Gianluigi Buffon a vrut să se retragă în 2017, dar a renunţat la idee, pentru că se temea de viaţa fără fotbal. Acum, spune că a scăpat de această frică.
Gianluigi Buffon: "În mintea mea, am o limită pentru cariera mea de jucător: iunie 2023"
Fotbalistul italian a acordat un interviu inedit în The Guardian şi a vorbit despre noua dată la care se gândeşte să renunţe la cariera de jucător.
"Am învăţat că nu există nimic sigur în viaţă. (…) În mintea mea am o limită pentru cariera mea de jucător: iunie 2023. Dar s-ar putea să mă retrag şi peste 4 luni", a spus portarul în vârstă de 43 de ani.
Buffon a debutat în urmă cu 26 de ani şi a ajuns acum să fie antrenat de un fost coleg, Andrea Pirlo, care este mai tânăr cu doi ani decât el.
"Ne ştim din 1993. Suntem Gigi şi Andrea, dar de faţă cu ceilalţi va fi mereu 'Mister'. Cu el şi cu Gattuso am împărţit o mare parte a carierei, punctul culminant fiind victoria de la Mondialul din 2006", a spus Buffon.
Jucătorul lui Juventus a vorbit şi despre pandemia de coronavirus. "Prima lună de stare de urgenţă a fost frumoasă. Pentru mine a fost frumos. Am avut timp pentru mine însumi. Nu mi se întâmplase niciodată. Am avut timp să stau cu soţia şi cu copiii mei, să citesc, să mă ocup de hobby-urile mele", a mai declarat Buffon.
- Gianluigi Buffon are 43 de ani
- El a debutat în 1995, la Parma
- Marele Premiu al Olandei se vede LIVE în AntenaPLAY, în perioada 21-23 august
- Campionatul European de volei feminin va fi LIVE în AntenaPLAY, în perioada 21 august – 6 septembrie
- Nuno Campos, declaraţie de suflet pentru fanii lui Dinamo: „Avem un jucător în plus cu ei”
- Alexandru Musi și-a prezentat scuzele după ce a fost eliminat cu U Cluj, dar l-a taxat pe Vidican: „Presiunea”
- Cristiano Bergodi, după înfrângerea cu Dinamo: „Noi ne-am bătut singuri”
- Scene şocante cu Cristiano Bergodi. A luat „roşu” după ce a vrut să se bată cu fanii. „M-a înjurat în italiană, un nenorocit”
- Dan Nistor, mesaj special după ce a fost omagiat de Dinamo: „Înseamnă că am făcut ceva pentru acest club minunat”

































