Închide meniul

Carlo Ancelotti a rupt tăcerea după ce a refuzat naţionala Braziliei

Dan Roșu Publicat: 2 ianuarie 2024, 17:40

Carlo Ancelotti a rupt tăcerea după ce a refuzat naţionala Braziliei

Carlo Ancelotti, în timpul unui meci - Profimedia Images

Carlo Ancelotti a rupt tăcerea după ce a refuzat naţionala Braziliei. Antrenorul de 64 de ani a pus vineri capăt suspansului în jurul viitorului său. După ce timp de mai multe luni numele său a fost vehiculat pentru a deveni selecţionerul Braziliei în vara anului viitor, tehnicianul şi-a prelungit în cele din urmă contractul cu Real Madrid până în 2026.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Potrivit italianului, situaţia a fost foarte clară încă de la început, în ciuda anunţului făcut vara trecută de Confederaţia braziliană de fotbal (CBF), care a anunţat că va ajunge în iulie 2024.

Carlo Ancelotti a rupt tăcerea după ce a refuzat naţionala Braziliei

“Realitatea este că am avut contact cu naţionala braziliană, cu preşedintele ei, Ednaldo Rodrigues, căruia îi mulţumesc pentru dragostea şi interesul de a antrena Brazilia”, a spus el.

“M-am simţit foarte mândru, dar totul a depins de decizia celor de la Real Madrid. În ultimele luni, Ednaldo a încetat să mai fie preşedinte (înlăturat prin ordin judecătoresc în decembrie, n.r.) şi în cele din urmă a fost aşa cum mi-am dorit întotdeauna: să rămân la Real Madrid. Nu ştiu dacă Brazilia mă dorea în 2026 sau dacă va fi mulţumită de decizia mea”.

Fostul antrenor de la AC Milan, Juventus, PSG şi Bayern s-a declarat încântat de continuitatea sa pe banca Realului, unde a revenit în 2021, după o primă perioadă între 2013 şi 2015. “Sunt foarte fericit cu prelungirea, a fost o negociere destul de simplă, deoarece am convenit un acord între mine şi preşedinte. Sunt foarte fericit să mai am încă doi ani ca antrenor al lui Real Madrid”.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
16:25

Iga Swiatek s-a calificat în semifinale la Roland Garros! Urmează un duel de “foc” cu liderul Sabalenka!

16:24

Aryna Sabalenka, în semifinale la Roland Garros! A învins-o fără probleme pe Zheng Qinwen

14:59

Prima reacţie a lui Victor Angelescu, după ce Costel Gâlcă a fost prezentat oficial la Rapid: “Să fie linişte”

14:49

Costel Gâlcă e noul antrenor al Rapidului

14:23

Michael Gregoritsch, înainte de Austria – România: “Ar fi excelent dacă acum i-am scoate din cursă”

14:06

AC Milan a acceptat o ofertă de 30 de milioane de euro de la Al-Hilal pentru Theo Hernandez

1 UPDATEOFICIAL Liviu Ciobotariu e noul antrenor al Petrolului 2 “Sunt prieten cu Gigi Becali!” Patronul de la Metaloglobus, revoltat după promovare: “Taxele mele se duc la Steaua” 3 EXCLUSIVCând revine Ianis Hagi! Se recuperează la Mogoşoaia alături de naţionala României 4 Florin Pîrvu, după ce Voluntari a ratat Liga 1: “Nu-l felicit în niciun caz pe Adrian Mihalcea” 5 Plecări pe bandă rulantă de la Universitatea Craiova! Mirel Rădoi a renunţat la doi jucători în două ore 6 Max a dat chix la final! Concluzia lui Adrian Georgescu, după Marele Premiu al Spaniei
Citește și