Dan Petrescu a avut un discurs dur, după ce U Cluj a învins-o pe CFR Cluj, scor 3-2, în derby-ul etapei a 19-a din Liga 1. Antrenorul s-a plâns de arbitraj şi de jocul prestat de jucătorii săi.
U Cluj a “spart gheaţa” şi a obţinut prima victorie în Liga 1, după patru runde. “Şepcile roşii” s-au impus în derby-ul cu CFR Cluj, golurile victoriei fiind marcate de Lucas Masoero, “dublă”, şi Vladislav Blănuţă.
Dan Petrescu, discurs dur după U Cluj – CFR Cluj 3-2
Dan Petrescu nu s-a ferit de cuvinte şi a transmis că echipa sa a avut unul dintre cele mai slabe meciuri, din ultima perioadă. “Bursucul” nu a fost de acord nici cu unele decizii luate de centralul partidei.
De asemenea, Dan Petrescu a anunţat că se vor lua măsuri la CFR Cluj. Acesta a precizat că va exista o analiză amplă în cadrul echipei, după eşecul din derby-ul cu U Cluj.
“Am avut zece meciuri fără înfrângere, nu trebuia să pierdem azi, în derby. În prima repriză, nu am prea avut ocazii, dar am avut 1-0 la pauză. Nu ştiu dacă trebuia să fie roşu la faza respectivă. Nu vreau să dau vina pe arbitru, U Cluj a jucat bine. După Bic a făcut un fault de cartonaş galben, nu ştiu ce se întâmpla dacă acorda galben arbitrul.
(N.r. Despre antrenament în ziua meciului) Eram filmaţi, preferam să nu fac. Când fac în ziua meciului, nu primim gol. Ne-a dat gol şi în tur şi în retur. Când iei gol din faze fixe, nu meriţi nimic. Ai noştri au prins cel mai slab meci, majoritatea jucătorilor au fost moi, s-a văzut asta. Nu-i readucem noi, au un lot foarte bun, antrenor bun, dar suntem la 2 puncte de primul loc. Trebuie să facem o analiză serioasă, să muncim mai bine. Toată lumea pierde, toate lumea are de muncit”, a declarat Dan Petrescu, conform digisport.ro, după U Cluj – CFR Cluj 3-2.
Louis Munteanu, prima reacție după U Cluj – CFR Cluj 3-2
Louis Munteanu a oferit prima reacție după U Cluj – CFR Cluj 3-2. Atacantul lui Dan Petrescu a vorbit despre prestația echipei sale, din cadrul partidei de pe Cluj Arena.
„Un meci slab din partea noastră, din toate punctele de vedere. În prima repriză am marcat cu noroc. Mister ne-a spus să intrăm bine după pauză, ne-am luat gol în 5 minute. Asta este.
(n.r. Ce v-a spus Dan Petrescu în vestiar?) Mister nu vine după meciuri în vestiar.
Ne doream victoria, cu acest meci nu sunt campioni. Drumul este lung, totul se va decide în play-off. Îi doresc în play-off pentru că sunt o echipă bună, e un derby în oraș, se uită toată lumea. Să sperăm că terminăm anul cu victorii, vrem să terminăm acolo sus.
(n.r. Cum ai trăit acest derby?) Foarte frumos, emoții constructive la început. După uiți. A fost o experiență plăcută”, a spus Louis Munteanu, după derby, la digisport.ro.
- Antoine Baroan, OUT din iarnă de la Rapid? “Dacă nu realizează unde este…”
- Mihai Stoica, nou anunț despre transferul lui Kevin Ciubotaru la FCSB: „Am apreciat mult ce mi-a spus”
- “Ai jucat în blaturi?”. Dezvăluirea unui jucător trecut pe la FCSB: “Noi eram supărați, patronul era fericit”
- Neluțu Varga a anunțat plecarea lui Lindon Emerllahu de la CFR Cluj, jucător dorit și de FCSB: „Ne-am înțeles”
- “A fost virusat, bruiat”. Cristi Balaj, noi dezvăluiri din culise despre transferul ratat de Louis Munteanu































