Jamal Musiala a fost titular şi a marcat unul dintre golurile cu care Bayern Munchen a învins-o cu 4-1 pe Lazio, la Roma, în manşa tur a preliminariilor Champions League.
Jamal Musiala a ales să joace pentru naţionala Germaniei
Jamal Musiala a devenit cel mai tânăr englez care înscrie în Champions League şi al doilea cel mai tânăr marcator din istoria competiţiei în fazele eliminatorii.
Musiala şi-a ales echipa naţională pentru care va juca la nivel de seniori, după o întâlnire cu selecţionerul Joachim Low şi cu directorul sportiv al Federaţiei din Germania, Oliver Bierhoff.
"Am o inimă pentru Germania şi una pentru Anglia. M-am gândit mult la asta, dar până la urmă am ascultat sentimentul că ar fi o decizia corectă să joc pentru Germania. Am fost impresionat de cât de bine au fost informaţi amândoi. Domnul Low a analizat foarte bine stilul şi punctele mele slabe. Mă vede în viitor în cea mai bună poziţie a mea, cea a mijlocaşului ofensiv", a spus Musiala, pentru televiziunea germană ARD, citată de news.ro.
Jamal Musiala ar putea juca în România – Germania, în preliminariile CM 2022
Jamal Musiala este născut în Germania, la Stuttgart. Tatăl său este anglo-nigerian, iar mama este nemţoaică. El a jucat pentru ambele ţări la nivel de juniori. Musiala a crescut la Chelsea şi a fost transferat în 2019 de Bayern.
"Văd un potenţial imens în el. Evident, îl avem în vizorul nostru de ceva timp", a spus Joachim Low. Nemţii vor să îl convoace pe Musiala chiar de la următoarea acţiune pentru a câştigat "duelul" cu englezii. În martie, Germania va juca în România, pe 28 martie, în preliminariile Cupei Mondiale din 2022.
- Jamal Musiala are 17 ani
- El a marcat în Lazio - Bayern 1-4, din Champions League
- Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
- Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
- Ofertă surpriză pentru Dennis Man! Echipa din Serie A care îl vrea pe jucătorul Parmei
- S-a decis soarta lui Marius Şumudică! Anunţul şefilor giuleşteni după înfrângerea cu U Cluj
- Lovitură pentru Barcelona! Robert Lewandowski e OUT și poate rata duelul cu Real Madrid din finala Cupei
- FCSB – CFR Cluj LIVE TEXT (20:00). Derby crucial în lupta pentru titlu, cu Istvan Kovacs la centru
- Florin Prunea a răbufnit după ce a auzit că Tachtsidis a vorbit cu Elias Charalambous: „Bă, înainte de meci?”