Kylian Mbappe a marcat primul lui gol într-un “El Clasico”! Cifre impresionante pentru francez şi la Real Madrid

Bogdan Stănescu Publicat: 12 ianuarie 2025, 21:38

Comentarii
Kylian Mbappe a marcat primul lui gol într-un El Clasico! Cifre impresionante pentru francez şi la Real Madrid

Vinicius şi Mbappe sărbătoresc golul francezului / captura digisport.ro

Kylian Mbappe a deschis scorul, în minutul 5, în derby-ul Real Madrid – FC Barcelona, partidă contând pentru finala Supercupei Spaniei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mbappe a înscris după o cursă de 50 de metri. Atacantul francez a finalizat cu un şut plasat o acţiune individuală excelentă. Înainte de a-l învinge pe Szczesny, Mbappe l-a driblat pe Balde cu o “bicicletă” superbă.

Kylian Mbappe a înscris primul lui gol într-un derby Real Madrid – FC Barcelona

A fost primul gol al lui Kylian Mbappe într-un derby “El Clasico”. Cu acest gol, Mbappe a ajuns la 14 goluri şi 3 assist-uri pentru Real Madrid, în toate competiţiile.

Totodată, Kylian Mbappe a ajuns la 345 de goluri marcate, pentru echipele de club la care a evoluat şi pentru echipa naţională.

Reclamă
Reclamă

Imediat după ce a deschis rapid scorul în Supercupa Spaniei, Kylian Mbappe le-a dat mari emoţii fanilor lui Real. El a căzut în urma unui duel cu Kounde, în minutul 8.

În minutul 16, Mbappe a ieşit în afara terenului pentru a i se pune un bandaj la gleznă. El a continuat să evolueze în Supercupa Spaniei, în ciuda problemelor medicale pe care le-a acuzat.

Mbappe a fost criticat în ultima vreme. Fostul mare atacant al lui Real Madrid, Jorge Valdano, a pus problemele lui Mbappe de la Real Madrid pe seama adaptării.

Reclamă

Este o chestiune de adaptare”, declara Jorge Valdano. „Mbappe şi-a părăsit ţara, Franţa, pentru prima dată, iar asta l-a scos din zona sa de confort. Este posibil să-l fi condus într-un proces de anxietate, iar anxietatea este marele duşman al fotbalistului”, susţinea fostul mare atacant al Realului.

Kylian Mbappe este cotat de către site-ul de specialitate transfermarkt.com la 160 de milioane de euro. Real Madrid l-a transferat în vara lui 2024, ca jucător liber de contract, după ce atacantul francez a refuzat să îşi prelungească înţelegerea cu PSG.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Unde se va opri Bodo/Glimt în această ediţie a Ligii Campionilor?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55 13 mart.

VideoCursa de sprint din MP al Chinei e sâmbătă, de la 05:00, pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY! Russell pleacă din pole

23:45 13 mart.

“Îmi asum responsabilitatea” Reacţia lui Coelho după Craiova-Argeş 0-1: “Vom vedea dacă voi fi pe bancă sau nu”

23:35 13 mart.

Ștefan Baiaram surprinde, după Craiova – FC Argeș 0-1: „Împreună putem lua campionatul”

23:17 13 mart.

Gică Craioveanu, descumpănit după eșecul cu FC Argeș: „Cel mai modest meci din acest sezon”

23:12 13 mart.

“Se bate Argeş la titlu?” Răspunsul lui Andone, după ce echipa lui a produs una din surprizele campionatului!

23:01 13 mart.

“Sunteţi în luptă pentru campionat?” Răspunsul lui Mario Tudose după victoria surprinzătoare cu Craiova!

1 EXCLUSIVThomas Neubert l-a contrazis vehement pe Gigi Becali: “Nu e adevărat”! De ce a plecat, de fapt, de la FCSB 2 EXCLUSIVThomas Neubert, gata să colaboreze cu o rivală a FCSB-ului după plecarea de la Becali: “Sunt foarte dezamăgit” 3 Mircea Lucescu s-a decis. Un jucător de la FCSB va fi convocat în locul accidentatului Louis Munteanu 4 Continuă coșmarul pentru Dennis Politic! Fotbalistul FCSB-ului, scos după 19 minute în UTA – Hermannstadt 5 Antrenorul lui Celta Vigo, reacţie superbă după gafa lui Ionuţ Radu din Celta Vigo – Lyon 1-1: “Sunt mândru” 6 Ionuț Radu, gafă uriașă în Celta Vigo – Olympique Lyon. Portarul român a comis-o în minutul 88
Citește și