Închide meniul

Gică Hagi, mai bogat cu 500.000 de euro! Gabi Iancu a semnat cu Akhamat Grozny. Cum a fost prezentat de noua echipă

Antena Sport Publicat: 13 ianuarie 2021, 14:29

Comentarii
Gică Hagi, mai bogat cu 500.000 de euro! Gabi Iancu a semnat cu Akhamat Grozny. Cum a fost prezentat de noua echipă

Gabi Iancu a semnat în Rusia, cu Akhmat Grozny

Gabi Iancu a părăsit-o pe Viitorul şi va juca la Akhamat Grozny, a zecea clasată din campionatul Rusiei. Echipa patronată de Gică Hagi a încasat clauza de reziliere în valoare de 500.000 de euro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Gabi Iancu a semnat pentru 4 ani şi jumătate cu Akhamat Grozny

Fotbalistul în vârstă de 26 de ani era unul dintre cel mai bine cotaţi jucători de la Viitorul. El a marcat 22 de goluri în campionatul trecut şi în actuala ediţie din Liga 1. 

Anul trecut, Iancu a fost dorit şi de Al Ahli, care oferea o sumă mai mare, 800.000 de euro, dar negocierile nu s-au concretizat. 

Iancu a trecut bine de vizita medicală şi a fost prezentat oficial. El a semnat un contract valabil următorii patru ani şi jumătate!

Reclamă
Reclamă

"Suntem bucuroşi că lucrurile au decurs bine, iar Gabi a semnat. Este un club puternic, dintr-un fotbal foarte puternic şi nu o spun doar pentru că sunt implicat în transfer. A fost dorit foarte mult de antrenorul principal care speră să ajute ofensiva. Apărarea lui Akhmat se situează în primele trei din Rusia.

Antrenorul a mai lucrat cu Ropotan şi cu Paul Anton, deci cunoaşte fotbalistul român", a declarat impresarul Traian Gherghişan pentru Digi Sport.

Gabi Iancu va juca la a treia echipă în afara României

Relaţii dintre Iancu şi Viitorul s-au răcit pe finalul anului trecut, după eşecul cu 3-0 în faţa lui Dinamo.

Reclamă

”Mi-e greu să vorbesc acum, aș da în antrenor și nu vreau să fac asta. Aș putea să vorbesc și mai bine îl las pe el", a spus atunci Iancu. Ruben de la Barrera era pe banca tehnică a Viitorului. Preşedintele Gică Popescu a recunoscut că a fost mirat de reacţia lui Iancu.

Iancu a mai jucat în afara României la turcii de la Karabükspor, în urmă cu şase ani, şi la polonezii de la Termalica Nieciecza, acum partru ani.

  • Giani Kiriță este invitatul lui Cătălin Oprişan, la AS.ro LIVE, mâine, de la 10.30. Puteţi urmări emisiunea pe www.as.ro/live
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va califica Inter în optimile Ligii Campionilor, după 1-3 în tur cu Bodo/Glimt?
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:18
Scene teribile la Jocurile Olimpice, în proba de bob-4. Echipajul Austriei s-a răsturnat
15:05
România, pe locul 16 la bob-4. Când vor avea loc ultimele două manșe
15:01
Moment istoric la Jocurile Olimpice Milano-Cortina. Șase medalii de aur cucerite de un norvegian
14:56
Răzvan Burleanu, prima reacție după decizia luată de Mircea Lucescu: „Ne bucurăm să mergem împreună până la capătul drumului”
14:38
Tibor Selymes, încântat după ce a aflat că Mircea Lucescu rămâne pe banca echipei naționale: „O veste foarte bună”
14:06
Sepsi OSK, victorie dramatică împotriva CS Dinamo. Rezultatele zilei de sâmbătă și cum arată clasamentul în Liga 2
1 Rezultatul istoric al Juliei Sauter, făcut zob în România: “Cea mai mare umilință pentru sportul românesc” 2 Ilie Dumitrescu a anunţat cine este selecţionerul care stă pe banca României cu Turcia: “100%” 3 Revenire importantă în echipa lui Filipe Coelho, înainte de Unirea Slobozia – Universitatea Craiova 4 Julia Sauter le-a dezvăluit celor de la Golden Skate realitatea cruntă, la 15 ani după ce a ales România 5 Valeriu Iftime: “În prostia mea credeam la titlu!” Face praf un jucător: “Parcă a băut două sticle de whiskey” 6 Răzvan Burleanu are concurenţă! Un nou candidat la şefia FRF: “Foarte multe probleme”. Ce îi reproşează actualului preşedinte
Citește și