Universitatea Craiova-FC Botoșani 2-1. Nistor și Koljic îi aduc un nou succes lui Bergodi. Oltenii mai speră la titlu

Antena Sport Publicat: 23 iunie 2020, 18:53 / Actualizat: 12 mai 2021, 11:00

Captură Digi Sport

Jucătorii Craiovei se bucură după golul marcat de Koljic

Fără spectatori pe noul Oblemenco, Dan Nistor i-a dat gol Botoşaniului după jumătate de oră. A fost primul lui gol în campionat pentru Craiova. Echipa lui Bergodi putea intra la pauză cu 2-0 dacă Cicâldău nu nimerea bara.

În a doua repriză, Florescu, de la Botoşani, era să marcheze golul etapei. Omul care a adus victoria Craiovei, etapa trecută, Kolici, a lovit din nou. S-a terminat 2-1 pentru că Dugandzic a marcat pe final şi le-a dat emoţii oltenilor. Craiova s-a apropiat la patru puncte de CFR, înainte de derby-ul pentru titlu din Gruia, duminică.

Universitatea Craiova-FC Botoșani 2-1

UPDATE 21:52 – Final de meci! Craiova se impune cu 2-1 și își consolidează locul 2, fiind la patru puncte în spatele liderului CFR Cluj. Oltenii au acumulat 32 de puncte. De partea cealalată, Botoșani rămâne ultima în play-off, cu doar 24 de puncte.

UPDATE 21:47 – GOOOOL Botoșani! Atacantul Dugandzic reduce din diferență cu o lovitură perfectă de cap

UPDATE 21:30 – GOOOOOL Craiova! Vlădoiu a centrat perfect, iar Koljic a înscris cu capul. Este al treilea gol în două meciuri pentru atacantul oltenilor.

UPDATE 21:10 – Ocazie uriașă a lui Floresc în minutul 51. Acesta a trimis un șut puternic, care a lovit bara porții lui Pigliacelli.

UPDATE 21:02 – A început repriza secundă.

UPDATE 20:48 – Pauză la Craiova.

UPDATE 20:47 – Valentin Mihăilă are o nouă șanse mare pentru Craiova în minutul 45.

UPDATE 20:35 – Șansă uriașă pentru Craiova! Ivan îi pasează lui Cicâldău, iar acesta trimite în bara porții lui Pap. Oltenii au rata șansa desprinderii.

UPDATE 20:32 – GOOOOOL Craiova! Dan Nistor are o acțiune personală excelentă la mijlocul terenului, a depășit doi adversari, a șutat cu stângul și l-a învins pe Pap.

UPDATE 20:10 – Acka ratează prima mare ocazie pentru Craiova în minutul 9, după un corner executat de Mihăilă.

UPTADE 20:02 – Meciul a început.

Universitatea Craiova (4-3-3): Vlădoiu, Acka, Bălașa, Bancu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Ivan, Koljic, Mihăilă

Rezerve: Popescu, Vătăjelu, Cosic, Ivanov, Qaka, Baiaram, Bărbuț, Gustavo, Nițu

Antrenor Cristiano Bergodi

FC Botoșani (4-2-3-1): Pap – Haruț, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Papa, Florescu – Ashkovski, Keyta, Ofosu – Dugandzic

Rezerve: Fili, Cîmpanu, Carlone, Patache, Ebenhofer, Holzmann, Baxevanos, Hankic

Antrenor: Marius Croitoru

Duelul dintre cele două echipa trebuia să fie primul meci din Liga 1 de după pandemie, dar a fost amânat după ce medicul moldovenilor a avut un test ”neconcludent” la Covid-19. Oltenii antrenați de Cristiano Bergodi însă au câștigat cele trei puncte în duelul cu Astra Giurgiu, golurile fiind înscrise de bosniacul Elvir Koljic.

Universitatea Craiova-FC Botoșani, 20:00, live-text pe AntenaSport

De partea cealaltă, Botoșani a pierdut meciul de pe teren propriu cu CFR Cluj, scor 0-2. Andrei Chindiș, fundașul pe care Gigi Becali l-a dorit, a făcut o partidă modestă, iar Marius Croituru l-a criticat dur. Moldovenii își pot lua revanșa în acest duel, mai ales că au intrat în ritm după cele 90 de minute cu cei de la CFR.

În sezonul regulat, Botoșani a smuls un egal pe teren propriu, 1-1, iar la Craiova a pierdut cu 3-1. Cu o eventuală victorie astăzi, oltenii pregătiți de Bergodi se pot apropia la patru puncte de liderul CFR. În schimb, Botoșani cu un succes ar egala FCSB în calasament. Craiova are 29 de puncte, iar Botoșani 24 de puncte.

0:39 Gigi Becali l-a comparat pe Florinel Coman cu Diego Maradona: „Asta a făcut la FCSB!”. Propunere în direct de 500.000 de euro 0:21 Decizia luată de Gigi Becali, după gafa colosală a lui Ştefan Târnovanu din Sepsi – FCSB 2-2: „Înseamnă că nu vede bine!” 0:07 „Mi-am bătut joc!” Ştefan Târnovanu şi-a asumat toată răspunderea după Sepsi – FCSB 2-2. Răspuns la ameninţările lui Gigi Becali 0:05 Cât de gravă e accidentarea lui Florinel Coman, din Sepsi – FCSB! Anunţ înaintea confruntării cu Gică Hagi: „Să rupem blestemul!” 24
23:40
Cum poate deveni FCSB campioană, după remiza cu Sepsi! Roş-albaştrii, la un pas de titlu
24
22:40
Sepsi – FCSB 2-2. Coman s-a „rupt”, Târnovanu a gafat. Sărbătoarea de titlu a roş-albaştrilor se amână, după un meci de coşmar!
24
22:40
Fabrizio Romano a anunţat că Xavi va rămâne la Barcelona! Cine l-a făcut pe antrenorul catalanilor să se răzgândească
24
22:35
VIDEOImagini COLOSALE din vestiarul Unirii Slobozia, după promovarea în Liga 1! S-a sărbătorit pe „modelul” Inter
24
22:30
VIDEOAEK – Panathinaikos 3-0 şi Aris – Olympiacos 1-1 au fost în AntenaPLAY! Pas uriaş spre titlu pentru AEK. Probleme pentru Lucescu
24
22:26
Florinel Coman s-a accidentat în Sepsi – FCSB! Lovitură pentru „Mbappe”, înainte de EURO 2024