Andrei Raţiu a contribuit din plin la punctul obţinut de Rayo Vallecano, în meciul de pe teren propriu cu Sevilla, încheiat la egalitate, scor 1-1. Internaţionalul român a marcat un gol superb pentru echipa sa şi a fost lăudat în Spania.
Golul lui Raţiu nu a reuşit să aducă toate cele trei puncte pentru formaţia sa. Sevilla a marcat pe finalul meciului şi cele două echipe şi-au împărţit punctele.
Andrei Raţiu, cea mai bună notă în meciul Rayo Vallecano – Sevilla
Chiar şi aşa, Andrei Raţiu a fost declarat omul meciului de către specialiştii de la sofascore.com. Internaţionalul român a primit cea mai mare notă, 8.2.
Acesta a fost al doilea gol marcat de Andrei Raţiu din acest sezon de La Liga. El a mai marcat în luna septembrie, în meciul contra celor de la Osasuna. De asemenea, Andrie Raţiu a dezvăluit la finalul meciului că va deveni tată pentru a doua oară:
“Dedic golul familiei mele și copilului pe care îl așteptăm. Abia primisem mingea, dar mă gândeam deja să șutez. Din fericire, a ieșit bine.
Am pierdut două puncte astăzi, aveam victoria în mână, dar Sevilla a marcat un gol frumos. Știam că cei de la Sevilla sunt periculoși pe contraatac.
Am avut șanse, trebuia să fim mai atenți în fața porții, am avut și eu câteva ratări”, a declarat Andrei Raţiu, potrivit celor de la Rayo Vallecano.
În urma acestui rezultat de egalitate, Rayo Vallecano a ajuns la 36 de puncte. Înaintea meciului dintre Betis Sevilla şi Real Madrid, Rayo se afla pe locul 6, deasupra celor de la Betis, vecina de clasament a echipei lui Andrei Raţiu.
