Închide meniul

Adrian Mutu, după FCSB – Rapid 1-5: “Abia aştept să plec în vacanţă. A fost un sezon lung. Vor fi veniri”

Dan Roșu Publicat: 27 mai 2023, 22:50

Comentarii
Adrian Mutu, după FCSB – Rapid 1-5: Abia aştept să plec în vacanţă. A fost un sezon lung. Vor fi veniri

Adrian Mutu, într-o conferinţă de presă / Antena Sport

Adrian Mutu a vorbit după FCSB – Rapid 1-5, meci care a egalat cea mai mare diferenţă de scor în întâlnirile dintre cele două echipe. Mutu anunţă că nu s-a gândit în niciun moment la plecarea din Giuleşti, la capătul unui sezon extrem de obositor. Rapid a terminat play-off-ul pe locul 5, iar FCSB, pe 2.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Mai puţin contează cele 3 puncte. Ele nu mai contau, nu influenţează locul în clasament. A fost o victorie a orgoliilor. Am făcut-o într-o manieră categorică e şi mai bine. Cred că am fost mult mai motrivaţi, chiar dacă am debutat şi nişte copii, pentru a se obişnui cu meciuri tari şi cu tensiunea unui derby, chiar dacă tensiunea se cam pierduse.

Adrian Mutu, după FCSB – Rapid 1-5

Era vorba mai mult de orgoliu. Mă bucur că am batut cu 5-1. Mergem în vacanţă şi peste 3 săptămâni începem un nou cantonamnet. Vor fi şi plecări şi vor fi şi veniri, vreau să mă bucur de acest final de sezon. A fost un sezon foarte lung, abia aştept să plec în vacanţă.

O victorie a Rapidului împotriva celor de la FCSB îndulceşte orice. Nu m-am gândit niciodată să plec. Ne-am îndeplinit obiectivul de a juca în play-off. Toţi antrenorii sunt contestaţi. Publicul se poate manifesta cum doreşte. Am înţeles că în viaţa unei echipe sunt şi momente grele”, a spus Mutu, citat de digisport.ro.

FCSB – Rapid 1-5

Rapid Bucureşti a învins sâmbătă, în deplasare, scor 5-1, formaţia FCSB, în ultima etapă a play-off-ului din Liga 1.

Reclamă
Reclamă

Rapid a avut un start incredibil pe Arena Naţională, într-un meci fără nici o miză. Giuleştenii au deschis scorul prin Luckassen, în minutul 7. Zece minute mai târziu Pănoiu a şutat de la marginea careului, balonul a fost deviat şi a intrat în plasă, pentru 2-0.

În minutul 26 a înscris şi Paul Iacob, iar la pauză era 3-0 pentru Rapid. În minutul 34 partida a fost întreruptă în două rânduri, pentru câte două minute, după ce galeria FCSB-ului a aruncat cu torţe în teren şi a avut scandări rasiste la adresa echipei adverse.

La începutul reprizei secunde FCSB a efectuat patru schimbări, iar unul dintre jucătorii nou intraţi a redus din diferenţă. Octavian Popescu a marcat în minutul 58 şi a fost eliminat în minutul 63, după ce l-a lovit pe Funsho Bamgboye.

Reclamă

Atacantul nigerian a reuşit apoi o dublă, în minutele 68 şi 79, ducând scorul la 5-1. FCSB a încheiat campionatul pe locul secund, cu 46 de puncte, în timp ce Rapid ocupă locul 5 în play-off, cu 38 de puncte.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Pe cine vrei selecţionerul României?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:38
Terence Crawford l-a învins pe Canelo Alvarez în lupta anului din box. Performanța uluitoare a americanului
10:23
Cristi Chivu n-a mai rezistat când a fost întrebat de controversa din Juventus – Inter: “Să nu ne mai certăm”
10:01
Oficialii lui Fenerbahce au explicat motivul pentru care l-au demis pe Jose Mourinho: “Nu am văzut asta!”
9:50
Benfica a aflat de schema pe care a pregătit-o Gigi Becali: “Nu putem fi păcăliți”
9:44
Csikszereda – FCSB LIVE TEXT (21:00). Campioana are nevoie de puncte „ca de aer”. Echipele probabile
9:24
Antrenorul lui Vladislav Blănuță a sărit în apărarea sa după debutul tensionat: “E unul dintre noi”
1 Cristi Chivu şi Igor Tudor, direct în cărţile de istorie! Nu s-a mai întâmplat asta de 51 de ani în Juventus – Inter 2 Nota primită de Cristi Chivu, după Juventus – Inter 4-3. Italienii au dat verdictul 3 FotoInterdicţia care l-a adus pe Valentin Ceauşescu la Steaua: “Nu ajungea să câştige Cupa Campionilor” 4 România şi-a aflat posibilele adversare din Nations League! “Tricolorii” sunt în urna a treia 5 Ianis Hagi a debutat la Alanyaspor. A adunat primele minute împotriva echipei lui Marius Ștefănescu 6 FotoAccidentare horror a fostului dinamovist Josue Homawoo în secunda 8: “Nu am mai văzut niciodată aşa ceva”
Citește și