Reacţia lui Hansi Flick, după ce a egalat o peformanţă veche de aproape 100 de ani, după Real Madrid – Barcelona 0-4

Dan Roșu Publicat: 27 octombrie 2024, 8:46

Comentarii
Reacţia lui Hansi Flick, după ce a egalat o peformanţă veche de aproape 100 de ani, după Real Madrid – Barcelona 0-4

Hansi Flick, la Barcelona - Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Hansi Flick a explicat cum a ajuns Barcelona să o umilească pe Real Madrid, 4-0 în El Clasico, derby în urma căruia neamţul a egalat o performanţă veche de aproape 100 de ani, devenind al doilea antrenor al Barcelonei care îşi învinge rivala la primul clasic, în deplasare. Richard Kohn fusese singurul, el reuşind asta în 1926.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Am început foarte bine. În prima repriză, ne-am descurcat bine. Defensiva a stat sus. A părut periculos și riscant, dar nu este. A funcționat. În final, am făcut schimbările potrivite la pauză. Jucătorii s-au descurcat foarte bine. Și-au arătat calitatea în fața porții.

Reacţia lui Hansi Flick, după ce a egalat o peformanţă veche de aproape 100 de ani

Toată lumea a știut ce trebuie să facă, atât în apărare, cât și în atac. Întotdeauna am spus că ne-ar plăcea să ne îmbunătățim. Azi nu a fost ușor, ne-am apărat bine. Avem încredere în ideile noastre, dar trebuie să continuăm la fel.

Sunt fericit să lucrez la Barcelona, să trăiesc în Barcelona. Este un job fantastic. Am făcut un joc fantastic și sunt mândru. Mă bucur pentru Inaki, care s-a descurcat bine. Este important să păstrezi poarta intactă. Jucătorii au avut multă încredere. Au sărbătorit în vestiar.

Apărarea a fost cheia, linia defensivă. Am muncit foarte mult la asta. Este foarte important pentru mine să ne apărăm, nu trebuia să le lăsăm niciun spațiu”, a spus Hansi Flick.

Reclamă
Reclamă

Mesajul lui Gerard Pique după ce Barcelona a umilit-o pe Real Madrid

Pique, un cunoscut rival al lui Real Madrid, a fost în culmea fericirii după meciul în care Robert Lewandowski, Lamine Yamal şi Raphinha au făcut spectacol şi au dus Barcelona la 6 puncte în faţa lui Real Madrid.

„Suntem unici. Nu pot fi niciodată ca noi. Cu toți tinerii crescuți în La Masia. Ce recital, ce mândrie!”, a fost mesajul postat de fostul căpital al Barcelonei, pe X, la finalul partidei care a adus a 10-a victorie a sezonului de La Liga pentru catalani.

Meciul a fost unul special pentru Lamine Yamal. Puştiul minune al Barcelonei l-a depăşit pe Ansu Fati şi a devenit cel mai tânăr marcator din istoria El Clasico, la 17 ani şi 105 zile.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va marca mai multe goluri la acest mondial între Messi şi Ronaldo?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
12:00

Ecuador – Germania, 23:00, LIVE VIDEO, în direct pe Antena 1 şi AntenaPLAY. Sud-americanii speră încă la calificare

11:32

Ruptură în fruntea FRF! Răzvan Burleanu îl vrea demis pe omul lui de încredere

11:00

VideoFostul campion cu Dinamo Bucureşti antrenează în SUA şi se bucură din plin de Mondialul american!

10:15

Iranul cere FIFA să împiedice activităţi promoţionale la „meciul mândriei” împotriva Egiptului, de la Campionatul Mondial 2026

10:13

Scandal la Campionatul Mondial, legat de vârsta căpitanului unei naţionale! Ce a putut apărea în documente

9:53

Ce meci de la Campionatul Mondial 2026 se vede azi în format FIFA Match Buddy, în AntenaPLAY

1 Cum arată în timp real şaisprezecimile Campionatului Mondial 2026. Update după fiecare meci 2 Istvan Kovacs, delegat din nou la Cupa Mondială! Meci uriaș pentru arbitrul român 3 Cel mai important fotbalist semnează chiar de ziua lui Gigi Becali! Lovitura dată de FCSB 4 FotoCum arată Corina Caciuc acum. A strălucit la botezul fiului ei și al lui Laurențiu Reghecampf. Cât au costat cele două rochii 5 Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă! Unde va antrena fostul tehnician al FCSB-ului 6 FCSB, negocieri avansate cu jucătorul de 1.500.000 de euro
Citește și