Închide meniul

37 de ani de când Steaua a câştigat Supercupa Europei! Mesajul special postat de FCSB: „O dată istorică!”

Viviana Moraru Publicat: 24 februarie 2024, 11:47

37 de ani de când Steaua a câştigat Supercupa Europei! Mesajul special postat de FCSB: „O dată istorică!

37 de ani de când Steaua a câştigat Supercupa Europei

37 de ani de când Steaua a câştigat Supercupa Europei/ Facebook FCSB

  • 37 de ani de când Steaua a câştigat Supercupa Europei
  • Mesajul special postat de FCSB

S-au împlinit 37 de ani de când Steaua a câştigat Supercupa Europei. Data nu a fost uitată de roş-albaştrii, iar FCSB a postat un mesaj pe conturile de socializare, unde a fost menţionat că data de 24 de februarie este una istorică.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pe 24 februarie 1987, Steaua reuşea să o învingă pe Dinamo Kiev pentru a câştiga Supercupa Europei. În urmă cu un an, roş-albaştrii cucerea Cupa Campionilor Europeni, după o finală decisă la loviturile de departajare, cu Barcelona.

37 de ani de când Steaua a câştigat Supercupa Europei

Steaua a învins-o pe Dinamo Kiev la limită, cu scorul de 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de Gică Hagi, dintr-o lovitură liberă executată perfect.

Reclamă

Chiar dacă trofeul se află în vitrina celor de la CSA Steaua, echipă care deţine palmaresul din perioada 1947-1998, FCSB a sărbătorit această dată şi a postat un mesaj pe Facebook, prin care laudă performanţa istorică realizată de formaţia antrenată la momentul respectiv de Anghel Iordănescu.

„24 februarie reprezintă, la fel ca 7 mai, o dată istorică pentru fotbalul românesc.

Reclamă

Este ziua în care marea echipă a Stelei își desăvârșea opera de dominare a fotbalului continental și adăuga în palmares, pe lângă Cupa Campionilor Europeni, Super Cupa Europei, cucerită la Monaco, împotriva celor de la Dynamo Kiev, într-o partidă câștigată cu 1-0. Reușita roș-albaștrilor i-a aparținut lui Gheorghe Hagi, care a înscris în minutul 44, din lovitură liberă.

Pentru aceste două mari realizări la nivel fotbalistic, uriașii fotbaliști care au îmbrăcat tricoul Stelei în acei ani vor avea parte întotdeauna de respectul și dragostea tuturor celor care poartă culorile roș-albastre în suflet!”, a transmis FCSB, pe Facebook.

19 ani de la eliminarea Valenciei

Tot astăzi, FCSB a amintit şi de victoria cu Valencia. Au trecut 19 ani de când roş-albaştrii îi eliminau pe iberici, după ce au întors scorul incredibil. Valencia s-a impus în tur cu 2-0, returul a fost câştigat de Steaua cu acelaşi scor, şi s-a ajuns la loviturile de departajare, calificarea fiind obţinută de români.

Reclamă 4 / 0/3

„Iubitorii culorilor roș-albastre își amintesc ziua de 24 februarie nu doar datorită câștigării Supercupei Europei în 1987, ci și grație unei performanțe mai recente, realizate de echipa noastră, care a continuat performanțele extraordinare ale Campioanei Europei din 1986.

Astăzi se împlinesc 19 ani de la un moment fantastic din istoria fotbalului românesc de după 1989, eliminarea celor de la Valencia, deținătoarea en-titre a Cupei UEFA, la București, de către echipa noastră, în faza șaisprezecimilor. După 0-2 la Valencia, elevii lui Walter Zenga întoarceau soarta calificării grație ”dublei” lui Andrei Cristea și îi eliminau pe spanioli din competiție în urma loviturilor de departajare.

Clubul nostru le mulțumește jucătorilor din sezonul 2004-2005, care au demonstrat, pe 24 februarie 2005, că valoarea acestui club în Europa a fost și va fi una apreciată în lumea fotbalului continental!”, a mai transmis FCSB.

