Veste cruntă pentru Victor Pițurcă! Ce îi pregătesc procurorii DNA după ce a fost reținut

Cosmin Olteanu Publicat: 30 ianuarie 2023, 15:17

Comentarii
Veste cruntă pentru Victor Pițurcă! Ce îi pregătesc procurorii DNA după ce a fost reținut

Victor Pițurcă / hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Veste cruntă pentru Victor Pițurcă! Procurorii vor cere arestarea preventivă pentru 30 de zile după ce a fost reținut.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În cursul zilei de luni, Victor Pițurcă a fost reținut de DNA, fiind anchetat într-un dosar care implică achiziționarea de măști de protecție, în perioada pandemiei.

Veste cruntă pentru Victor Pițurcă

Veste cruntă pentru Victor Pițurcă! Potrivit surselor Antena Sport, Victor Pițurcă va fi adus, marți, în fața judecătorilor, urmând ca procurorii DNA să ceară arestarea preventivă pentru 30 de zile.

Fostul selecționer al naționalei României este cercetat într-un dosar dezvăluit în februarie 2022. Obiectul dosarului îl face un contract încheiat între MApN și firma Helios Dentserv, în primăvara anului 2020.

La acel moment, Ministerul Apărării Naționale și firma Helios Dentserv au semnat un contract în valoare de 13.459.138 lei (aproximativ 2,72 milioane de euro). Contractul prevedea ca MApN să primească 1.000.000 de măști FFP1, 300.000 de măști FFP2, 100.000 de măști FFP3, 10.000 de viziere și 50.000 de perechi de ochelari de protecție, în contextul pandemiei de COVID-19.

Reclamă
Reclamă

Apoi, în mai 2020, Helios Dentserv a semnat un contract de cesiune de creanță cu PAV Green Energy SRL, firmă deținută de Alex Pițurcă, fiul lui Victor Pițurcă. Prin acest contract, firma lui Alex Pițurcă a încasat de la Minister 11.068.400 de lei (aproximativ 2,23 milioane de euro), adică 98% din valoarea totală a contractului, plus contravaloarea celor 100.000 de măști FFP3.

Motivul pentru care Victor Pițurcă este audiat de DNA

La scurt timp, medicii au semnalat faptul că măștile primite sunt neconforme, acestea nefiind 100% rezistente la virus.

MApN a cerut înlocuirea măștilor problematice, însă Helios Dentserv a dat vina pe oficialii Ministerului pentru situația apărută. Ulterior, în aprilie 2021, MApN a solicitat firmei Helios Dentserv, în fața judecătorilor, restituirea sumei echivalente celor 100.000 de măști de protecție. Adică, un total de 2.869.000 de lei.

Reclamă

În cele din urmă, în decembrie 2021, procesul a luat sfârșit, după ce MApN și Helios Dentserv au ajuns la un numitor comun.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Azi e El Clasico. Cum se termină derby-ul Barcelona - Real Madrid?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:40

Vinicius nu a mai suportat! Aroganţa brazilianului, după contrele cu fanii Barcelonei în El Clasico

22:59

I-au oprit conferința lui Arda Turdan! Ce au făcut jucătorii lui Șahtior după câștigarea titlului

22:51

„Mi-e din ce în ce mai bine”. Reacția lui George Pușcaș, după primul gol marcat la Dinamo. Cui i-a mulțumit

22:51

Performanţa rară realizată de Marcus Rashford în El Clasico! Nimeni nu a mai reuşit asta de la Lionel Messi

22:28

Răzvan Marin a câștigat titlul cu AEK în Grecia. Sărbătoare la Atena, după meciul dramatic cu Panathinaikos

22:23

VIDEOScene incredibile înainte de El Clasico! Fanii Barcelonei au confundat autocarul favoriţilor cu cel al lui Real Madrid

1 Continuă coșmarul pentru un club din play-out! N-a primit licența de Liga 1 nici după apel: “Mergem la TAS” 2 Ofertă de 7 milioane de euro pentru o vedetă a Universităţii Craiova. Mihai Rotaru a dat răspunsul pe loc 3 Ion Ţiriac împlineşte 87 de ani! Cadou între miliardari: ce a putut primi de la Bernie Ecclestone 4 Iuliu Mureşan a anunţat o revenire uriaşă la CFR Cluj! “M-a sunat aseară, să avem o discuţie” 5 Sorana Cîrstea, conferinţă de presă pentru istorie! Ce a spus despre români şi despre Simona Halep şi Irina Begu 6 UPDATEPanică uriaşă la Rapid. Alexandru Dobre, transportat la spital după ce i s-a făcut rău pe aeroport. Ultimele vești
Citește și