CFR Cluj – FCSB 0-1 | ”Am arătat că nu suntem copilași!” Florin Tănase le dă peste nas contestatarilor și trage un semnal de alarmă: ”Trebuie să câștigăm tot!”

Dragoș Vasile Publicat: 17 aprilie 2022, 22:48

Florin Tănase este căpitanul FCSB

Florin Tănase este căpitanul FCSB / SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Florin Tănase rămâne cu picioarele pe pământ după ce FCSB a învins-o pe CFR Cluj, scor 1-0. Roș-albaștrii ”au spart gheața” după 8 ani în Gruia, iar căpitanul grupării din Capitală le-a dat peste nas contestatarilor.

După succesul uriaș, roş-albaştrii s-au apropiat la două puncte de CFR Cluj, la finalul turului din sezonul regulat. Universitatea Craiova, cu 39 de puncte, continuă să spere la titlu în Liga 1.

Florin Tănase le dă peste nas contestatarilor și trage un semnal de alarmă

”Suntem foarte fericiți, am câștigat trei puncte mari. Unii suporteri au venit de prin preajmă, alții au bătut un drum lung. Nu suntem pe primul loc și trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ. Dacă marcam în debutul reprizei secunde, stăteam liniștiți pe final.

E bine că s-a terminat așa. Știm că CFR este o echipă solidă, cu jucători experimentați. Dacă nu ești agresiv, câștigă. Astăzi i-am bătut și am arătat că suntem o echipă care luptă, nu copilași, cum ne fac unii. Trebuie să câștigăm tot. La meciul cu ei vom abora altfel meciul”, a declarat Florin Tănase la final.

CFR Cluj – FCSB 0-1

CFR Cluj – FCSB 0-1. Jucătorii lui Toni Petrea au câştigat chiar pe terenul campioanei României şi au obţinut, în etapa a 5-a a play-off-ului Ligii 1, o victorie uriaşă în lupta pentru câştigarea titlului.

Roş-albaştrii nu mai câştigaseră din 2014 în Gruia, dar au dat lovitura într-un moment uriaş. Golul lui Octavian Popescu, din minutul 74, a schimbat total calculele. Dacă va câştiga cele 5 meciuri rămase, echipa patronată de Gigi Becali pune mâna pe trofeu.

Ardelenii au avut opt puncte avans faţă FCSB, dar în două etape au suferit lovitură după lovitură. Mai întâi au fost învinşi de Universitatea Craiova, scor 2-3, şi i-au readus în calcule şi trupa lui Laurenţiu Reghecampf. Acum, au pierdut cu FCSB şi trec prin cel mai dificil moment al ultimilor ani.

0:09 Costel Gâlcă, după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid: „Puteam câștiga la 3 goluri diferență” 29
23:52
Basarab Panduru l-a atacat pe Dan Şucu: „Te faci de râs, te-ai trezit că nu vinzi mobilă aici!”
29
23:50
VIDEOPreston North End – Leicester City 0-3 a fost în AntenaPLAY. Oaspeţii au făcut spectacol total în Championship
29
23:41
„Nu trebuie să acordăm atenţie rezultatelor” Bogdan Lobonţ, reacţie surprinzătoare după Rapid – Universitatea Craiova 1-2
29
23:36
Mircea Lucescu, semnal de alarmă pentru Rapid: „E imposibil să câştigi aşa campionatul”! Sfatul pe care i l-a dat lui Dan Şucu!
29
23:00
Corona Braşov a scris istorie în voleiul românesc şi a câştigat titlul naţional
29
22:57
Scene halucinante după Rapid – Universitatea Craiova 1-2! Iacob a sărit să îl bată pe un suporter! Reacţia lui după incident
29
22:46
Universitatea Craiova a învins-o pe Rapid în prelungiri şi a urcat pe locul 2 în play-off! Cum arată acum clasamentul
29
22:37
Cum a fost surprinsă Diana Şucu după golul lui Rapid, în timp ce Daniel Niculae îl îmbrăţişa pe Dan Şucu
29
22:35
Rafael Nadal s-a calificat în optimi la Madrid. Gest de mare campion al „Matadorului”