Viitorul – UTA 1-1. Debut cu stângul pentru noul antrenor de la echipa lui Gică Hagi

De Antena Sport
Publicat: 22.08.2020, 12:04
Actualizat: 12.05.2021, 9:50

Viitorul - UTA a fost primul meci al zilei din Liga 1. Cele două echipe şi-au împărţit punctele şi au încheiat la egalitate scor 1-1.

FC Viitorul

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Într-un meci în care cele două echipe au acuzat din plin căldura, atât Viitorul, cât şi UTA nu au riscat. Echipa patronată de Gică Hagi a deschis scorul în minutul 44, printr-un penalty transformat de Iancu.

Egalarea a venit imediat. UTA a înscris în minutul 45 prin Buhăcianu, din centrarea lui Albu. S-a terminat 1-1, chiar dacă în repriza secundă au mai fost câteva ocazii de a marca pentru ambele echipe.

VIITORUL – UTA Arad 1-1

Min. 95: Final de meci.

Min. 61: Ocazie imensă pentru Viitorul! Ghiţă ratează din doi metri cu poarta goală.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+1: Pauză.

Min. 45: GOOOLLL UTA Arad! Buhăcianu înscrie imediat după reluarea jocului, din centrarea lui Albu

Min. 44: GOOOLLL Viitorul! Gabi Iancu a marcat de la punctul cu var.

Min. 43: Penalty pentru Viitorul. Albu l-a faultat în careu pe tânărul Bodişteanu

Min. 1: A început meciul de la Ovidiu.

UPDATE 14:40 Echipele de start:

Viitorul: Cojocaru – Boboc, Mladen, Ghiță, De Nooijer – Matei, Artean, Bodișteanu – Iancu, Munteanu, Mățan

UTA: Moldovan – Tomozei, Benga, Ilie, Buștea – Tescan, Neluț Roșu, Albu, Buhăcianu – Ioniță, Hora

UTA Arad va juca primul meci din Liga 1 după o pauză de 12 ani. "Bătrâna Doamnă" are o susţinere incredibilă din partea fanilor şi a creat o adevărată emulaţie în oraş. În prima zi de vânzare a abonamentelor pentru noul sezon, aceştia au cumpărat mai bine de 1000.

De etapa viitoare, jucătorii pregătiţi de Laszlo Balint pot juca pe noul stadion din Arad, care are o capacitate de 12.000 de locuri. Se fac ultimele pregătiri pentru acel duel. Până atunci, alb-roşiii au de trecut de testul cu Viitorul.

Viitorul, primii paşi fără Hagi pe banca tehnică

După şase sezoane pe banca tehnică, Gigă Hagi a renunţat la funcţia de manager. Deşi au fost vehiculate mai multe nume pentru a-l înlocui, "Regele" l-a adus în cele din urmă pe spaniolul Ruben de la Barrera, tehnician cu rezultate notabile în ligile inferioare ale Spaniei.

Viitorul s-a despărţit de Rivaldinho, iar venirea lui Kevin Luckassen ar trebui să umple golul lăsat de brazilian. Mai mult, Ruben de la Barrerra pare încrezător înaintea debutul său pe banca constănţenilor:

"Echipa mea este gata să joace la cel mai bun nivel împotriva UTA. Aștept să obținem cele trei puncte. Nu văd alt mod de a începe aceasta nouă eră.

(…) Tot ce am vorbit cu Gică înainte să vin, simt acel iz de performanță de care spunea, sunt foarte impresionat de club", a afirmat antrenorul spaniol.

Echipe probabile:

FC Viitorul: Tordai – Boboc, Mladen, V. Ghiţă, Ángel Martínez – A. Ciobanu, Artean, Mățan – G. Ganea, G. Iancu, Víctor Fernández

UTA Arad: H. Moldovan – Tomozei, Benga, Fl. Ilie, Deta – Vulturar, Albu – Ursu, N. Roșu, Buhăcianu – Hora

Viitorul – UTA va fi, de la ora 15:30, în format LIVE SCORE pe AntenaSport.

