NEWS ALERT

Karim Benzema s-a accidentat şi ar putea rata Euro 2020! Atacantul lui Real Madrid, în lacrimi! A aşteptat 6 ani să revină la naţională

De Mihai Ispas
Publicat: 8.06.2021, 23:06
Actualizat: 9.06.2021, 12:06

Ghinion incredibil pentru Karim Benzema. Atacantul Franţei s-a accidentat în meciul amical cu Bulgaria.

Karim Benzema s-a accidentat în amicalul Franţa-Bulgaria şi ar putea rata Euro 2020

Karim Benzema s-a accidentat şi ar putea rata Euro 2020

Karim Benzema s-a accidentat şi ar putea rata Euro 2020! Atacantul chemat de Didier Deschamps după 6 ani la echipa naţională a început ca titular în meciul cu Bulgaria din această seară.

Benzema a rămas întins pe gazon în minutul 37. El a acuzat dureri la coapsa piciorului drept. Kylian Mbappe şi Antoine Griezmann au venit imediat să vadă ce s-a întâmplat.

Vedeta lui Real nu a mai putut continua partida şi a fost înlocuită cu Olivier Giroud, după trei minute în care a primit îngrijiri medicale.

Karim Benzema was forced off after just 40 minutes of France's friendly with Bulgaria 🤕#FRA #EURO2020 pic.twitter.com/amCmcA8Hj3
— Goal (@goal) June 8, 2021

Benzema asks to be subbed off due to an injury 😔 pic.twitter.com/CC4oLuNfoe
— ESPN FC (@ESPNFC) June 8, 2021

Benzema a izbucnit în lacrimi după ce ieşit de pe teren. Acesta este ultimul test al Franţei înainte de Euro 2020, iar accidentarea sa pare una serioasă.

This doesn't look good mahn , he is in tears . Get well soon Benzema 🤲 . pic.twitter.com/KSn7QkWWtd
— 𝙎⚡. (@MadridNations) June 8, 2021

Benzema a avut un meci de coşmar şi săptămâna trecută, când a revenit după 6 ani în tricoul Franţei. El a avut şansa să deschidă scorul cu Țara Galilor, în minutul 27, dar a ratat un penalty.

A fost al reilea penalty la rând irosit de Benzema la echipa naţională, după cele cu Elveţia, de la CM 2014, şi cu Suedia, dintr-un meci amical.

Ultima sa prezenţă la echipa naţională data din octombrie 2015, de la un meci cu Armenia, în care marcase de două ori.

Benzema a fost suspendat în decembrie 2015, ca urmare a implicării în cazul de şantaj contra unui coechipier, Mathieu Valbuena.

„În trei minute totul a fost ca înainte.. Am discutat mult, s-au spus lucruri importante. Nu am discutat doar despre fotbal, am vorbit despre viaţă, despre familie… Dar nu mi-a spus niciun moment: Gata, vei fi la Euro. Ştiam doar că am făcut un mare pas în relaţia noastră”, a relatat Benzema prima discuţie avută cu selecţionerul Didier Deschamps, după împăcare.

Danemarca - Belgia
Euro 2020 • 19:02
Euro 2020 | Danemarca – Belgia 1-0. Meciul a fost oprit în minutul 10 pentru Christian Eriksen. Momente emoţionante la Copenhaga
John McGinn l-a ironizat pe Cristiano Ronaldo
Euro 2020 • 19:00
„Fără Coca-Cola?” Starul de la Euro 2020 care l-a ironizat pe Cristiano Ronaldo la conferința de presă
Euro 2020 • 18:01
LIVE BLOG EURO 2020 | Tot ce trebuie să ştii despre Campionatul European! Grupe, program şi oraşele în care se va juca. Patru partide se dispută la Bucureşti. Marile favorite la câştigarea trofeului
Jurnal de Asia, episodul 6. Adriana Trandafir și Maria Speranța, clipe de cumpănă după ce fiica Adrianei a avut nevoie medic
1
18:01 UPDATELIVE BLOG EURO 2020 | Tot ce trebuie să ştii despre Campionatul European! Grupe, program şi oraşele în care se va juca. Patru partide se dispută la Bucureşti. Marile favorite la câştigarea trofeului 17:52 EURO 2020 | Ucraina – Macedonia de Nord 2-1. Meci nebun pe Arena Naţională, cu două penalty-uri ratate 17:33 FotoEuro 2020 | Show în tribunele Arenei Naţionale la Ucraina – Macedonia de Nord. Anghel Iordănescu a ajuns pe fugă la meci: „Vreau să prind imnul!” 17:27 Bogdan Stancu a semnat! Ce decizie a luat atacantul la care visa Gigi Becali 17:05 „Suntem în lumea a șaptea!” Dan Petrescu râde de echipa națională: „Noi suntem cu San Marino, Gibraltar, cu alte țări” 16:51 VIDEOSuperPrieteni! Gică Popescu îşi face debutul în televiziune cu 4 superinterviuri, de săptămâna viitoare la Antena 1! 16:20 Gigi Becali, cerință obligatorie pentru Dinu Todoran: „Numai asta mă interesează!” Ce se va schimba la FCSB în sezonul următor 15:34 EXCLUSIV AS.ro LIVEGabi Torje și ”gheata de aur” :)! Cel mai mare regret al mijlocașului. Povești de milioane din Rusia: ”Dacă stai pe bancă, îți îngheață ghetele!” 15:19 Rafael Nadal, OUT de la Wimbledon şi Jocurile Olimpice! Anunţul făcut de marele campion iberic 14:31 EXCLUSIV AS.ro LIVEDupă 15 ani, Sorin Ghionea a rememorat ”coșmarul de la Boro”: ”Mingea parcă era un bumerang!” Steaua avea o primă uriașă la acea vreme