Lovitură de teatru în cazul lui Nico Williams. A semnat prelungirea cu Athletic Bilbao până în 2035

Andrei Nicolae Publicat: 4 iulie 2025, 12:04 / Actualizat: 4 iulie 2025, 13:54

Comentarii
Lovitură de teatru în cazul lui Nico Williams. A semnat prelungirea cu Athletic Bilbao până în 2035

Nico Williams, în tricoul lui Athletic Bilbao / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

„Telenovela” Nico Williams s-a încheiat în sfârşit şi deşi totul conducea către o plecare a jucătorului la Barcelona, a avut loc o răsturnare de situaţie. Fotbalistul de 22 de ani va rămâne până la urmă la Athletic Bilbao, alături de care a semnat un contract valabil până în 2035.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Presa din Spania anunţa astăzi că Nico a avut o întâlnire cu familia sa pentru a-şi decide viitorul.

Nico Williams rămâne la Athletic Bilbao! Contract până în 2035 cu bascii

Decizia fotbalistului spaniol vine în contextul în care acum câteva zile şi-a dat acordul pentru un transfer la Barcelona. Deşi jucătorul şi clubul se înţeleseseră, cele două formaţii nu au ajuns niciodată la un acord.

Iniţial, Barcelona dorea să plătească în rate clauza de reziliere de 60 de milioane a lui Nico, aspect care nu a fost tolerat de către basci. Ulterior, Nico a început să aibă şi el propriile reticenţe atunci când a cerut garanţia că va fi înregistrat de către clubul blaugrana, iar catalanii au dat înapoi.

Astăzi a avut loc inclusiv o întâlnire între Nico, familia sa şi agenţii săi, iar jurnaliştii din Spania speculau că apropiaţii săi au acceptat faptul că va merge la Barcelona, dar totul s-a dat peste cap. Athletic Bilbao a postat pe reţelele sociale un videoclip al cărui protagonist este chiar Nico Williams, care scrie pe muralul pe care se află el şi fratele său anul 2035 şi transmite următorul mesaj:

Reclamă
Reclamă

Când trebuie luate decizii, pentru mine cel mai mult cântărește inima. Sunt alături de ai mei. ACEASTA ESTE CASA MEA. Hai Athletic„, spune Nico Williams.

Pe lângă acest videoclip care cu siguranţă frânge inima fanilor Barcelonei, Athletic Bilbao a mai postat următorul mesaj: „Extrema echipei se leagă de clubul inimii sale pentru următoarele zece sezoane, iar clauza sa de reziliere crește cu peste 50%„.

Reclamă

Astfel, Nico Williams semnează cu echipa bască pentru încă 10 ani, iar echipelor le va fi şi mai greu să îi achite clauza de reziliere.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Mai are nevoie FCSB de transferuri, după eliminarea din Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:31

Florin Tănase, făcut praf pentru atitudinea faţă de Marius Baciu: „Dacă îi fac o statistică, îi dă cu virgulă”

13:04

Formula 1 se reorientează geografic. Analiza lui Adrian Georgescu

12:54

Gigi Becali, ofertă pentru Jovo Lukic! Mesaj categoric pentru U Cluj: „Exclus să dau mai mult”. Ce salariu i-a pregătit

12:40

Selecţionerul de la Mondial dat afară la două luni după ce i se prelungise contractul

12:18

Gigi Becali îl vrea pe Dan Petrescu la FCSB: „Mi-a zis Meme şi am acceptat”

12:01

Marc-Andre Ter Stegen a fost împrumutat! Anunţul făcut de Barcelona

1 „Mizerie în baie, păr pe chiuvetă…” Simona Halep, implicată într-un imens scandal 2 Oficial. Meciul CFR Cluj – U Cluj a fost amânat. Când a fost reprogramat de LPF 3 Oficial. FCSB a transferat un nou portar. Mutare surpriză făcută de Gigi Becali 4 VideoFCSB, aproape de un nou transfer important! Jucătorul e la București și Becali îl așteaptă la negocieri 5 Jovo Lukic pleacă de la U Cluj pentru o sumă record! 6 OUT! Becali l-a executat în direct pe jucătorul de la FCSB: „Ăsta nu-i fotbalist. Îl dau gratis!”
Citește și