Ilie Dumitrescu cere statuie pentru Marius Lăcătuş. “Mi-a marcat copilăria”. Ce a spus despre inaugurarea “celui mai frumos stadion din ţară”

Mihai Ispas Publicat: 7 iulie 2021, 19:07

Comentarii
Ilie Dumitrescu cere statuie pentru Marius Lăcătuş. Mi-a marcat copilăria. Ce a spus despre inaugurarea celui mai frumos stadion din ţară

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Ilie Dumitrescu a fost prezent la inaugurarea noii arene a Stelei. El a aplaudat decizia retragerii tricoului cu numărul 7, chiar dacă alţi foşti jucători ai roş-albaştrilor nu au fost de acord.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ilie Dumitrescu cere statuie pentru Marius Lăcătuş

“Lăcătuş este simbolul acestui club. Eu cred că ar trebui să i se facă şi o statuie în faţa stadionului. Dacă are Thierry Henry la Arsenal, Lăcătuş ar trebui să aibă aici, în faţa acestui stadion. Mie mi-a marcat copilăria când eram în tribună şi îl susţineam”, a declarat Ilie Dumitrescu înaintea meciului dintre CSA Steaua şi OFK Belgrad.

Ilie Dumitrescu şi-a adus aminte de momentele trăite în Ghencea, unde a jucat încă de la 8 ani.

“Am venit la inaugurare pentru că e cel mai frumos stadion din ţară. Pentru mine este un moment unic. Aici, m-am dezvoltat ca persoană, am cunoscut cele mai mari satisfacţii profesionale şi materiale. Am marcat goluri pentru echipa naţională, am marcat goluri pentru Steaua. Sunt un produs sută la sută al clubului.

Sunt mândru că am fost alături de cea mai importantă generaţie din fotbalul românesc, Sevilla ’86. Am fost mândru că am putut să debutez într-un vestiar cu cei mai importanţi jucători din istoria clubului.

Reclamă
Reclamă

Lăcătuş vine la margine şi îi spune lui Iordănescu: “Hai să-l băgăm şi pe copilul ăsta!” / “Pe cine să scot?” / “Hai că ies eu!”. Prima pasă mi-a dat-o Loţi Boloni. Tudorel Stoica era sufletul echipei şi m-a susţinut extraordinar.

Să ai numele gravat în această arenă înseamnă că am contribuit şi eu puţin, mi-am pus amprenta. Am toate reperele (n.r. arată cu degetul). Acolo, la tribuna a doua stătea la toate meciurile tatăl meu, Dumnezeul să-l ierte!”, a mai spus Ilie Dumitrescu.

Acesta i-a transmis un mesaj şi lui Daniel Opriţa. “Steaua înseamnă performanţă, nu poţi să fii în anonimat la mijlocul clasamentului, în Liga a 2-a”, a declarat Ilie Dumitrescu.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine câștigă semifinala barajului pentru Conference League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:39 25 mai

VIDEOKimi Antonelli a câştigat Marele Premiu al Canadei! A patra victorie consecutivă pentru puştiul de 19 ani

0:27 25 mai

Sorana Cîrstea, calificare fulgerătoare în turul al doilea la Roland Garros! Victorie în 72 de minute

0:14 25 mai

VideoDezastru pentru George Russell în Marele Premiu al Canadei! Pilotul Mercedes a abandonat la jumătatea cursei

0:08 25 mai

VIDEOÎntrebarea care l-a enervat pe Florin Tănase după victoria cu Botoşani: “Cum?”

0:04 25 mai

Marius Baciu, elogii la adresa lui Tavi Popescu: „I-am cerut să aibă curaj și să facă ce vrea el”. Cum a evaluat jocul

0:01 25 mai

Octavian Popescu a dezvăluit de ce l-a îmbrăţişat pe Marius Baciu la gol: “Mi-a spus!”

1 Daniel Pancu taie în carne vie! Dobre, OUT de la Rapid. Alţi 5 fotbalişti sunt pe lista de plecări 2 A bătut palma cu Rapid. După Daniel Pancu, un alt nume se alătură clubului: “Va începe de la 1 iunie” 3 Fostul jucător de la FCSB, dorit de Dinamo, s-a decis şi semnează 4 Gigi Becali l-a taxat imediat, după FCSB – Botoșani 4-3: „Din indolenţă a făcut aşa” 5 Doliu în sportul românesc! Un fost mare antrenor a murit la 84 de ani 6 Universitatea Craiova pregăteşte trei transferuri. Mihai Rotaru confirmă mutările: “Avem nevoie urgent”
Citește și