Închide meniul

Ianis Hagi, reacţie după scandalul de la meciul dintre Rangers şi Slavia + Cristi Chivu, vedetă pentru UEFA după tragerea la sorţi

Antena Sport Publicat: 19 martie 2021, 15:25

Comentarii
Ianis Hagi, reacţie după scandalul de la meciul dintre Rangers şi Slavia + Cristi Chivu, vedetă pentru UEFA după tragerea la sorţi

Ianis Hagi s-a implicat în scandalul uriaş izbucnit după Rangers - Slavia, din optimile Europa League

Ianis Hagi nu a jucat niciun minut în meciul retur dintre Rangers şi Slavia Praga, încheiat cu victoria cehilor cu 2-0, din optimile de finală ale Europa League. Românul s-a implicat însă în conflictul apărut după terminarea partidei. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ianis Hagi, mesaj de susţinere pentru Glen Kamara

”Nu rasismului!”, a scris Ianis Hagi pe contul lui Instagram. El a postat şi o poză sugestivă, în care îl îmbrățișează pe Glen Kamara. 

Rangers a susţinut că Glen Kamara a fost ţinta unui atac rasist în timpul meciului cu Slavia. În minutul 87 al partidei de pe Ibrox, Ondrej Kudela s-a îndreptat spre Glen Kamara şi şi-a pus mâna la gură în timp ce spunea ceva. Cehii au respins cu vehemenţă acuzaţiile.

"E foarte trist că echipa adversa îi ia apărarea fotbalistului care a făcut asta. Ne acuză ne noi că minţim. Uneori, în carieră, într-un meci se întâmpla lucruri mai importante decât fotbalul. Aşa a fost în seara asta. Trebuie să fiu atent ce spun. Am o relaţie foarte apropiată cu Glen Kamara. Sunt alături de el 100%. Jucătorii care erau în jur au auzit ce i-a spus. Sunt mândru de băieţii mei, au arătat solidaritate. Acum, UEFA trebuie să se ocupe. Sunt furios acum. E greu să descriu cum mă simt. Îl ştiu pe Glen, cred în ce spune, sunt 100% cu el", a spus Steven Gerrard după meci.

Reclamă
Reclamă

Kudela a dezvăluit dialogul cu Kamara

"După un fault brutal, i-am zis jucătorului lui Rangers (n.r. Glen Kamara): 'Ești un nenorocit'. Am spus-o la nervi, în emoţia meciului, dar nu am folosit vreun cuvânt care să aibă caracter rasist. Neg vehement această variantă”, a declarat Ondrej Kudela, citat de presa din Scoţia.

Cehii susţin că jucătorul lor a fost agresat după terminarea partidei pe tunelul care duce la vestiare. "Kudela a fost bătut cu pumnii în tunel şi lăsat plin de sânge, după fluierul final", au scris cei de la Seznam Zprávy. Informaţia a fost confirmată şi de preşedintele celor de la Slavia Praga.

"Fotbalistul nostru a fost atacat după meci. La cererea Slaviei, poliţia a intervenit. Aşteptăm ca UEFA să vină cu o investigaţie detaliată în legătură cu subiectul. Slavia neagă categoric că Ondrej Kudela şi-ar fi insultat adversarii în vreun mod", a scris Tvrdik pe Twitter.

Reclamă

Cristi Chivu, vedetă după tragerea la sorţi din sferturile Europa League

Ianis Hagi şi Rangers au părăsit competiţia, iar Nicolae Stanciu a rămas singurul român rămas în competiţie. Slavia o va înfrunta pe Arsenal în sferturile de finală. 

Şi Cristi Chivu a fost însă în centrul atenţiei. Imediat după tragerea la sorţi, UEFA a amintit că românul a jucat atât la Ajax, cât şi la Roma, cele două echipe care se vor lupta pentru un loc în semifinale. Şi Bogdan Lobonţ a jucat la ambele echipe.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ar fi bine pentru Radu Drăguşin să plece de la Tottenham?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55
Ce notă a luat Dennis Man la meciul Newcastle – PSV
23:53
Slavia Praga – Barcelona 2-4. Dennis Man, prestație slabă în Newcastle – PSV 3-0. Toate rezultatele din Champions League
23:16
Qarabag a obţinut o calificare istorică în play-off-ul Ligii Campionilor
22:48
Cristiano Ronaldo a marcat din nou pentru Al-Nassr! Portughezul, cu un pas mai aproape de golul 1000
22:09
Turcii au comentat arbitrajul lui Istvan Kovacs din Galatasaray – Atletico Madrid: „O prestație extraordinară”
21:53
Daniel Graovac a jucat pentru Dinamo Zagreb, acum vrea să-i bată: “Avem o finală de jucat”
1 Olimpiu Moruțan putea ajunge la FCSB! Cine s-a opus transferului și ce i-a transmis lui Gigi Becali 2 Gabriela Ruse, victorie uriaşă şi cea mai mare performanţă a carierei la Australian Open 3 Românul, transfer important la Fenerbahce! Mutare de 6 milioane de euro 4 Lovitura dată de Oţelul, în lupta pentru play-off. Gălăţenii, acord cu jucătorul cu două titluri în Liga 1 5 Ce sumă uriaşă a câştigat Gabriela Ruse, după o nouă victorie clară la Australian Open 6 Radu Drăguşin, la pachet cu un alt jucător. AS Roma a făcut oferta pentru Tottenham
Citește și