FRF cere amenzi uriaşe pentru echipele care nu respectă protocolul medical. Cluburile riscă să plătească sute de mii de lei!

Antena Sport Publicat: 12 iunie 2020, 12:36

Comentarii
FRF cere amenzi uriaşe pentru echipele care nu respectă protocolul medical. Cluburile riscă să plătească sute de mii de lei!

FRF cere amenzi de sute de mii de euro

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Amenzile gândite de oficialii Federaţiei sunt uriaşe. Acestea sunt cuprinse între 5.000 şi 100.000 de lei!

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

LPF nu vrea să pună în aplicare planul gândit de FRF

Meciurile din Liga 1 se pot juca numai cu porţile închise. Este restrâns şi numărul persoanelor care au voie în fiecare zona a stadioanelor. FRF a propus cele mai mari sancţiuni pentru cluburile care nu respectă limitarea.

  • "Nerespectarea numărului maxim de persoane admise în fiecare dintre cele 3 zone ale arenei sportive cu ocazia desfășurării unui joc oficial – 100.000 de lei"
  • "În cazul în care la un club apare un focar de infecție, (minim 3 persoane din cadrul clubului, indiferent de funcția deținută, sunt depistate cu rezultat pozitiv la testarea specifică pentru COVID 19), dacă se constată culpa clubului cu privire la nerespectarea prevederilor Protocolului privind reluarea competițiilor, clubul în cauză va fi sancționat cu o penalitate sportivă de 100.000 lei"

Sunt amenzi drastice şi în cazul în care se descoperă, în interiorul arenei, o persoană care are febră. Este o procedură bine stabilită pentru persoanele despre care se crede că au fost infectate cu coronavirus.

  • "Permiterea accesului în incinta stadionului a persoanelor care, în urma efectuării triajului epidemiologic, sunt depistate cu o temperatura de peste 37,3 C – 50.000 de lei"
  • "Nerespectarea obligației de informare a DSP și a FRF/LPF despre apariția unui caz suspect de COVID 19 – 60.000 de lei"
  • "Lipsa în stadion a unui spațiu desemnat pentru izolare, ventilat și cu acces unic, care să poată permite izolarea a cel puțin o persoană, care prezintă simptome de COVID 19, până la venirea personalului medical de urgență – 50.000 de lei"
  • "Nerespectarea, de către clubul organizator, a prevederilor privind dezinfectarea încăperilor sau a spațiilor comune, precum și cele privind sigilarea după igienizarea acestora – 25.000 de lei"
  • "Nerespectarea distanței sociale dintre membrii staff-ului tehnic și suport, precum și dintre jucătorii care vor sta pe banca tehnică și/sau nepurtarea măștilor de protectie de către aceștia, cu excepția persoanei care acordă indicații tehnice – 15.000 de lei"

Două meciuri din Liga 1 au fost amânate din cauza pandemiei. Magazionerul lui Dinamo şi un medic de la FC Botoşani au fost depistaţi pozitiv cu Covid-19.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pe ce loc va termina Nuno Campos cu Dinamo în primul sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:58

Eroii Campionatului Mondial | Legenda care putea fi “GOAT”. Ronaldo Nazario și turneul de vis din 2002

22:10

FotoEstadio Guadalajara: Al doilea cel mai mic stadion de la Cupa Mondială 2026, comparat cu un vulcan de sud-coreeni

22:00

Probleme pentru Olanda: jucătorul lui Arsenal ratează Cupa Mondială! Înlocuitorul vine tot din Premier League

21:36

Reacţie de ultim moment a lui Varga despre noul antrenor de la CFR Cluj: “Nu sunt adevărate!”

21:29

VideoJurnal Antena Sport | Fiert pe Mondial

21:24

VideoJurnal Antena Sport | Un mondial fără egal!

1 Lovitură uriașă pentru Craiova! Anunțul făcut de impresarul lui Al-Hamlawi: „Să fie clar!” 2 Florentino Perez, victorie categorică la alegerile pentru președinția lui Real Madrid: „Este o zi fericită!” Mesajul lui Mourinho 3 O nouă plecare anunțată de Dinamo, la câteva ore după aducerea lui Nuno Campos 4 Nuno Campos începe revoluţia la Dinamo. Decizie drastică luată de înlocuitorul lui Zeljko Kopic 5 Laurenţiu Reghecampf şi-a dat acordul. Clubul cu care semnează 6 Jucătorul dorit de Dinamo a rămas liber de contract
Citește și