“Jackie” Ionescu a murit la 88 de ani. Federaţia Română de Fotbal a anunţat, luni, decesul, la vârsta de 88 de ani, a fostului antrenor Ion V. Ionescu.
Cel cunoscut ca „Jackie” Ionescu a evoluat în cariera de jucător la Poli Timişoara, Progresul Sibiu, Sportul Studenţesc şi Victoria Bucureşti.
“Jackie” Ionescu a murit la 88 de ani
Ca antrenor, a pregătit mai multe echipe importante: Poli Timişoara, Jiul Petroşani, CFR Timişoara, UTA, CSM Reşiţa, Aurul Brad, Corvinul Hunedoara, Sportul Studenţesc, Progresul Bucureşti.
A fost câştigător al Cupei României cu Poli Timişoara în 1980, învingând-o pe Steaua, 2-1. Acesta e ultimul trofeu cucerit de timişoreni. Fostul antrenor a publicat de-a lungul carierei sale şi 5 cărţi.
Înmormântarea lui Ion V. Ionescu va avea loc miercuri, pe 3 iulie, de la ora 15:00, la cimitirul din Calea Şagului.
- Dan Petrescu a dat-o în judecată pe Rapid. Motivul uluitor din spatele deciziei
- „La noi se prăbușește totul”. Daniel Pancu și-a luat gândul de la play-off: „Ar fi un miracol”
- Patru schimbări în echipa de start a FCSB-ului pentru derby-ul cu Dinamo. Cine l-a înlocuit pe Daniel Bîrligea
- Gigi Becali vrea să scape de el, dar jucătorul nu vrea să audă: “Viitorul meu e aici”
- „Chiar trebuie bătuți”. Giani Kiriță, mesaj categoric pentru Dinamo înaintea derby-ului cu FCSB

































