Botoșani – Petrolul Ploiești 0-2. Nebunie în Moldova! Rădulescu și Grozav au marcat în prelungiri

Alex Ioniță Publicat: 1 septembrie 2024, 18:58

Partida dintre FC Botoșani și Petrolul Ploiești s-a încheiat cu scorul de 0-2.

Hepta

Botoșani – Petrolul 0-2. Echipa lui Mehmet Topal a învins duminică, în deplasare, formaţia din Moldova, în etapa a opta din Liga 1. Golurile au fost marcate în prelungirile meciului.

Meciul de la Botoşani nu a avut un ritm deosebit, cele două formaţii nebifând ocazii mari de gol. Petrolul a dat lovitura pe final.

Botoșani – Petrolul Ploiești 0-2

Mai întâi în minutul 90+4, când Fabricio Baiano a pasat şi Mihnea Rădulescu a deschis scorul, pentru ca după numai două minute Grozav să recupereze o minge în careu şi să marcheze la colţul lung. Petrolul s-a impus cu 2-0 şi este pe locul 4, cu 13 puncte, în timp ce FC Botoşani este pe 14, cu 6 puncte, notează news.ro.

FC BOTOŞANI: Kukic – Adams Friday (A. Diez 57), Matricardi, G. Miron, Şeroni (Sadiku 46) – Ed. Florescu, Aldair – Kaprof (Mouaddib 57), Bodişteanu (Mitrov 69), Ţigănaşu – E. Lopez (Chică-Roşă 46). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

PETROLUL: Zima – Ricardinho, Papp, Huja, L. Dumitriu – T. Keita, Jyry (M. Bratu 80) – D. Radu (M. Rădulescu 61), Hanca (Baiano 61), Grozav – Tudorie (Akosah-Bempah 69). ANTRENOR: Mehmet Topal

Cartonaşe galbene: Kaprof 22, Ed. Florescu 49, Mitrov 87 / L. Dumitriu 18, Papp 53, Akosah-Bempah 90+2

Arbitri: Szabolcs Kovacs – Ioan Alexandru Corb, George Bogdan Duţă – Ovidiu Robu

Arbitri VAR: Horia Gabriel Mladinovici – Tunyogi Ferencz.

Tot în etapa a 8-a, Hermannstadt a reușit scorul campionatului

FC Hermannstadt a reuşit scorul campionatului, 6-2 cu Poli Iaşi! Fondată în 2015, Hermannstadt nu a marcat niciodată până acum 6 goluri într-un meci din Liga 1. Hermannstadt a promovat în prima ligă în 2018. În sezonul 2020-2021 a retrogradat în Liga 2, după ce a încheiat campionatul pe locul 14. A revenit în Liga 1 după doar un sezon petrecut în Liga 2.

Multe goluri la Sibiu, acolo unde gazdele de la Hermannstadt au condus cu 2-0 în minutul 9, după un început incredibil. Silviu Balaure a deschis scorul în minutul 3, iar Ronaldo Deaconu a făcut 2-0 în minutul 9. În minutul 23 a fost validat şi al treilea gol al meciului, reuşit de Ianis Stoica, cu patru minute mai devreme.

Scorul pauzei a fost însă 4-1 pentru gazde, Aurelian Chiţu înscriind şi el, în minutul 42, iar ieşenii au replicat prin Teixeira, în minutul 45+4, relatează news.ro.

Silviu Balaure a reuşit dubla în minutul 58, pentru ca Robert Popescu să înscrie în minutul 78, scor 6-1. Până la final ieşenii au mai înscris odată, în minutul 82, prin Stefanovici, şi FC Hermannstadt a învins pe Poli Iaşi cu 6-2. Elevii lui Măldărăşanu au ajuns la 11 puncte şi sunt pe locul 5, în vreme ce Poli Iaşi este pe 13, cu 7 puncte.

FC HERMANNSTADT: Căbuz – Oroian, V. Găman, Ionuţ Stoica, Tiago Goncalves – A. Ivanov (Al. Luca 76) – S. Balaure (Neguţ 64), Murgia, R. Deaconu (Biceanu 64), Ianis Stoica (R. Popescu 76) – A. Chiţu (S. Buş 64). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

POLI IAŞI: Jesus Fernandez – Guilherme, Samayoa (C. Itu 29), Claudio Silva, Atanaskoski – Gouet (Miskovic 28) – A. Gheorghiţă (Stefanovic 60), M. Bordeianu, A. Roman, Teixeira (Tailson 61) – Kamberi (Harrison 70). ANTRENOR: Tony da Silva

Ce rezultat va înregistra FCSB în meciul cu Manchester United, din Europa League?

Cine este căpitan la FCSB, în meciul cu UTA! Suspendarea lui Darius Olaru a dus la o decizie surprinzătoare

20:37

Mohamed Salah, performanţă uluitoare în Manchester United – Liverpool 0-3! Borna impresionantă atinsă de starul egiptean

20:35

Farul – CFR Cluj 0-3. Echipa lui Gică Hagi, umilită acasă de cea a lui Dan Petrescu! Ardelenii au urcat pe locul 4 în Liga 1

20:30

LIVE VIDEOAtromitos – PAOK 0-0. Campioana Greciei luptă pentru a treia victorie a sezonului, în direct în AntenaPLAY

1 VIDEOCharles Leclerc a câştigat Marele Premiu al Italiei, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY! Sărbătoare la Monza 2 Universitatea Craiova – Rapid 1-1! Derby-ul „de foc” din Bănie, decis de golurile lui Mitriţă şi Braun! Oltenii, pe primul loc 3 VIDEOLeonardo Fornaroli a câștigat titlul în Formula 3! Duel spectaculos cu Mini în etapa din Italia, live în AntenaPLAY 4 VIDEOSporting – Porto 2-0. Campioana en-titre a obţinut o victorie mare în primul derby al sezonului şi e lider în Liga Portugal 5 VIDEOGabriel Bortoleto a câștigat cursa din etapa de Formula 2 din Italia, live în AntenaPLAY 6 Napoli – Parma 2-1! Înfrângere dramatică pentru echipa lui Man şi Mihăilă! Manchester City şi Barcelona, victorii categorice