Bernadette Szocs, la AS.ro LIVE

Deian Sorescu, mesaj emoționant în amintirea lui Cătălin Hîldan
Fotbal intern • 2 oct., 19:09
Dinamo – UTA 2-2 | Deian Sorescu, cu moralul la pământ: „Nu Robert Moldoveanu a pierdut acest meci”. Mesaj pentru Mircea Rednic: „Prefer să joc fundaş”
David Miculescu
Fotbal intern • 2 oct., 18:51
Dinamo – UTA 2-2 | David Miculescu a avut nevoie de o repriză pentru a fi „călăul” dinamoviştilor. „Cu ei marchez foarte mult!”. Reacţia atacantului dorit de Gigi Becali
Mircea Rednic și-a pus în cap jucătorii de la Dinamo
Fotbal intern • 2 oct., 18:30
Dinamo – UTA 2-2 | „Câinii” au condus cu 2-0 şi au jucat în superioritate numerică, însă au fost egalaţi la ultima fază! Mircea Rednic şi-a ieşit din minţi la primul meci după revenire
Alena Mazanik are părul atât de lung, că "i se prind deseori insecte în el". Cum arată tânăra și cât măsoară podoaba ei capilară
CFR Cluj, la 48 de ore de depunctare! Campioana României trebuie să plătească, de urgență, un sfert de milion de euro. Emoții uriașe pentru Dan Petrescu
1
17
oct.
23:33
Farul – FCSB, aproape de a fi amânat după ce ar mai fi apărut un caz pozitiv la echipă. Gigi Becali a anunțat planul de rezervă
17
oct.
23:28
Rapid – CFR Cluj 2-0 | Dragoș Grigore, pregătit pentru derby-ul cu Dinamo: „Am fost înjurat și ca jucător acolo! Le mulțumesc pentru tot, dar acum e important prezentul!”
17
oct.
23:08
Rapid – CFR Cluj 2-0 | Dan Petrescu, fără reacție după a doua înfrângere a campioanei în Liga 1: „Nu ne putem plânge nici de arbitru, nici de vreme!” Avertisment pentru jucători: „O să am o discuție și cu ei!”
17
oct.
23:03
Rapid – CFR Cluj 2-0 | Mihai Iosif voia să îl învingă pe Dan Petrescu cu scorul său favorit: „Îmi doream 1-0!” Declarații „marcă înregistrată” înaintea derby-ului cu Dinamo: „Leul rănit va da totul pentru a supraviețui!”
17
oct.
22:46
Rapid – CFR Cluj 2-0 | Ciprian Deac, discurs manifest: „Trebuie să ne dăm două palme și să ne trezim!” Declarație savuroasă: „Am fost de mic rapidist, nu pot să șterg cu buretele!”
17
oct.
22:42
Rapid – CFR Cluj 2-0 | Adrian Bălan a fost eroul giuleștenilor: „Așa ar trebui să facem în toate meciurile!” Ce a spus de derby-ul cu Dinamo
17
oct.
22:25
Rapid – CFR Cluj 2-0 | Giuleștenii au făcut spectacol la Mioveni! Adrian Bălan, omul meciului. Dan Petrescu, al doilea eșec în Liga 1 pe banca campioanei
17
oct.
22:23
Rapid – CFR Cluj | Adrian Bălan, one-man show la Mioveni! Atacantul a reușit o „dublă” de senzație împotriva campioanei României
17
oct.
22:15
Rapid – CFR Cluj | Reacția lui Dan Petrescu, după ce Rapid a marcat al doilea gol. Antrenorul campioanei a făcut “revoluție” în echipă. Alibec, scos la pauză
17
oct.
21:41
Dennis Man, pus la zid în Italia: „Păcătuiește prin egoismul excesiv!” Fanii au huiduit-o pe Parma după remiza cu Monza