Dan Alexa vrea să îşi dea demisia de la FC Botoşani: „Parcă dau în gol. Pe antrenor îl ţin rezultatele, restul e vrăjeală!”

Iulian Focșăneanu Publicat: 23 octombrie 2023, 20:21

Dan Alexa şi-a dat demisia de la Botoşani

Dan Alexa, în timpul unui meci / Profimedia

• Dan Alexa ia în calcul să demisioneze după Sepsi – FC Botoşani 5-2
  • Ce a declarat „Chirurgul” la finalul meciului

Dan Alexa vrea să îşi dea demisia de la FC Botoşani, după înfrângerea suferită cu Sepsi în etapa a 13-a a Ligii 1. Moldovenii au suferit un eşec fără drept de apel, scor 2-5.

„Chirurgul” a anunţat că va purta o discuţie cu patronul Valeriu Iftime şi că îşi doreşte să plece de la echipă. FC Botoşani a rămas pe ultimul loc şi nu are nicio victorie. Dacă ar fi câştigat la Sfântu Gheorghe, jucătorii lui Alexa puteau să o depăşească pe Dinamo în clasament.

Dan Alexa vrea să îşi dea demisia de la FC Botoşani

Eșecul ăsta e al meu. N-are rost să mai spun că luăm goluri ușor și că nu marcăm, e vina mea. Mă gândesc să nu mai continui pentru că parcă dau un gol. Simt că ceva nu merge şi s-ar putea să nu controlez. O să am o discuţie cu patronul. Eu niciodată nu o să ţin de post. Din păcate am avut meciuri bune, nu am putut să câştigăm.

Când pierdem, principalul vinovat e antrenorul. Îmi asum acest eşec. O să am o discuţie cu domnul Iftime, îl apreciez foarte mult. În situaţia asta nu se mai poate continua, e foarte greu să fii blazat. Să ai o repriză bună şi o repriză execrabilă.

Asta este, rezultatul contează, pe antrenor îl ţin rezultatele. Restul e vrăjeală, credeţi-mă„, a declarat Dan Alexa la digisport.ro.

FC Botoşani a primit cinci goluri de la Sepsi

În minutul 15 al meciului de la Sf. Gheorghe, Romario Benzar a înscris în propria poartă şi a adus gazdele în avantaj. Zece minute mai târziu, Gabriel David a egalat, cu un şut din careu, la colţul lung. Oaspeţii au comis însă un henţ în propriul careu, în minutul 35, prin Eduard Florescu, iar arbitrul Sebastian Colţescu a dictat lovitură de pedeapsă. Alimi a transformat sigur în minutul 38 şi Sepsi era din nou în avantaj. Însă doar pentru un minut. Romario Benzar a fost faultat în careul gazdelor şi Eduard Florescu a adus egalarea pentru moldoveni.

Liviu Ciobotariu a schimbat la pauză şi, nou introdus pe teren, Adnan Aganovic a înscris şi el în minutul 47 pentru 3-2. Sepsi a înscris pentru 4-2 în minutul 66, după golul marcat cu o lovitură de cap, în minutul 66, de Alimi, din centrarea lui Denis Ciobotariu. Tabela a fost închisă de golul superb reuşit de Ion Gheorghe, de la mai bine de 30 de metri, în minutul 85. A fost primul gol al jucătorului lui Sepsi, în prima ligă, după mai bine de un an, anunţă news.ro.

Sepsi s-a impus cu 5-2, reuşind prima victorie după şase înfrângeri consecutive. Covăsnenii sunt pe locul 9 în clasament, cu 15 puncte, în timp ce FC Botoşani ocupă, în continuare, ultimul loc, al 16-lea, cu 6 puncte şi fără nici o victorie în acest sezon.

