Revenit pe banca grupării din Ştefan cel Mare, Gigi Mulţescu şi-a pus mâinile în cap când a văzut gafa de la golul marcat de Djuranovic, în minutul 62. Antrenorul alb-roşiilor evită să se gândească la faptul că Dinamo ar putea juca în Liga 2.
Gigi Mulţescu: "Deocamdată nu se poate spune că suntem în hora retrogradării"
"Meciul l-am pierdut în prima repriză, când am avut 4-5 oportunităţi. Cred că am fost, în cea mai mare parte, la cârma jocului. Sigur că lucrurile nu au mers mai bine nici în repriza a doua. Jucătorii care au intrat nu au adus niciun plus.
Au fost nerealizări, marea majoritate a jucătorilor au greşit. La gol au fost greşeli mari, ca în curtea şcolii. Au lipsit mulţi jucători de bază, iar cei care i-au înlocuit nu s-au ridicat la nivelul lor.
Am încercat să le ridic moralul jucătorilor, pentru că erau căzuţi…acum a venit meciul acesta şi e şi mai rău. Trebuie să arăţi în teren, nu numai să dai din gură. Acum e greu, e foarte greu. Am avut 5-6 jucători de bază accidentaţi sau suspendaţi.
Deocamdată, cred că nu se poate spune că suntem în hora retrogradării, mai sunt multe etape. Situaţia este, totuşi, foarte grea", a declarat Mulţescu după meciul cu Poli Iaşi.
Alb-roşiii mai au două meciuri "de foc" de disputat în sezonul regulat. Îi aşteaptă o deplasare pe terenul campioanei en-titre, CFR Cluj, după care vor primi vizita Academicii Clinceni.
"Pentru noi cel mai important era meciul de azi, era un meci de 6 puncte. Urmează să jucăm cu campioana, ce e mai frumos decât să baţi campioana? Mergem mai departe, încercăm să facem tot ce se poate la fiecare partidă", a reacţionat antrenorul lui Dinamo.
Trupa lui Mulţescu are opt puncte avans faţă de Poli Iaşi, dar acestea se vor înjumătăţi la intrarea în play-out. Moldovenii au şi o restanţă de disputat.
- Poli Iaşi - Dinamo 1-0
- Gigi Mulţescu, eşec la primul meci
- Tragerea la sorţi a grupelor World Cup 2026 e live în AntenaPLAY (vineri, 19:00)
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Tragerea la sorţi a grupelor World Cup 2026, în direct pe Antena 1 și live în AntenaPLAY (19:00). Toate detaliile
- Eugen Neagoe, savuros după ce echipa sa a primit 4 de la Craiova: „Nu pot să mă duc să sar eu la cap”
- Filipe Coelho, după ce Universitatea Craiova a dat recital în Cupă: „Câteodată e mai bine să fii jucător”
- Jucătorii Craiovei, verdict după venirea lui Filipe Coelho: „Ne acomodăm destul de repede”
- Neluțu Varga, replică fără menajamente după discursul dur al lui Louis Munteanu: „În locul lui aș tăcea”
































