Ajuns la 62 de ani, Carlo Ancelotti a anunțat că este gata să se retragă. Marele antrenor va lua decizia după ce contractul său cu Real Madrid se va încheia.
Recent, Carlo Ancelotti a câștigat titlul cu Real Madrid și a devenit primul antrenor din istorie care câştigă campionatul în Spania, Anglia, Italia, Franţa şi Germania.
Carlo Ancelotti a anunțat când se va retrage
”După ce se încheie contractul la Real Madrid, mă voi retrage cel mai probabil. Dar dacă Real Madrid vrea să mai stau încă 10 ani, voi mai fi aici încă 10 ani. Sunt multe lucruri pe care nu le pot face, dar după retragere voi putea.
Vreau să stau cu nepoții, să merg în vacanțe cu nevasta. Am multe de făcut. Trebuie să merg în locuri în care nu am fost. Nu am mers niciodată în Australia sau Rio de Janeiro. Vreau să îmi vizitez sora mai des”, a anunțat carismaticul antrenor, citat de Marca.
Ce planuri are marele antrenor după retragere
Carlo Ancelotti s-a amuzat după ce a fost întrebat de planurile sale de viitor. Ajuns la 62 de ani, italianul se gândeşte la retragere şi anunţă că se va dedica total familiei.
„Vreau să devin profesor universitar de fotbal sau ceva de genul ăsta, să le dau examene celor pasionați de fotbal, ca să văd câte știu. Când mă voi opri din antrenorat, voi face cu totul altceva. Am cinci nepoți, m-am căsătorit pentru a doua oară și nu am apucat să facem prea multe.
Trebuie să recuperăm, vreau să mă bucur de soția mea. Când mă voi retrage, voi deveni fanul lui Real Madrid și al lui AC Milan”, a transmis Ancelotti, potrivit footmercato.net.
Ancelotti a câştigat titlul cu Real Madrid şi a cucerit Europa
Carlo Ancelotti a scris istorie la 62 de ani. Marele antrenor a devenit campion cu Real Madrid şi este primul antrenor din istorie care câştigă campionatul în Spania, Anglia, Italia, Franţa şi Germania.
Ancelotti a devenit campion în Serie A, cu AC Milan, în Premier League, cu Chelsea, în Ligue 1, cu PSG, şi în Bundesliga, cu Bayern. Azi, antrenorul italian a câştigat, în premieră, titlul cu Real Madrid şi a intrat în istoria fotbalului.
Niciun antrenor nu mai reuşise performanţa bifată de italian: titlul în top cinci cele mai importante campionate ale Europei. Carlo Ancelotti a câştigat titlul într-un mare stil. Tehnicianul a avut un procentaj al victoriilor de 74.25% în 2022 şi i-a depăşit pe Pep Guardiola, Massimiliano Allegri, Mauricio Pochettino şi Thomas Tuchel.
- Carlo Ancelotti a anunțat când se va retrage
- Bosnia – România (7 iunie, 21:45, Antena 1) şi România – Finlanda (11 iunie, 21:45, Antena 1)
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Meciul vieții! Cum au reacționat jucătorii de la Guadalajara, când au aflat că vor întâlni Barcelona în Cupă
- Xabi Alonso este istorie! Real Madrid, două nume uriașe pentru înlocuirea antrenorului
- Tensiuni uriaşe la Real Madrid. Ce s-a întâmplat cu Xabi Alonso după eşecul surprinzător cu Celta Vigo
- “E incredibil”. Reacţia lui Ionuţ Radu după ce a fost “eroul” Celtei Vigo în victoria cu Real Madrid
- Ionuţ Radu, lăudat în Spania după meciul uriaş cu Real Madrid. “Îl scot colegii pe braţe şi merg pe jos până la Vigo”


