SEPSI: Niczuly – D. Oroian, Kecskes, Ninaj, Fl. Ştefan (I. Gheorghe 72) – Alimi, J. Rodriguez, – M. Ştefănescu (R. Varga 73), C. Matei (D. Ciobotariu 58), Damaşcan (Aganovic 46), Debeljuh (Safranko 58). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

FC BOTOŞANI: Ducan – R. Benzar (Adams Friday 70), Şeroni, Mutombo, Ţigănaşu – G. David, Petro (Zabou 76), E. Florescu (Casap 70) – Mouaddib, Ilicic (Dragu 70), Pinson (Drole 46). ANTRENOR: Dan Alexa

Cu cine va lupta FCSB pentru titlul din Liga 1?

10:26 „A fost geamănul lui Mbappe!” Gigi Becali, cucerit de Florinel Coman, după FCSB – Petrolul 1-0! Verdict despre transfer 10:01 „Vlad Chiricheș, în locul lui Ngezana?” Răspunsul dat imediat de Elias Charalambous, după FCSB – Petrolul 1-0 9:35 Rafael Nadal, învins de Carlos Alcaraz într-un meci demonstrativ de milioane: „Mă bucur că nu îl voi mai întâlni de multe ori!” 8:42 „Maimuțăreala asta n-o s-o înțeleg niciodată!” Ilie Dumitrescu a criticat un jucător de la FCSB, după victoria cu Petrolul 8:27 Gigi Becali, verdict despre Octavian Popescu, după FCSB – Petrolul 1-0! Ce se întâmplă cu „perla” roș-albaștrilor 8:20 Viorel Moldovan şi Florin Răducioiu, atacuri după FCSB – Petrolul: „Penibil! Dacă îi ia mai tare, plâng” / Să cerșești aşa…” 8:09 Basarab Panduru a făcut praf un jucător de la FCSB, după meciul cu Petrolul: „Trage un şut şi probabil a făcut entorsă” 3
mart.
23:47
Alexandru Băluţă, mesaj de luptă înaintea derby-ului cu Rapid: „Suntem datori faţă de suporteri! Trebuie să câştigăm!”
3
mart.
23:26
„Putem să şi glumim puţin!” Gigi Becali, în culmea fericirii după ce FCSB a învins-o pe Petrolul! Jucătorul remarcat
3
mart.
23:17
Gigi Becali a scos un jucător din primul 11 după FCSB – Petrolul 1-0: „Am vorbit cu MM, am zis că e un meci mai uşor”
Horoscopul zilei de 5 martie 2024. Vărsătorii încheie un capitol important. Află ce se întâmplă cu zodia ta

Zodii ghinioniste în ziua de 4 martie 2024. Trei nativi se vor confrunta cu probleme

Formula 1
Valeriu Iftime s-a prăbușit emoțional
Liga 1 • 3 mart., 18:19
Valeriu Iftime s-a prăbușit emoțional după o nouă înfrângere: „A venit noaptea, nu primăvara!” I-a decis soarta lui Bogdan Andone
U Cluj - FC Botoșani 1-0. Ardelenii au "dinamitat" lupta pentru play-off
Liga 1 • 3 mart., 17:02
U Cluj – FC Botoșani 1-0. Ardelenii au „dinamitat” lupta pentru play-off. Cum arată clasamentul Ligii 1
Valeriu Iftime a făcut anunţul dramatic legat de Botoşani
Liga 1 • 1 mart., 12:44
Valeriu Iftime a făcut anunţul dramatic legat de Botoşani: „Suntem în fundul gropii. Corabia mea se scufundă”
FC Botoşani – Sepsi 1-2, după un meci "nebun", în care Eduard Florescu a ratat un penalty şi s-a "răzbunat" pe banca de rezerve!
Liga 1 • 29 feb., 18:34
FC Botoşani – Sepsi 1-2, după un meci „nebun”, în care Eduard Florescu a ratat un penalty şi s-a „răzbunat” pe banca de rezerve!
Cum arată femeia care l-a scos din minţi pe Gigi Becali şi l-a făcut pe milionar să aibă un derapaj la adresa ei
Extra • 26 feb., 17:57