Cum arată clasamentul după Universitatea Craiova – FCSB 0-3 şi programul primelor 3 clasate până la finalul sezonului regular

Valentin Pîrcălabu Publicat: 29 ianuarie 2024, 0:17

Cum arată clasamentul după Universitatea Craiova – FCSB 0-3 şi programul primelor 3 clasate până la finalul sezonului regular. FCSB a rămas la 11 puncte distanţă de locul al doilea, după victoria categorică din derby-ul cu Universitatea Craiova.

Rapid a câştigat şi ea derby-ul cu Dinamo şi a urcat pe locul al doilea. Echipa lui Bergodi poate fi egalată la puncte de CFR Cluj, care mai are de jucat în această etapă cu FC Voluntari.

FCSB are un avans de 11 puncte faţă de locul al doilea, dar acesta se poate mări până la finalul sezonului regular. FCSB este avantajată şi de program. Va juca pe teren propriu partidele cu Farul, Sepsi şi Petrolul, 3 dintre cele mai greu de învins echipe din Liga 1. În ultima etapă, FCSB va merge în Giuleşti pentru marele derby cu Rapid.

Pe lângă derby-ul cu FCSB, Rapid mai are două meciuri infernale la CFR Cluj şi Universitatea Craiova, ambele în deplasare.

CFR Cluj, noua echipă a lui Adrian Mutu, are parte de un program infernal până la playoff, cu deplasări pe terenuri grele. Asffel, ardelenii se vor deplasa la Petrolul, Oţelul, FC U Craiova sau Farul.

Cum arată clasamentul Ligii 1

1. FCSB – 50 puncte (23 jocuri)
  2. Rapid – 39 puncte (23 jocuri)
  3.  CFR Cluj – 36 puncte (22 jocuri)
  4. Farul – 36 puncte (23 jocuri)
  5. Universitatea Craiova 34 puncte (23 jocuri)

CFR Cluj – Hermannstadt

Universitatea Craiova – FCSB 0-3. Echipa lui Charalambous i-a umilit pe olteni. Miculescu, Coman şi Olaru, show total

Meciul a început cu un incident la tribuna a II-a, acolo unde un suporter al oltenilor s-a accidentat şi a fost nevoie de intervenţia ambulanţei. Pe teren, Târnovanu a intervenit în minutul 25 la şutul lui Mitriţă, iar Băluţă a trimis peste poarta gazdelor în minutul 36. Deschiderea scorului a venit dintr-un penalti acordat de Marcel Bîrsan, după sesizarea VAR, în prelungirile primei reprize. Zajkov a atins balonul cu mâna în propria suprafţă de pedeapsă şi Olaru a marcat cel de-al 14-lea său gol stagional, transformând penaltiul.

FCSB a majorat scorul în minutul 50, prin Florinel Coman, iar Miculescu a profitat de greşeala lui Bancu, din minutul 84, a recuperat balonul, a pătruns şi a şutat din afara careului, stabilind scorul fina. Echipa bucureşteană s-a impus cu 3-0, ajungând la 50 de puncte şi fiind lider detaşat în clasament. Universitatea Craiova este pe locul 5, cu 34 de puncte.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Maldonado, Zajkov (Raul Silva 79), Badelj (J. Markovic 46) – Soiri, Al. Creţu, Al. Mitriţă, Căpăţînă (Mekvabishvili 46), N. Bancu – Cîmpanu (Koljic 57), Baiaram (Danciu 46). ANTRENOR: Ivailo Petev

0:05 Gică Hagi, discurs uriaş după ce FCSB a câştigat campionatul: „Trebuie să vorbim mai puţin şi să-i felicităm!” 27
23:33
VideoJucătorii de la FCSB au întrerupt conferința lui Charalambous și au declanșat nebunia: „Campionii, campionii!”
27
23:18
„Sunt antrenor de marcă!” Gigi Becali, reacţie savuroasă după triumful FCSB-ului: „Mă întorc la muls oile acum!”
27
23:16
Florinel Coman, după titlul cucerit de FCSB după 9 ani: „Golul lui Băluţă a fost cel mai emoţionant”
27
23:14
Octavian Popescu l-a imitat pe „Dodel” Tănase după ce FCSB a câștigat titlul: „Bravo vouă, bă!”
27
23:00
Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!”
27
22:51
Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor
27
22:43
Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu
27
22:42
Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!”
27
22:31
FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României