Costel Gâlcă a semnat cu Rapid şi vrea să dea lovitura cu echipa din Giuleşti. Rapidiştii au ratat toate obiectivele pentru al doilea sezon consecutiv, dar vrea revanşa în campionatul următor. Noul antrenor speră să califice echipa în cupele europene.
Costel Gâlcă a pus ochii pe un atacant care a trecut şi pe la Barcelona. Îl vrea la Rapid cât mai repede.
Ţinta verii pentru Costel Gâlcă
Angel Rodado, de la Wisla Cracovia e atacantul cu care Costel Gâlcă speră să rezolve problemele din atac ale echipei sale. Cei de la Wisla Cracovia au terminat pe locul 4 în eșalonul secund, iar Rodado a evoluat în 43 de meciuri. Jucătorul dorit de către giuleşteni a fost cel mai bun marcator din campionat, cu 30 de goluri și 11 pase decisive. Rodado are în palmares şi Cupa Poloniei, în urmă cu două sezoane.
Jucătorul care a trecut şi pe la Barcelona este dorit de către cei de la Rapid, conform fanatik.ro. Actuala sa echipă are mari probleme financiare. A acumulat datorii de 20 de milioane de euro, iar în acest sezonul 2024-2025 a ratat promovarea în prima ligă, după ce au încheiat stagiunea pe locul 4, cu 62 de puncte.
Rodado a crescut la academia clubului Mallorca, de unde a ajuns în lotul echipei a doua, în perioada 2016-2018. Apoi. pentru trei sezoane a jucat la UD Ibiza. În 2021 a fost luat de echipa a doua a celor de la FC Barcelona, sub împrumut. În acel sezon a marcat șapte goluri în 24 de meciuri. La finalul perioadei de împrumut a revenit la UD Ibiza, de unde a ajuns în Polonia, la Wisla Cracovia, unde se află sub contract până iunie 2027.
Mihai Stoica, surprins de numirea lui Costel Gâlcă la Rapid
Mihai Stoica a oferit primele declarații despre noul antrenor de la Rapid. Președintele Consiliului de Administrație de la FCSB a recunoscut faptul că se aștepta ca Daniel Pancu să-i preia pe giuleșteni, după EURO 2025.
„Cred că nu îl nimeream nici dacă îmi dădeai 30 de încercări. Nu mă aşteptam. Eram convins că va fi Pancu. Înţelesem că Pancu pleacă de la echipa naţională U21, după turneul ăsta final!”, a declarat Mihai Stoica, conform primasport.ro.
