Galatasaray, prima victorie în Turcia după șapte etape. Cum s-a descurcat Olimpiu Moruțan în meciul cu Antalyaspor

Publicat: 25 decembrie 2021, 17:24

Galatasaray a învins-o cu 2-0 pe Antalyaspor într-un meci din etapa a 19-a din campionatul Turciei. Olimpiu Moruțan a intrat pe teren în ultimul sfert de oră.

Galatasaray, prima victorie în Turcia după șapte etape

Galatasaray era fără victorie în campionat de șapte etape până la meciul cu Antalyaspor. Echipa antrenată de Fatih Terim a rupt însă blestemul și s-a impus în fața lui Antalyaspor, care luptă pentru evitarea retrogradării.

Algerianul Sofian Feghouli a marcat primul, chiar înainte de pauză, în minutul 45+1. Scorul final l-a stabilit Akturkoglu, în minutul 52.

Olimpiu Moruțan a început jocul pe banda de rezerve și a intrat pe teren în minutul 75. Românul nu a reușit să iasă în evidență și a primit nota 6.6 din partea Sofa Score, cea mai mică dintre jucătorii lui Galatasaray, la egalitate cu Berkan Kutlu. Alexandru Cicâldău, suspendat, nu a făcut parte din lot.

După acest succes crucial, Galatasaray a urcat pe locul 8 în Turcia, cu 27 de puncte. Echipa românilor Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău e însă departe de titlu, fiind la 18 puncte în urma liderului Trabzonspor.

15 meciuri a bifat Olimpiu Moruțan în acest sezon din Turcia pentru Galatasaray, reușind să-și treacă în cont trei goluri și două pase de gol. De cealaltă parte, Alexandru Cicâldău are aceleași realizări, în 16 meciuri.

Ultimele evoluţii ale lui Olimpiu Moruţan la Galatasaray i-au adus multe critici românului. Până şi antrenorul Fatih Terim ar fi foarte nemulţumit de evoluţia fostului mijlocaş de la FCSB care ar putea fi trecut „pe linie moartă”. S-a aflat şi ce jucător ar putea să îi ia locul lui Moruţan.

Acum, presa din Turcia spune că i s-a găsit deja înlocuitor internaţionalului român. După ce l-a transferat în vară pentru 3,5 milioane de euro, Galata l-a trimis sub formă de împrumut pe Yunus Akgun la Adana Demirspor, pentru ca Moruțan să aibă mai multe șanse de a face diferența de pe banda dreaptă.

Tânărul fotbalist turc, care a fost dorit şi de Juventus sau Chelsea în trecut, a avut o evoluţie foarte bună la Adana, unde a marcat până acum 6 goluri și 6 assist-uri, printre care o dublă chiar împotriva lui Galatasaray. Acum, acesta vrea să revină sub comanda lui Fatih Terim. „Sunt împrumutat aici, dar mă voi întoarce la Galatasaray. Cu cât evoluez mai mult aici, cu atât mai puternic voi reveni la Galatasaray”, a spus Yunus Akgun.

aug.
23:10
Atanas Trică, reacţie savuroasă după ce a debutat la CSA Steaua împotriva tatălui său: „Mă întreba cum stau la cornere. Nu am dat din casă!”
9
aug.
22:34
Eugen Trică, după ce fiul său a debutat la CSA Steaua împotriva sa: „Mi-a fost frică atunci când a intrat! Mă gândeam: ‘Mă, tocmai mie să îmi dea gol?!'”
9
aug.
22:30
Fostul rapidist Ovidiu Herea, replică pentru ultrașii CSA Steaua: „Înjurăturile lor m-au motivat!”
9
aug.
22:10
Scandal în Ghencea! Un fan a sărit în teren pentru a se duce la fostul rapidist Ovidiu Herea
9
aug.
21:50
CSA Steaua – Metaloglobus 1-1. Start fals pentru echipa lui Daniel Oprița în noul sezon. Chipirliu a ratat un penalty în prelungiri
9
aug.
21:37
Mesajul transmis de Laszlo Balint după ce a fost demis de la Universitatea Craiova: „Dacă eșuezi, să nu renunți niciodată!”
9
aug.
21:28
Gigi Becali a anunţat când revine pe stadion: „Eu nu vin decât atunci! Fără nicio emoţie, la spectacol!”
9
aug.
20:52
FotoUmilința suferită de nepotul lui Gigi Becali și soția lui însărcinată: „Suntem ultima nație din Europa!”
9
aug.
20:32
FotoUltraşii CSA Steaua, revoltă în Ghencea la meciul cu Metaloglobus: „Demisia!” Gestul extrem al fanilor