Adrian Mititelu, mesaj ferm pentru Răzvan Burleanu înainte de decizia în cazul Sepsi – FC U Craiova: „A venit cu Dacia aia la mine la birou!”

Cosmin Olteanu Publicat: 14 februarie 2023, 9:05

Comentarii
Adrian Mititelu, mesaj ferm pentru Răzvan Burleanu înainte de decizia în cazul Sepsi – FC U Craiova: A venit cu Dacia aia la mine la birou!”

Răzvan Burleanu, în tribune la Campionatul Mondial 2022 / Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Adrian Mititelu, finanțatorul clubului FC U Craiova, a avut un mesaj ferm pentru Răzvan Burleanu înainte de decizia în cazul Sepsi – FC U Craiova. În timpul partidei Sepsi – FC U Craiova, din etapa a 23-a a Ligii 1, arbitrul Andrei Chivulete a oprit meciul, în minutul 26, din cauza scandărilor xenofobe ale suporterilor echipei oaspete. O decizie în privința acestui scandal ar trebui să fie luată, miercuri, de Comisia de Disciplină a FRF.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În prezent, FC U Craiova se află pe locul 8 din Liga 1, cu 30 de puncte obținute după 24 de meciuri jucate.

Adrian Mititelu, mesaj ferm pentru Răzvan Burleanu înainte de decizia în cazul Sepsi – FC U Craiova

Adrian Mititelu nu este încrezător că echipa sa va avea câștig de cauză în urma scandalului de la meciul cu Sepsi. Însă, acesta i-a transmis un mesaj lui Răzvan Burleanu, amintindu-i faptul că FC U Craiova a fost clubul care l-a propus la șefia FRF.

„Miercuri, așteptăm o decizie în cazul meciului cu Sepsi. Prin intermediul dumneavoastră vreau să trimit și eu un mesaj. Oare Federația poate să accepte ca după ultima etapă să ajungem în situația ca Sepsi, datorită potențialelor puncte pe care le va câștiga din meciul cu noi, aceste puncte să facă diferența pentru intrarea în play-off?

Și poate Federația să-și asume o astfel de decizie, care nu va putea rămâne așa? Adică, tot cu clubul, tot cu cel în care ai dat toată viața ta și tot clubului căruia i-ai făcut cel mai mare rău să-i iei accesul pe merit în play-off? Pentru un meci stabilit pe niște criterii care nu au nicio legătură cu vinovăția noastră? Sută la sută vom merge la TAS…

Reclamă
Reclamă

Dar Răzvan Burleanu, tocmai clubului care l-a propus să fie președintele Federației, poate nu știți, dar noi suntem clubul care l-a propus la primele lui alegeri… Poate se gândește când a venit atunci cu mașina aia a lui, cu Dacia aia, în antecameră aici la mine la birou, ce mi-a promis mie când a venit la Federație. Ce mi-a promis mie când și-a anunțat candidatura… Că o să fie corect, că o să facă, o să dreagă, o să repare abuzul lui Dragomir. Adică din toate cluburile din România, tocmai noi să fim cei care suferă din chestia asta?”, a declarat Adrian Mititelu, pentru fanatik.ro.

Adrian Mititelu: „Rejucarea ar fi cea mai onestă decizie!”

„Eu zic că rejucarea ar fi cea mai onestă decizie a lui Răzvan Burleanu. Dar, părerea mea, e că acum și Sepsi are interes să câștige acest meci cu orice preț. Și probabil că lucrurile vor degenera și vor duce la o decizie împotriva noastră. Nu știu, așa simt. Sper că mă înșel…

Sau, eventual, să dea o decizie împotriva ambelor echipe, pentru că și Sepsi are culpă. Problema este că această Comisie nu poate să hotărască, nu are în Regulament să ia o decizie legată de rejucare. Părerea mea este că și Sepsi are aceeași culpă pe care o avem și noi. Noi nu aveam nicio pârghie.

Reclamă

Eu, dacă eram organizator, imediat dădeam dispoziție și îi evacuam, și nu mai era nicio problemă. Domnii de la Sepsi au stat cu mâinile în sân și s-au bucurat. Au zis de două-trei ori în maghiară, de două-trei ori în română «Vă rugăm nu mai faceți!» și gata. De-abia așteptau să se termine meciul. Ori nu e corect așa ceva.

Am văzut că domnul Dioszegi pozează în om corect, și, într-adevăr, eu cred că e un om corect și sunt oameni deosebiți acolo în secuime, am toată stima pentru ce au făcut acolo… Așa cum am mai spus-o, simpatizez foarte mult minoritatea secuiască, maghiară, pentru că sunt niște oameni deosebiți și de-a lungul istoriei au făcut atâtea lucruri bune…

Dar acum trebuie să dea dovadă de bărbăție și să spună clar rejucarea meciului. Părerea mea e că se poate face ceva dacă ambele părți susțin același lucru. Dacă Sepsi va intra în play-off datorită acestor trei puncte, va pierde foarte mult ca apreciere și nu o va ajuta cu nimic acest lucru”, a mai spus Adrian Mititelu.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va marca mai multe goluri în Norvegia - Franţa, Erling Haaland sau Kylian Mbappe?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:00

VIDEOKimi Antonelli a câştigat al doilea antrenament al MP al Austriei! Piloţii McLaren l-au urmat pe italian

18:56

Manchester City face cel mai scump transfer din istoria clubului! Contract pe cinci ani

18:28

Răsturnare de situaţie! Cine îl cumpără pe starul de la Mondial al lui Real Madrid, dorit şi de Chivu la Inter!

18:27

Răzvan Lucescu a rupt tăcerea după plecarea de la PAOK: „Niște oameni fără creier”

18:26

6 transferuri pentru Rapid! Victor Angelescu a dezvăluit tot

18:19

Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti şi-au aflat adversarii din Liga Campionilor, sezonul 2026-2027

1 Cum arată în timp real 16-imile Campionatului Mondial 2026? S-au stabilit patru meciuri 2 VideoDramatism incredibil în SUA – Turcia! Faza care a decis totul, în minutul 90+8 3 Au 3 puncte, dar nu mai speră la 16-imile Campionatului Mondial: “Vom pleca acasă! Băieţii sunt distruşi” 4 VideoGreşeală uriaşă de arbitraj în Ecuador – Germania. Gol marcat după ce Pavlovic i-a dat un picior în faţă unui adversar 5 „Blat la Mondial”. Meciul care a ridicat suspiciuni uriașe: „Au semnat Pactul și sunt fericite” 6 Jucătorii care sunt aproape de transferul la Rapid: “Discuţii avansate!”
Citește și