Cristi Tănase (38 de ani) a prezis scorul corect al derby-ului FCSB – Rapid, care se va disputa în această seară, pe Arena Naţională. Tănase, care e în prezent antrenor secund la ACS Clinceni, e convins că FCSB va câştiga derby-ul cu rivala din Giuleşti.
Tănase crede că partida, care va fi în format LIVE TEXT pe AS.ro, se va termina cu victoria cu 2-1 a campioanei. Fostul mijlocaş al lui Gigi Becali consideră că diferenţa o va face experienţa campioanei României, care a ajuns în acest sezon până în optimile Europa League.
Cristi Tănase, despre derby-ul campioanei cu Rapid: „Bate FCSB cu 2-1”
„Bate FCSB cu 2-1. Roș-albaștrii vor miza tot pe campionat și vor trage tare ca să rezolve ecuația titlului cât mai curând posibil. O victorie diseară le-ar da elan, ar scăpa deja de una dintre contracandidate.
Are cel mai complet lot. Și forță fizică, și mentală, după bătăliile din Europa”, a declarat Cristi Tănase pentru gsp.ro.
FCSB are bilanţ negativ cu Rapid în ultimele întâlniri dintre cele două echipe. Sezonul acesta ambele meciuri între roş-albaştri şi giuleşteni s-au încheiat cu scorul de 0-0.
Sezonul trecut, în play-off, Rapid a făcut mai întâi egal, 2-2, în deplasare cu FCSB, după care a învins trupa lui Charalambous atunci când aceasta era deja campioană, cu 2-0, în ultima etapă. În sezonul regular al campionatului trecut, Rapid a învins-o de două ori pe FCSB, cu 2-1 şi cu 4-0. Alb-vişiniii le-au mai administrat o umilinţă marilor rivali şi în play-off-ul sezonului 2022-2023, atunci când i-au învins cu 5-1.
Rapid nu a mai fost învinsă de FCSB din 6 noiembrie 2022, atunci când roş-albaştrii se impuneau cu 3-1 în etapa a 17-a a Ligii 1.
FCSB este mai puternică pe hârtie
Potrivit site-ului transfermarkt.com, FCSB este echipa net mai valoroasă faţă de Rapid. Jucătorii antrenaţi de Elias Charalambous valorează cu 13 milioane de euro mai mult decât cei antrenaţi de Marius Şumudică.
