Voluntari – FCSB se joacă! Răsturnare de situaţie în cazul meciului din optimile Cupei. Cine o salvează pe vicecampioană

Gabriel Zamfirescu Publicat: 25 octombrie 2021, 0:33

Comentarii
Voluntari – FCSB se joacă! Răsturnare de situaţie în cazul meciului din optimile Cupei. Cine o salvează pe vicecampioană

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Răsturnare de situaţie în cazul meciului din Cupa României, FC Voluntari – FCSB, din optimile competiţiei. După ce a reuşit să amâne partida cu Farul din campionat pentru data de 4 noiembrie, datorită focarului de COVID, echipa lui Edi Iordănescu poate juca şi în Cupa României.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Voluntari – FCSB se joacă

Pentru meciul cu Farul FCSB a anunţat că nu a avut la dispoziție 13 jucători valizi, ca urmare a infectărilor cu COVID-19 și a accidentărilor. Următoarea partidă, cu FC Voluntari, de miercuri, de la ora 21:00, din optimile Cupei României se va juca. În Cupă, meciurile nu se amână şi FCSB risca să piardă cu 0-3 la masa verde dacă nu avea 13 jucători valizi.

Deși Mihai Stoica anunța în urmă cu trei zile că echipa este în imposibilitatea de a juca și partida cu FC Voluntari, situația s-a schimbat acum. În momentul oficializării amânării jocului Farul – FCSB, Liga Profesionistă de Fotbal anunța că ”roș-albaștrii” au la dispoziție 12 jucători valizi, cei 11 care au jucat și cu CS Mioveni, cărora li s-a adăugat Constantin Budescu, recuperat după o accidentare.

Nici cei 12 jucători nu sunt suficienți pentru evitarea unei înfrângeri la ”masa verde” în Cupa României, dar salvarea celor de la FCSB vine chiar înaintea partidei cu FC Voluntari, când Cătălin Straton și Sorin Șerban pot ieși din izolare, anunţă digisport.ro.

Jucătorul care o salvează pe FCSB

Chiar şi aşa, Sorin Şerban nu va putea juca pentru că este accidentat, dar Cătălin Straton poate fi trecut pe foaia de joc și, astfel, FCSB ar avea 13 fotbaliști valizi și se poate prezenta la meci, fără să piardă la masa-verde, mai supne sursa citată.

Reclamă
Reclamă

Liviu Ciobotariu, antrenorul celor de la FC Voluntari, anunța după meciul cu FC Argeș, pierdut 0-2, că i s-a transmis că partida cu FCSB se va juca. ”Trebuie să ne pregătim bine, ne așteaptă trei jocuri foarte grele. Jocul de miercuri e la o distanță foarte scurtă, să vedem cum recuperăm din jucători. Avem și doi-trei accidentați.

Eu am înțeles că se joacă. Pe mine așa m-au anunțat cei din conducerea clubului. Cred că se joacă, noi ne-am făcut programul pentru meciul de miercuri, cu FCSB, așa că mai departe nu știm”, a declarat Liviu Ciobotariu.

În condițiile actuale, FCSB ar putea alinia următorul prim ”11” cu FC Voluntari:

Reclamă

Vlad – Haruț, Perianu, Vinicius, Radunovic – Budescu, Olaru, Musi – Stoica, Keșeru, Dumiter

Rezerve: Straton, Târnovanu

Situația indisponibililor de la FCSB

Valentin Crețu, Iulian Cristea, Sorin Șerban, Răzvan Oaidă, Andrei Cordea, Valentin Gheorghe și Octavian Popescu sunt fotbaliștii de la FCSB depistați cu COVID-19

Andrei Miron, Ionuț Panțîru, Ovidiu Popescu, Adrian Șut, Florinel Coman, Florin Tănase, Andrei Burlacu și Ivan Mamut sunt fotbaliștii accidentați de la FCSB

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Care e cel mai mare jucător "şlefuit" de Mircea Lucescu?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
12:38

UEFA a anunțat cine va arbitra returul Bayern – Real Madrid! „Los blancos”, invincibili cu el la centru

12:31

16 galbene, 4 roșii și CR7 schimbat în min. 34: meciul de Mondial care a părut un război de la Copa America

12:20

Moment nebun la derby în Brazilia. Un jucător, eliminat cu VAR pentru că se scărpina în zona intimă

12:01

Autobuzul unei echipe de fotbal a fost ținta unui atac armat. Un jucător a murit

11:05

Rapid, omagiu pentru Mircea Lucescu! Ce se va întâmpla la meciul cu FC Argeș

10:58

Atac incredibil la Chivu, după ce Inter s-a apropiat de titlu: „Supraevaluat și arogant”

1 Scenariu de urgență pregătit de FIFA: șansă pentru Italia la Mondial. De ce România nu e luată în calcul 2 Farul i-a găsit înlocuitor lui Ianis Zicu! Componentul Generației de Aur, marele favorit 3 Efectul neașteptat al „masacrului electoral” din Ungaria. Ce se întâmplă cu Sepsi și Csikszereda 4 Como 3-4 Inter. Ce nebunie de meci. Inter revine de la 0-2 și face un pas uriaș spre titlu 5 Gigi Becali, “păcătos” chiar în prima zi de Paște. A fost lăsat fără permis pentru viteză 6 S-a scris istorie! Marie-Louise Eta, prima femeie antrenor principal din Bundesliga
Citește și