. Vor putea vota doar abonații. Noi vom prezenta procedurile pe 15 februarie și vom aștepta candidații până undeva pe 15 martie. Vor fi alegerile în ultimul weekend din martie. Nu e treaba noastră campania, e treaba lor.

Reclamă
Reclamă

Ce înseamnă să colaborăm cu președintele? Noi suntem acționari! Noi nu vrem să punem un președinte marionetă, pe unul care să vină și să-i spunem noi ce să facă. Vrem un președinte executiv!

Care este problema dacă va câștiga o persoană în care n-am încredere? Va fi decizia abonaților. Vor exista niște restricții, nu vor putea candida persoane care au avut o atitudine ostilă la adresa Universității Craiova. Nu poți să pui președinte un lider de la Dinamo. Sorin Cârțu nu s-a hotărât, dar ia în calcul. Cred că vor fi și candidaturi la care nu se așteaptă nimeni.

Primul mandat va fi pe 2 ani, iar următoarele vor fi pe 4 ani. Rolul meu se va diminua la rolul unui acționar. Nu vreau să stau în planul doi, vreau în planul patru-cinci dacă se poate. Viața unui patron de fotbal este extrem de dificilă. Vina un moment când trebuie să te retragi, să faci un pas în spate, pentru că altfel îți sacrifici viața”, a declarat Mihai Rotaru, citat de digisport.ro.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Ar trebui schimbaţi antrenorii la FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:07
Gigi Becali, atac la brigada de arbitraj: “Nu a fost penalty la Târnovanu”
23:05
Gigi Becali i-a găsit înlocuitor lui Siyabonga Ngezana! Anunţul făcut după Farul – FCSB 1-2: “Nu am eu timp”
22:49
Gigi Becali a anunţat că FCSB se va bate la titlu, după victoria cu Farul: “Dacă intrăm, este la noi”
22:30
Farul – FCSB 1-2. Gură de oxigen pentru Elias Charalambous. Speranţe de play-off!
22:09
Primire neaşteptată pentru Florin Tănase la Ovidiu! A fost jignit de fanii Farului în timpul meciului cu FCSB: “Sifonule”
22:00
LIVE SCOREPisa – Inter 0-2. Echipa lui Cristi Chivu, prima victorie după două înfrângeri. Răzvan Marin a intrat la pauză cu Panathinaikos
1 FotoAfacerea în care a pierdut 25 de milioane de euro românul celebru care are avion privat, dar merge cu metroul 2 Patronul cu care Mircea Lucescu a făcut istorie cumpără un club din Liga 1. “Discuţii avansate” 3 VIDEOOscar Piastri, pole-position în Marele Premiu din Qatar. Cursa e duminică de la 18:00 (Antena 3 CNN și AntenaPLAY) 4 Câţi bani a încasat Ronaldinho pentru meciul jucat la Iaşi, contra legendelor României. Suma incredibilă 5 Marea companie din România care i-a adus lui Cristi Borcea “300 de milioane de euro”. Afaceristul a recunoscut 6 “Asta mi-a spus” Decizia lui Nicolae Stanciu în privinţa viitorului său!
Citește și