Impactul uriaș al fotbalului în economia din România: 740 de milioane de euro

Antena Sport Publicat: 11 aprilie 2020, 11:30

Comentarii
Impactul uriaș al fotbalului în economia din România: 740 de milioane de euro

740 de milioane de euro este impactul fotbalul în economia din România

În România sunt peste 700.000 de practicanți de fotbal, iar dintre aceștia peste 300.000 reprezintă jucători legitimați sau participanți constanți într-o competiție fotbalistică, informează frf.ro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ
Reclamă

CIFRELE FOTBALULUI ROMÂNESC ÎN 2020

  • 52 de competiții de seniori, juniori, fotbal feminin și futsal sunt organizate de Federația Română de Fotbal la nivel național.
  • 740 de milioane de euro este impactul estimat al fotbalului prin contribuție directă la economia locală (183 mil. €), economii în sistemul de sănătate (503,2 mil. €) și beneficii sociale (53,8 mil. €).
  • 126.020 de fotbaliști legitimați, seniori și juniori, joacă în cele 22 de competiții masculine naționale organizate în România de FRF.
  • 171.240 de participanți sunt în cele 17 competiții grassroots (fotbalul de bază). Dintre aceștia, 144.738 de băieți și fete cu vârsta între 8 și 12 ani s-au înscris în fazele pe școală ale celei mai importante competiții de fotbal dedicate elevilor din România, Cupa Tymbark Junior.
  • 2.510 de jucătoare legitimate, senioare și junioare, activează în cele 6 competiții de fotbal feminin.
  • 15.208 de băieți și fete au participat la prima ediție a Cupei Satelor, cea mai mare competiție dedicată talentelor din mediul rural organizată de FRF.
  • 890 de jucători, seniori și juniori, evoluează în cele 7 competiții de futsal în România.
  • 17 echipe naționale, seniori și juniori, masculin, feminin și futsal, precum și echipa națională de nevăzători, sunt administrate de Federația Română de Fotbal.
  • 750 este cifra aproximativă a sportivilor ce se află în circuitul tuturor celor 17 loturi naționale.
  • 100 de meciuri este media anuală a partidelor disputate la nivel de reprezentativă pentru toate loturile naționale. Acestea au în medie câte patru acțiuni pe an, cantonamente de pregătire sau premergătoare meciurilor internaționale.
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va califica Gică Hagi România la EURO 2028?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:40

Remarcatul lui Gigi Becali după ce FCSB a învins-o pe Farul: “E cel mai bun jucător român”

23:33

Ce le-a spus Mirel Rădoi jucătorilor în vestiar, dezvăluirea lui Tănase: “Probabil așa i-a venit”

23:23

“Frate, vezi că arde baraca!” Stoican şi-a avertizat jucătorii după eşecul cu FCSB

23:13

Vlad Chiricheş, răspuns acid pentru Gigi Becali: „Poate să mă dea afară!”. Ce a spus de retragere

23:12

Întrebat despre plecarea de la FCSB, Mirel Rădoi a făcut show: “Chiar dacă nu am Bacalaureat şi par mai prostuţ”

22:58

Ștefan Târnovanu și-a făcut autocritica după greșelile din meciul cu Farul. Ce le-a transmis Mirel Rădoi în vestiar

1 Primul antrenor care e gata să-i ia locul lui Mirel Rădoi la FCSB. Mesaj pentru Gigi Becali: “Sunt pregătit pentru orice” 2 Motivul incredibil pentru care Rapid şi FC Argeş nu au primit licenţă pentru cupele europene 3 Revenire senzaţională a lui Nicolae Stanciu în Liga 1! Clubul cu care a ajuns la un acord 4 Primele două nume care sar din schemă la naţională, după numirea lui Gică Hagi selecţioner. Decizia luată de “Rege” 5 Se pregăteşte o plecare grea de la Universitatea Craiova. Oltenii îl scapă liber de contract 6 Gigi Becali, anunţ despre înlocuitorul lui Mirel Rădoi la FCSB: “Sunt mai tare decât turcaleţii”. Ce a produs “ruptura”
Citește și