Bănel Nicoliţă, dezvăluiri despre abuzurile rasiste la care a fost supus de-a lungul carierei: “Am fost campion la scandări rasiste”

Dan Roșu Publicat: 31 ianuarie 2023, 13:11 / Actualizat: 31 ianuarie 2023, 17:38

Comentarii
Bănel Nicoliţă, dezvăluiri despre abuzurile rasiste la care a fost supus de-a lungul carierei: Am fost campion la scandări rasiste

Bănel Nicoliţă, în tricoul FCSB / Hepta

Bănel Nicoliţă a făcut dezvăluiri despre abuzurile rasiste la care a fost supus de-a lungul carierei. Fostul internaţional a vorbit despre un meci cu Poli Timişoara, disputat după transferul său la FCSB, în 2005.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Foarte mult am fost victima rasismului. Cea mai tare a fost când am plecat de la Timșoara la Steaua (n.r. – FCSB). A venit meciul tur pe la jumătatea campionatului, am jucat pe Bega. Gândiți-vă că 45.000 de oameni strigau într-una numai ‘țigane’.

Bănel Nicoliţă, dezvăluiri despre abuzurile rasiste la care a fost supus de-a lungul carierei

A fost stadionul plin. Din minutul 1 până în minutul 90 când s-a terminat meciul. Nu e ok, dar nu a fost numai pe Bega. Pe toate stadioanele unde am jucat cu Steaua (n.r. – FCSB) am avut probleme.

Cu siguranță am fost campion la scandări rasiste pentru că am și jucat la cea mai iubită echipă din România. Am fost atacat din toate părțile. Și când am ajuns la Făurei mi se întâmpla la fel, pentru că lumea mă știa că jucasem la Steaua.

Nu s-a luat niciodată atitudine. A fost un singur caz la Timișoara în care m-au întrebat, dar din respect pentru oamenii ăia, pentru că mi-au oferit șansa de a juca, de a debuta în Liga 1, nu am depus plângere. Am zis că nu am auzit nimic”, a povestit Nicoliţă, citat de fanatik.ro.

Reclamă
Reclamă

Bănel Nicoliță și-a setat un obiectiv clar

Bănel Nicoliță și-a setat un obiectiv clar legat de școala sa de fotbal. Fostul internațional român vrea să crească cât mai mulți jucători de valoare la școala pe care a deschis-o primăvara trecută. Ulterior, Nicoliță vrea să-i propună pe micuții talentați la FCSB, luând legătura direct cu Gigi Becali, patronul roș-albaștrilor.

Fostul jucător de la FCSB a recunoscut că are o relație foarte bună cu latifundiarul din Pipera și speră să-i trimită cât mai curând jucători de valoare.

„Cu Gigi am o relație bună. Nu l-am sunat niciodată pentru a-i cere ceva. Sincer! Am mai vorbit când am jucat în Liga 1. Când eram la Viitorul. Știi când îl voi suna? Când voi avea un copil bun la școala mea. Îl duc cu drag acolo și îl sun direct pe el”, a declarat Bănel Nicoliță pentru gsp.ro.

Reclamă

Bănel Nicoliță a dezvăluit care este cel mai mare regret al vieții sale

Bănel Nicoliță a dezvăluit care este cel mai mare regret al vieții sale. Fostul fotbalist a vorbit despre divorțul de Cristina și recunoaște că a greșit enorm în momentul în care a plecat de acasă pentru a investi toți banii la Făurei.

„Fosta mea soție chiar a avut dreptate și i-am dat dreptate tot timpul. Mi-am asumat eșecul, greșelile. Și divorțul mi l-am asumat. Am spus că nu e vorba despre o femeie în viața mea, e vorba despre fotbal și bani pierduți, că acolo s-a dus toată căsnicia. Ea a spus ori Făurei, ori familia. Am zis, vrei să fii lângă mine? Nu. Am plecat.

Eu am greșit. Până la urmă, trebuia să mă gândesc la familie, că aia vin și pleacă. Dacă aș da timpul în spate, nu aș mai face o secundă. Acum relația cu familia mea e una foarte bună (…) Eu le-am făcut case la toată lumea. Pe numele meu nu am nimic.

Sunt fericit că am reușit să o iau de la capăt singur, cu ajutorul lui Dumnezeu, bineînțeles, cu familia mea, cu mama mea care m-a susținut în tot și a fost de acord cu tot ce am făcut eu”, a spus Bănel Nicoliță, în cadrul podcastului Victory Extra Time.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Care e cel mai mare jucător "şlefuit" de Mircea Lucescu?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:51

Andrei Nicolescu a stabilit noul obiectiv al lui Dinamo, după 1-1 cu CFR: „Acolo ne batem”

23:26

Zeljko Kopic, nemulțumit după CFR – Dinamo 1-1: „Meritam mai mult de un punct”

22:54

CFR Cluj – Dinamo 1-1. Remiză tensionată în Gruia. „Câinii” rămân ultimii în play-off

22:45

Piele de găină. Ce s-a întâmplat la primul meci al Galatei pe propriul teren. Fanii au plâns pentru Lucescu

22:00

Como 3-4 Inter. Ce nebunie de meci. Inter revine de la 0-2 și face un pas uriaș spre titlu

21:52

Imaginea de milioane postată de Lamine Yamal. S-a inspirat de la o legendă din sport

1 Scenariu de urgență pregătit de FIFA: șansă pentru Italia la Mondial. De ce România nu e luată în calcul 2 Farul i-a găsit înlocuitor lui Ianis Zicu! Componentul Generației de Aur, marele favorit 3 Gigi Becali, “păcătos” chiar în prima zi de Paște. A fost lăsat fără permis pentru viteză 4 S-a scris istorie! Marie-Louise Eta, prima femeie antrenor principal din Bundesliga 5 Discursul cutremurător al lui Răzvan Lucescu. Cu lacrimi în ochi, a mulțumit tuturor: „Trebuie să acceptăm…” 6 “Nu e corect așa!” Gigi Becali, prima reacție după ce a rămas fără permis: “Sunt 4 benzi. Cum să merg?”
Citește și