Închide meniul

Cine este primul fotbalist care pleacă în iarnă de la Rapid. Mijlocaşul poate semna cu o altă echipă din Liga 1

Alexandra Costea Publicat: 11 decembrie 2024, 17:04

Comentarii
Cine este primul fotbalist care pleacă în iarnă de la Rapid. Mijlocaşul poate semna cu o altă echipă din Liga 1

Fotbaliștii de la Rapid, în timpul unui meci - Profimedia

Perioada de mercato din iarnă se aproprie cu paşi repezi, iar zvonurile despre următoarele schimbări din Liga 1 au început să apară. Rapid este una dintre echipele care caută forțe proaspete în speranța că va printre play-off-ul. În prezent, echipa antrenată de Marius Şumudică ocupă doar locul 8 în clasamentul general, cu 25 de puncte.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Luka Gojkovic, prima achiziție a giuleştenilor din această vară ar putea fi şi primul care părăsește formația alb-vișinie în această iarnă.

Fotbalistul care ar putea pleca din Giuleşti a fost făcut praf de Marius Şumudică. Ce a spus tehnicianul despre Luka Gojkovic

Se pare că mai multe echipe din Liga 1 ar fi interesate de serviciile sârbului în vârstă de 25 de ani, printre care şi Gloria Buzău. Rapidul vor primi vizita buzoienilor în etapa 20 din Liga 1, partidă programată pentru luni, 16 decembrie, de la ora 20:00.

De la instalarea lui Marius Şumudică pe banca tehnică a Rapidului, Luka Gojkovic a prins minute puține, spre deloc. Mai exact, mijlocașul a fost introdus din postura de rezervă în doar trei meciuri: 0-2 cu FC Botoșani, 2-0 cu FC Botoșani în Cupa României și 1-0 cu Hermannstadt. Mai mult, de pe data de 4 noiembrie până acum, fotbalistul nu a mai fost deloc utilizat.

Înainte de a prelua mandatul din Giuleşti, tehnicianul în vârstă de 53 de ani îl criticase dur pe Gojkovic. Şumudică a dat de pământ cu jucătorul sârb după ce acesta a fost eliminat în eșecul cu Petrolul, 0-1 în tur pe „Ilie Oană”.

Reclamă
Reclamă

„Am înțeles că au dat câteva sute de mii de euro pe el. Ce a făcut el e de cartonaș roșu clar și doi ani de zile să nu mai apară pe teren. I-a spart nasul cu cotul.

Nu se poate așa ceva! E un jucător foarte lent, are un control bun al balonului, dar nu poate să joace 8 niciodată. El e bun ca număr 6. Un inter în sistemul ăsta cu 3 fundași trebuie să ceară mingea în profunzime, să dea lungime echipei”, a declarat ”Şumi” la acea vreme.

Viorel Moldovan a anunțat ce planuri are Rapid

Mai mult, potrivit gsp.ro, chiar Viorel Moldovan, președintele giuleștenilor, a anunțat că mai mulți fotbaliști vor pleca din Giuleşti în perioada de mercato din iarnă. Vizați sunt fotbaliștii cu posturi din zona mediană.

Reclamă

„Pe poziția de mijlocaș central, există destul de multe variante. Din contră, ar trebui să eliberăm spațiul în zona mediană. Avem foarte mulți jucători acolo.

Asta ne-am propus, maxim doi jucători. Fără îndoială, vor exista și plecări, rămâne de văzut câte. Eu știu numărul, însă nu vi-l spun”, a declarat oficialul alb-vișiniilor.

Dan Şucu a scos din conturi 200.000 de euro pentru Luka Gojkovic. În prezent, mijlocașul ofensiv este cotat cu 750.000 de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ar trebui păstrat Dennis Politic la FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:25
Mircea Lucescu urmează să fie externat! Vrea să meargă în străinătate pentru a-şi continua tratamentul
15:07
Steaua – CS Dinamo 2-2! Amical spectaculos înainte de reluarea ligii secunde
14:16
VIDEO“Jignirile nu ajută!” Echipa naţională, mesaj manifest înaintea barajului cu Turcia: “Alţii nu aveţi”
13:56
Bianca Bazaliu a semnat cu noua echipă
13:52
Farul – Dinamo LIVE TEXT (20:30). Oaspeţii continuă lupta pentru supremaţia Ligii 1
13:32
Mihai Covaliu, reacţie după ce Ana Bărbosu şi Jordan Chiles luptă din nou pentru medalia olimpică din 2024
1 Câţi copii are Marius Urzică de la Power Couple 2026. Detaliul mai puţin ştiut despre viaţa personală 2 Mihai Rotaru aduce un atacant la Universitata Craiova 3 Transfer la Dinamo. Contractul jucătorului a fost înregistrat la FRF 4 Doliu la Inter. A murit la 39 de ani, soţia lui este o pictoriţă din România! 5 Momente copleșitoare: Cristi Manea a izbucnit în plâns și a fost consolat de coechipieri, după Hermannstadt – Rapid 0-3 6 Gigi Becali a primit răspunsul, după ce a anunţat că plăteşte 3 milioane de euro pentru transferul la FCSB: “Suntem mândri”
Citește și