Închide meniul

PSG le-a interzis celor de la AS Roma să meargă la petrecerea Barcelonei!!! STEAUA a fost acolo!!!

Cătălin Oprișan Publicat: 29 iunie 2022, 23:14

Comentarii
PSG le-a interzis celor de la AS Roma să meargă la petrecerea Barcelonei!!! STEAUA a fost acolo!!!

Catalanii și-au luat revanșa contra Stelei, la penaltyuri, în 1988

Deși, aparent, pare greu de crezut, PSG le-a interzis celor de la AS Roma să participe, în acest an, la ”Trofeul Joan Gamper”, aducîndu-și aminte că trupa catalană a susținut proiectul Superligii Europene

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Luni, de dimineață, la începutul acestei săptămâni, oficialii de la FC Barcelona au primit un mesaj din partea celor de la AS Roma, în care aceștia anunțau că nu vor mai putea onora invitația la faimosul Trofeu ”Joan Gamper”, acolo unde catalanii își prezintă echipa înaintea startului noului sezon. Vestea i-a luat prin surprindere pe catalani, mai ales că partida din 6 august părea bătută în cuie și întreg calendarul din pre-sezon va trebui modificat.

Jurnaliștii de la ”Corriere dello Sport” au intrat, imediat, pe fir, și au aflat motivul: Al Khelaifi, barosanul celor de la PSG, precum și câțiva membri ai ECA (n.a. – Organizația Cluburilor Europene) le-au spus italienilor să nu se prezinte, amintindu-le faptul că Barcelona a fost o aprigă susținătoare a Superligii Europene, contrar ”sentimentelor” grupării pariziene, cu destulă influență în fotbalul mondial! ”Am decis să schimbăm calendarul nostru din lunile iulie și august, de aceea nu mai putem onora invitația”, a sunat comunicatul oficial, deși toți au înțeles că motivul este cu totul altul.

Steaua a fost acolo în 1988!

Steaua București a participat la ediția din 1988 a Trofeului ”Joan Hamper” (n.a. – numele fondatorului Barcelonei, în 1899), competiție ce se desfășoară din 1966. Greu de crezut pentru fotbalul zilelor noastre, dar deținătoarea Cupei Campionilor Europeni din 1986 a evoluat atât la Trofeul ”Bernabeu”, organizat de Real Madrid, cât și la cel al catalanilor. Pe malul Mediteranei, Steaua a învins, la penaltyuri, pe PSV Eindhoven, după 1-1, o echipă la care au evoluat, printre alții, van Breukelen, Gerets, Ronald Koeman, van Aerle, Vanenburg sau Kieft, pentru a se califica, apoi, în finala contra Barcelonei.

Finala celei de-a XXIII-a ediții ”Trofeo Gamper”, 24 august 1988
FC Barcelona – Steaua București 3-1
Au marcat: 1-1 Begiristain 58, 2-1 Roberto (pen.) 69, 3-1 Amor 88 / Hagi 18 (pen.)
FC Barcelona: Zubizarreta (Unzue); López Rekarte, Serna, Milla, Julio Alberto, Roberto,
Carrasco (Ramón), Eusebio (Amor), Salinas (Urbano), Soler, Beguiristain.
Steaua Bucuresti: Lung; D. Petrescu, Ungureanu, Iovan, Belodedici, Lăcătuș,
I.Dumitrescu (Măstacan), T. Stoica, Pena (Lasconi), Hagi (Balint), Rotariu.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuși Daniel Pancu să o califice pe CFR Cluj în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:46
Noutățile lunii noiembrie în AntenaPLAY
13:44
“Se desființează echipa!” Decizie şoc în fotbalul românesc: Constantin Budescu și-a reziliat contractul
13:37
Doliu în fotbalul românesc! A murit Constantin Zamfir, fost mare atacant al Stelei
13:37
VIDEOLuka Doncic, primul triple double al sezonului, pentru LA Lakers
13:28
O altă revenire importantă la FCSB înaintea meciului cu Basel din Europa League
13:26
Programul etapei a 17-a a Ligii 1! Când se joacă CFR – Rapid, Botoşani – Dinamo şi FCSB – Petrolul
1 Neluțu Varga, anunț uriaș pentru CFR Cluj: „Toată lumea trebuie să își facă treaba” 2 Verdictul specialistului după ce Craiova a primit penalty la ultima fază a meciului cu Rapid. Jucătorul lăudat: „Stofă de stofă” 3 Au furat 88 de milioane de euro în jaful secolului și au fost prinși la stadion, la meciul echipei favorite 4 Dani Coman, replică devastatoare după derapajul lui Gigi Becali: “S-ar putea să nu-l poată spăla nici tot Argeșul” 5 Gigi Becali, anunţ la miezul nopţii despre viitorul lui Denis Alibec 6 Lupta încinsă pentru locul secund. Comentariul lui Adrian Georgescu
Citește și