Închide meniul

Real Madrid, 0 cartonașe roșii în La Liga, la primul sezon fără Sergio Ramos

Alexandru Ivan Publicat: 21 mai 2022, 13:11

Comentarii
Real Madrid, 0 cartonașe roșii în La Liga, la primul sezon fără Sergio Ramos

Sergio Ramos, în tribune, la un meci al lui Real Madrid / Profimedia

Real Madrid conduce clasamentul fair-play-ului în La Liga, cu niciun cartonaș roșu încasat în acest sezon de vreun jucător din echipa lui Carlo Ancelotti. Acest record e stabilit chiar în primul sezon după plecarea lui Sergio Ramos la PSG.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pentru prima dată în 38 de ani, niciun jucător de la Real Madrid nu a primit cartonaş roşu în timpul unui sezon în campionatul Spaniei, informează lequipe.fr.

Real Madrid, 0 cartonașe roșii în La Liga

Real este în fruntea clasamentului fair-play, urmată de Villarreal (1 eliminare) şi Osasuna (2), care mai au un meci de jucat.

Cu câte opt expulzări, Getafe şi Valencia sunt “oamenii răi” ai acestui sezon 2021-2022.

Sergio Ramos a părăsit-o pe Real Madrid chiar înainte de startul actualei stagiuni și a semnat cu PSG. Fostul căpitan al galacticilor deține recordul pentru cele mai multe cartonașe roșii încasate vreodată de un jucător din La Liga, 20.

Reclamă
Reclamă

În total, Sergio Ramos are 27 de eliminări de-a lungul carierei, 26 pentru Real Madrid și una pentru PSG.  În secolul 21, doar Rafael Marquez și Felipe Melo se apropie de Sergio Ramos la cartonașe roșii, cu 21 și, respectiv, 20 de eliminări.

Sergio Ramos, doar 11 meciuri în Ligue 1

Sergio Ramos, 36 de ani, a sosit în capitala Franţei, vara trecută, după ce a câştigat 16 trofee cu Real Madrid. Fundaşul cotat la 8 milioane de euro a jucat numai 12 meciuri în acest sezon pentru PSG în toate competițiile, din cauza accidentărilor.

În Ligue 1, Ramos a strâns 708 minute în 11 meciuri, a fost eliminat o dată şi a marcat un gol. El a mai jucat un meci în Cupa Franţei.

Reclamă

Real Madrid va juca finala Ligii Campionilor cu Liverpool

Real Madrid a câștigat deja campionatul în La Liga și va juca finala Ligii Campionilor cu Liverpool, pe 28 mai, la Paris.

Galacticii au trecut de Manchester City în semifinale după o “dublă” de vis. Condusă cu 5-3 la general în minutul 90 al returului, Real Madrid a marcat două goluri într-un minut și a trimis meciul în prelungiri, unde a înscris și golul calificării.

Real Madrid are șansa de a câștiga al 14-lea trofeu în Liga Campionilor. Dacă madrilenii ating această bornă, ar avea de două ori mai multe trofee decât echipa de pe locul al doilea în ierarhia Champions League, AC Milan, care are șapte trofee.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Poate lua Dinamo titlul în Liga 1 în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
14:10
Louis Munteanu a rupt tăcerea după scandalul uriaş provocat după ce a îmbrăcat tricoul FCSB. Ce a putut spune
14:02
“Ţi-a cerut Barcelona să nu marchezi pentru a evita un bonus?” Robert Lewandowski a dat cărţile pe faţă
13:45
Echipa care a ieșit din cursa pentru transferul lui Louis Munteanu, după imaginile cu el în tricoul FCSB-ului
13:27
Luis de la Fuente, cel mai bun selecţioner din lume, în 2025
13:09
Revine Olimpiu Moruţan în Liga 1? Giovanni Becali a spus totul despre situaţia lui “Moru”
13:07
Prima mutare a iernii la Dinamo. Andrei Nicolescu a confirmat: „Merge cu noi în cantonament”
1 EXCLUSIVGică Craioveanu a dat verdictul despre transferul uriaş pregătit de Universitatea Craiova 2 Gigi Becali, veste de ultim moment despre transferul lui Louis Munteanu, după imaginile cu atacantul în tricoul FCSB-ului 3 EXCLUSIVIuliu Mureşan, după ce Louis Munteanu s-a îmbrăcat în tricoul FCSB: “Sigur nu va ajunge acolo. S-a încheiat” 4 „Lipsit de creier”. Neluțu Varga a răbufnit după ce l-a văzut pe Louis Munteanu în tricoul FCSB-ului. Anunț despre transfer 5 Louis Munteanu, sancționat după ce s-a pozat în tricoul FCSB-ului! Decizia luată de CFR Cluj 6 Manchester United vrea să facă transferul anului! 200 de milioane pentru vedeta lui Real Madrid. Reacția lui Florentino Perez
Citește și