Robert Lewandowski a marcat primul său hat-trick în Spania şi a făcut un anunţ uriaş: “Nu mi-am bătut capul nici măcar o secundă”

Alex Masgras Publicat: 30 aprilie 2024, 9:33

Comentarii
Robert Lewandowski a marcat primul său hat-trick în Spania şi a făcut un anunţ uriaş: Nu mi-am bătut capul nici măcar o secundă

Robert Lewandowski, în Barcelona - Valencia / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Robert Lewandowski a marcat primul său hat-trick în Spania, în victoria celor de la Barcelona, în meciul contra celor de la Valencia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Echipa lui Xavi s-a impus cu 4-2 în meciul din etapa cu numărul 33 din La Liga.

Robert Lewandowski a marcat primul său hat-trick în Spania şi a făcut un anunţ uriaş: “Nu mi-am bătut capul nici măcar o secundă”

Atacantul polonez Robert Lewandowski a reuşit primul său hat-trick în campionatul de fotbal al Spaniei, în partida câştigată pe teren propriu de FC Barcelona în faţa formaţiei Valencia CF, cu scorul de 4-2, luni seara, în etapa a 33-a din La Liga, potrivit agerpres.ro.

Barca a deschis scorul în minutul 22, prin Fermin Lopez, însă Valencia a marcat de două ori pe parcursul primei reprize, prin Hugo Duro (27) şi Pepelu (38 – penalty) şi a intrat la vestiare în avantaj.

În partea a doua a jocului a ieşit la rampă Lewandowski, care a marcat de trei ori, în minutele 49, 82 şi 90+3, oferind victoria echipei catalane. Polonezul a ajuns astfel la 16 goluri marcate în actuala ediţie a ligii spaniole.

Reclamă
Reclamă

Valencia a evoluat în inferioritate numerică pe tot parcursul reprizei secunde, după ce portarul Ghiorghi Mamardaşvili a văzut cartonaşul roşu pentru că a jucat balonul cu mâna în afara careului, chiar înainte de pauză (45+4), la o acţiune a gazdelor.

Robert Lewandowski nici nu vrea să audă de Arabia Saudită şi Statele Unite

În urma acestei victorii, FC Barcelona a revenit pe locul secund în clasament, pe care îl cedase provizoriu rivalei catalane Girona, învingătoare sâmbătă pe terenul formaţiei Las Palmas (2-0). Echipa pregătită de antrenorul Xavi Hernandez se află la unsprezece puncte în spatele liderului Real Madrid, cu cinci etape înainte de finalul sezonului.

Robert Lewandowski a anunţat că va continua la Barcelona şi că vrea să joace la cel mai înalt nivel pentru încă cel puţin două sezoane. Mai mult, atacantul polonez nici nu a vrut să audă de oferte din Arabia Saudită sau MLS:

Reclamă

“Să îmi iau la revedere de a Barcelona vara aceasta este exclus. Mă simt foarte bine din punct de vedere fizic. Am avut probleme în prima jumătate a sezonului, dar lucrurile au devenit mai bune în 2024. Atâta timp cât continui să mă simt bine ca acum şi observ că nimeni nu aleargă mai mult decât mine la antrenamente, vreau să joc. În momentul acesta sunt sigur că mai continui cel puţin doi ani. Doar atunci când voi observa că nu mai sunt la cel mai bun nivel din punct de vedere fizic şi când voi avea dureri voi începe să mă gândesc. Dar acum nu e cazul.

Nu mi-am bătut capul nici măcar o secundă, nici cu Arabia Saudită, nici cu Statele Unite. Nu are sens în acest moment. Când am 38 de ani şi vor veni durerile, trebuie să mă întreb dacă vreau să continui. Nu vreau să îmi fac planuri pe termen lung, dar sunt sigur că pot juca la cel mai înalt nivel până în 2026″, a declarat Robert Lewandowski, potrivit goal.com.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:47

Decizia luată de Donald Trump, în ziua în care începe Campionatul Mondial. Anunţul făcut de preşedintele SUA

8:39

Prima adversară a FCSB-ului din această vară! Când are loc primul amical din Olanda

8:35

Nuno Campos a sosit în România. Cine l-a însoţit pe noul antrenor al lui Dinamo

8:00

Cine e favorizat după prima evaluare ADUO? Analiza lui Adrian Georgescu

5:33

VIDEOA fost show total la The Countdown Concert! Ce nebunie ne aşteaptă la Campionatul Mondial 2026

0:33

Mexic – Africa de Sud LIVE VIDEO (22:00, Antena 1 și AntenaPLAY). Start pe Azteca la Campionatul Mondial

1 Primele întăriri pentru Nuno Campos la Dinamo! Jucătorul e aşteptat la reunire 2 „Cel mai valoros”. Gigi Becali a dat lovitura: noul jucător de la FCSB, așteptat să facă diferența 3 Răzvan Lucescu, negocieri avansate pentru a deveni înlocuitorul lui Roberto Mancini. Echipa care-l vrea pe bancă 4 FCSB, gata de noi mutări. Dezvăluirea momentului făcută de omul care se ocupă de transferuri 5 S-a aflat numele echipei care vrea să-l transfere pe Darius Olaru. Nu e din Olanda, cum a anunțat Gigi Becali 6 Lovitura momentului în Liga 1: jucătorul de la Cupa Mondială semnează cu o echipă de tradiţie!
Citește și