Adrian Neaga a dat verdictul în războiul CSA – FCSB

Adrian Neaga a dat verdictul în războiul CSA – FCSB. Fostul jucător al echipei lui Gigi Becali spune despre liderul din Liga 1 că este „adevărata Steaua”.

„La Steaua merg. Am văzut că s-ar putea să joace încă un meci în Ghencea. Eu merg la ambele Stele la meciuri. Culoarea roș-albastru. Am afinitate față de echipa care e în prima ligă și care cred că e adevărata Steaua.

Acuma îmi pare rău că o spun și de multe ori mi-am atras antipatii, dar mă duc și la meciurile lui Daniel Oprița și lui Boștină pentru că îi susțin și chiar mă bucur pentru ei că au făcut lucruri bune acolo la echipa Armatei”, a spus Adrian Neaga la fanatik.ro.

Reclamă

Care este cel mai bun antrenor român al momentului?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Reclamă
Ultimele știri
10:53 „A fost Steaua o echipă ajutată de sistem?” Victor Pițurcă a vrut să pună definitiv capăt controverselor: „Adevărul adevărat!” 10:48 Bernadette Szocs, Eliza Samara şi Adina Diaconu şi-au aflat adversarele de la Cupa Mondială Macao 2024 10:07 Elina Svitolina le-a făcut o promisiune ucrainenilor, după înfrângerea cu România de la BJK Cup: „Aşa vom fi data viitoare!” 9:55 CFR Cluj – FCSB LIVE TEXT (21:00). Oaspeţii, atac furibung asupra titlului din Liga 1. Echipele probabile 9:00 Costel Gâlcă, reacţie vehementă despre „palma” primită de antrenorii români de la Gigi Becali: „Nu conduce tot la FCSB!” 8:53 FotoAdversarele României de la turneul final Billie Jean King Cup! Cu cine vor lupta tricolorele pentru supremaţie 8:35 Ana Bogdan, după calificarea miraculoasă a României la turneul final Billie Jean King Cup: „Am făcut-o pentru România” 8:28 FotoImagini fabuloase după calificarea României la turneul final BJK Cup. Ana Bogdan și Jacqueline Cristian, cu ochii în lacrimi! 0:10 Ioan Ovidiu Sabău și-a turnat cenușă în cap după U Cluj – Petrolul 1-2: „Trebuia să gândesc totul mai bine” 13
apr.
23:59
Ucraina – România 2-3! Jacqueline Cristian și Ana Bogdan, victorie fabuloasă!!!
Vezi toate știrile
Pe același subiect
"A fost Steaua o echipă ajutată de sistem?" Victor Pițurcă a vrut să pună definitiv capăt controverselor
Fotbal intern • 10:53
„A fost Steaua o echipă ajutată de sistem?” Victor Pițurcă a vrut să pună definitiv capăt controverselor: „Adevărul adevărat!”
CFR Cluj - FCSB LIVE TEXT (21:00)
Liga 1 • 9:55
CFR Cluj – FCSB LIVE TEXT (21:00). Oaspeţii, atac furibung asupra titlului din Liga 1. Echipele probabile
Costel Gâlcă, reacţie vehementă despre "palma" primită de antrenorii români de la Gigi Becali
Liga 1 • 9:00
Costel Gâlcă, reacţie vehementă despre „palma” primită de antrenorii români de la Gigi Becali: „Nu conduce tot la FCSB!”
Ioan Andone îi dă dreptate lui Gigi Becali, ce visează grupele Ligii Campionilor
Liga 1 • 13 apr., 23:23
Ioan Andone îi dă dreptate lui Gigi Becali, ce visează grupele Ligii Campionilor: „Se poate!” Ce a spus despre ţintele FCSB-ului
Absențe importante la FCSB pentru derby-ul cu CFR Cluj
Liga 1 • 13 apr., 17:27
Absențe importante la FCSB pentru derby-ul cu CFR Cluj! Elias Charalambous a făcut anunțul