UTA – Craiova 1-2. Craiova e iar ”MAXIMA!” Oltenii sunt din nou lideri și dau bătălia pentru supremație cu FCSB pe Oblemenco

De Silviu Corneanu
Publicat: 14.12.2020, 17:45
Actualizat: 12.05.2021, 9:06

Universitatea Craiova a profitat la maximum de înfrângerea celor de la FCSB în derby-ul cu CFR Cluj și a trecut pe primul loc.

craiova

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

UTA – Craiova 1-2

Oltenii au un punct peste echipa lui Toni Petrea, chiar înaintea meciului direct de vineri. Partida se va disputa pe Ion Oblemenco.

Craiova a câștigat la Arad prin golurile marcate de Cicâldău și Ofosu. De cealalată parte, pentru UTA a marcat Buhăcianu.

Min. 90+4: FINAL DE MECI! Craiova se impune se trece pe primul loc în Liga 1.

Min. 85: Benga a fost eliminat după un fault asupra lui Mamut.

Min. 27: GOOOL Craiova! Reagy Ofosu marchează al treilea gol consecutiv pentru olteni. Mamut, pasă decisivă!

Min. 22: GOOOL UTA! Buhăcianu egalează cu o lovitură de cap.

Min. 13: GOOOL Craiova! Alexandru Cicâldău marchează cu un șut cu exteriorul la colțul lung. Craiova e pe primul loc la acest scor.

Min. 1: A început partida.

Echipele de start:

În acest moment, FCSB este pe primul loc în clasament cu 30 de puncte, fiind urmaţi de Universitatea Craiova, cu 28 de puncte.

Meciul va fi condus la centru de Marius Avram. Acesta va fi ajutat la cele două linii de Mircea Orbuleţ şi Marius Badea.

UTA – Craiova: Echipele probabile

UTA (4-2-3-1): 93. Fl. Iacob – 25. Pleașcă, 4. Benga, 21. Erico, 20. Rumbullaku – 98. Isac, 6. Albu – 10. Miculescu, 19. C. Rus, 28. Buhăcianu – 9. Al. Ioniță

Antrenor: Laszlo Balint

Craiova (4-3-3): 13. Pigliacelli – 18. Vlădoiu, 2. Papp, 23. M. Constantin, 11. Bancu – 16. Nistor, 6. Screciu, 10. Cicâldău – 22. Bărbuț, 30. Mamut, 14. Ofosu

Antrenor: Corneliu Papură

Bernadette Szocs, la AS.ro LIVE

Universitatea Craiova a vândut un jucător în Serie A
Fotbal intern • 15 oct., 17:43
Lovitură dată de Universitatea Craiova pe piața transferurilor! Oltenii au vândut un jucător în Serie A
Echipa naţională • 15 oct., 11:52
Universitatea Craiova, anunț oficial după ce s-a aflat că Laurențiu Reghecampf ar putea deveni selecționerul României: „Plătești clauza și a plecat!”
Anamaria Prodan și Laurențiu Reghecampf
Diverse • 10 oct., 18:28
FOTO
Anamaria Prodan, reacţie tranşantă! Ce a spus când a aflat că presupusa amantă a lui Laurenţiu Reghecampf e însărcinată: „Am vorbit cu soţul meu”
Alena Mazanik are părul atât de lung, că "i se prind deseori insecte în el". Cum arată tânăra și cât măsoară podoaba ei capilară
CFR Cluj, la 48 de ore de depunctare! Campioana României trebuie să plătească, de urgență, un sfert de milion de euro. Emoții uriașe pentru Dan Petrescu
1
17
oct.
23:08
Rapid – CFR Cluj 2-0 | Dan Petrescu, fără reacție după a doua înfrângere a campioanei în Liga 1: „Nu ne putem plânge nici de arbitru, nici de vreme!” Avertisment pentru jucători: „O să am o discuție și cu ei!”
17
oct.
23:03
Rapid – CFR Cluj 2-0 | Mihai Iosif voia să îl învingă pe Dan Petrescu cu scorul său favorit: „Îmi doream 1-0!” Declarații „marcă înregistrată” înaintea derby-ului cu Dinamo: „Leul rănit va da totul pentru a supraviețui!”
17
oct.
22:46
Rapid – CFR Cluj 2-0 | Ciprian Deac, discurs manifest: „Trebuie să ne dăm două palme și să ne trezim!” Declarație savuroasă: „Am fost de mic rapidist, nu pot să șterg cu buretele!”
17
oct.
22:42
Rapid – CFR Cluj 2-0 | Adrian Bălan a fost eroul giuleștenilor: „Așa ar trebui să facem în toate meciurile!” Ce a spus de derby-ul cu Dinamo
17
oct.
22:25
Rapid – CFR Cluj 2-0 | Giuleștenii au făcut spectacol la Mioveni! Adrian Bălan, omul meciului. Dan Petrescu, al doilea eșec în Liga 1 pe banca campioanei
17
oct.
22:23
Rapid – CFR Cluj | Adrian Bălan, one-man show la Mioveni! Atacantul a reușit o „dublă” de senzație împotriva campioanei României
17
oct.
22:15
Rapid – CFR Cluj | Reacția lui Dan Petrescu, după ce Rapid a marcat al doilea gol. Antrenorul campioanei a făcut “revoluție” în echipă. Alibec, scos la pauză
17
oct.
21:41
Dennis Man, pus la zid în Italia: „Păcătuiește prin egoismul excesiv!” Fanii au huiduit-o pe Parma după remiza cu Monza
17
oct.
21:25
„Este șocant!” Reacția lui Răzvan Lucescu, după ce PAOK Salonic a ratat victoria deși a avut 4-1 la pauză: „În final trebuia să fim mai nenorociți!”
17
oct.
20:33
UTA Arad – FC U Craiova 1948 1-0 | Flavius Stoican, mesaj clar pentru Adrian Mititelu: „E supărare! Este într-adevăr mult de muncă!”